Резултати от вашето търсене:
Икономиката на бъдещето изисква професионално обучение, базирано на компетенции
„Състояние и проблеми на оценяването на компетенциите на работната сила на национално, секторно и регионално ниво” е темата на най-новия анализ, осъществен в рамките на проект „Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони”, изпълняван от БСК по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013”.
прочетено 3422 пъти
Британско качество в образованието въвеждат икономистите на БАН и ВУМК
Високите стандарти в обучението се съчетават с достъпна цена за студентите
Икономическият институт на БАН и Висше училище Международен колеж стартират от новата академична година съвместен проект за обучение по четири англоезични бизнес специалности. Програмите са акредитирани от третия по големина университет в Обединеното кралство – University of Wales, съобщи на пресконференция днес доц. д-р Тодор Радев, президент на ВУМК.
прочетено 3404 пъти
В Созопол стартира литературен форум с участието на писатели, студенти и преподаватели от Нов Български университет
В Созопол стартира литературен форум с участието на писатели, студенти и преподаватели от Нов Български университет, съобщиха от пресцентъра на общината. Литературният форум ще се проведе утре в Художествената галерия в града, като в него ще вземат участие проф. Михаил Неделчев, доц. Едвин Сугарев,писателите Йорзан Евтимов и Емилия Дворянова.
Литературното събитие ще бъде открито от 14.30 часа с кръгла маса „Под сенките на облаците- подир 100 години”. От 17.30 ч. ще бъде представен сборникът „Христо Фотев” в българската литература и култура” от поредицата „Литература на НРБ” на департамент” Нова българистика”. Участие в презентацията на сборника ще вземат авторите, участващи в него, бургаски автори и проф. Михаил Неделчев.
прочетено 4656 пъти
Ученици и бивши учители обсъдиха традициите и историята на своето училище
Ученици и бивши учители от ОУ „Христо Ботев” в бургаския квартал Победа обсъдиха традициите и историята на своето училище. Срещата бе част от проекта за обогатяване извънкласните занимания на учениците „Училището в моя роден град Бургас – любимо и незабравимо”.
30 деца от 4 до 8 клас членуват в клуба, зает със задачата да представи символите, обичаите и традициите на своето училище.
Малчуганите посрещнаха с цветя и стихотворения учителите на своите родители, след което представиха настоящия училищен живот, изучаваните предмети, проектите, в които участват и празниците, които честват. С мултимедийна презентация, изработена от самите тях, децата показаха как училището им се е променяло през годините, танците и песните, които изучават.
Учителите на свой ред разказаха своите спомени за двора на училището, сутрешната гимнастика преди първия звънец, учебните занятия и в съботния ден, празнуването на тържества като Коледа, Нова годин, Първа пролет, 8 март и др.
прочетено 4110 пъти
Харта за модерно образование приеха частните висши училища
Документът ще бъде връчен на министър Сергей Игнатов и апелира за ново качество и партньорство в академичната сфера.
Харта за социално отговорно партньорство и модернизация на висшето образование у нас приеха членовете на Асоциацията на частните висши училища. Официалният документ е гласуван на заседание на Общото събрание на неправителствената организация и подкрепен от Студентските съвети на частните университети и колежи, двата големи синдиката, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Националното сдружение на общините, Съюза за стопанска инициатива и работодателски съюзи.
прочетено 3804 пъти
Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
От 15.00 ч. утре, 16 декември, 2009 г. Национален браншов синдикат „Висше образование и наука” – КНСБ ще внесе в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта към 41-то НС Становище относно Проект на закон за развитие на академичния състав. Законопроектът беше представен от министъра на образованието, младежта и науката доц. Сергей Игнатов по време на конференция, организирана от НБС „ВОН” – КНСБ с председател доц. д-р инж. Лиляна Вълчева. На конференцията, в която участва и проф. Борислав Борисов – председател на Съвета на ректорите, бяха обсъдени и Конкретни механизми за постигане на нови придобивки за работещите във ВУ и БАН през 2009 г. и предизвикателствата пред КТД, произтичащи от новия бюджет 2010. Доц. Вълчева представи анализ на Кадровото състояние на българската наука.
СТАНОВИЩЕ на ВОН-КНСБ
Относно: Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
ВОН-КНСБ ще подкрепи проектозакона, поради факта, че много от направените предложения са взети предвид, но и с очакване за повече стимули в професионалната реализация на младите учени и преподаватели, както и за по-свободно кариерно развитие в системата на висшето образование и науката.
След дискусия, участниците във форума на ВОН-КНСБ, изразиха безпокойство, че и в последната редакция на проектозакона останаха проблемни два казуса, за решаването на които предлагаме следното:
1. Контролната комисия (КК) трябва да се определя със заповед на министър-председателя и да е на квотен принцип, подобно на Националния съвет за трипартитност в МС, т. е. в нея да участват представители на МОМН, на Съвета на ректорите и на др. научни организации, както и на национално представителните синдикати (по предложение на всяка институция). Министърът на образованието, младежта и науката по право да е председател на КК, а заседанията й да се председателстват на ротационен принцип от представителите на съответните институции. Само така може да се осигури повече прозрачност и демократичност при взимането на решения, без да се нарушава автономията на образователните и научните институции в България.
2. За действието на чл. 17 (1) за заемането на академични длъжности от млади хора само с придобита научна степен “Доктор” в ПРЕХОДНИТЕ РАЗПОРЕДБИ да се заложи гратисен период до 7 (седем) години (различен за всяко професионално направление) като асистентите се назначават на срочен договор и в този срок имат задължение за подготовка и защита на дисертация. Така отпада дискриминационният подход, заложен в чл. 17 (2), спрямо нецитираните ВУ.
прочетено 6640 пъти
Осми Светиниколаевски православни образователни четения
За 8-ма поредна година православният духовно просветен енорийски център „Свето Възнесение Христово” при катедрален храм „Св Св. Кирил и Методий” - Бургас, с благословението на Негово Високопреосвещенство сливенски митрополит Иоаникий, организира национална научна конференция, посветена на българското православно образование. Тя се нарича „Осми Светиниколаевски православни образователни четения”.
прочетено 3147 пъти
Детска радост за бургазлиите от Дома за стари хора
На 2 декември от 16.00 часа ученици от ОУ „Пейо Яворов” ще зарадват бургазлиите в Дом за стари хора „Цвета и Анка Върбанови” с празнична никулденска програма.
В продължение на два месеца децата и техните преподаватели работиха по проект ”Изкуството - мост за съхранение на традициите” към програма „Училището - желана територия на учениците”.
прочетено 2983 пъти
Младите дипломанти на Медицински университет – Варна с награди от фармацевтична компания Новартис
На 29 ноември 2009 г. в Зала 1 на Фестивален и конгресен център – Варна се състоя тържествена Промоция на Випуск 2009 на Медицински Университет "Проф. Д-р Параскев Стоянов" – Варна.
Тази година Хипократова клетва положиха 93-ма лекари специалност “Медицина” и 48 души от специалност “Обществено здравеопазване”. Официалната промоция се провежда за 17-ти път.
прочетено 5706 пъти
Резултати от вашето търсене: