Резултати от вашето търсене:
Дунавско лято 2009
В края на август, с избор на най-добрите български творби от международния ученически конкурс „Дунавският басейн – жизнено пространство” – Danube Art Master – 2009 г., приключи сеознът на дунавските празници за лято 2009. В конкурса, организиран у нас от Информационен и учебен център по екология (ИУЦЕ), в партньорство с Фондация „ЕкоОбщност”, WWF Дунавско-Карпатска програма, клон България, СДП „Балкани” и Басейнова дирекция Дунавски район - клон София взеха участие 275 художествени произведения.
прочетено 4431 пъти
На опашка за автографи пред биолог и инжене
Обикновено авторите на книги се задоволяват да се явят пред читателите си с книгите си, да им говорят нещо, да им дават самовлюбено автографи, да пият шампанско /ако има/ и толкова.
прочетено 3324 пъти
Вивиана Асса разкри сурови истини за знакови убийства в България на премиерата на „Любовни убийства”
Вивиана Асса разкри сурови истини за знакови убийства в България на премиерата на „Любовни убийства”
прочетено 5583 пъти
Напусна ни завинаги големия наш писател Никола Странджански
На 7 септември 2009 година след тежко боледуване на 77-годишна възраст почина писателят Никола Странджански. Погребението е днес в София.
прочетено 3602 пъти
Непоказван портрет на Петко Задгорски излагат в едноименната галерия
Василка Пенчева-Петкова илюстрира с него мемоарната си книга, която ще представи на 18 август в Бургас
прочетено 3550 пъти
Мариела Нейкова представи хитовата си книга “Ангелизация” в Несебър
По покана на Община Несебър и лично на кмета на града г-н Николай Димитров, на 6 август пред местната общественост беше представена хитовата книга “Ангелизация”.
Това е четвъртата спирка от мини турнето, с което авторката, известна още и като PR на голяма част от звездите в родния шоубизнес гостува по градовете, за да популяризира книгата си.
прочетено 6908 пъти
20 ЮЛИ - ИЛИНДЕН, СВ. ПРОРОК ИЛИЯ
Свети пророк Илия
Свети пророк Илия живял през ІХ век пр. Хр. по времето на израилския цар Ахав. Родил се е в Галаадския град Тезвия - традиционно отъждествяван с местност на 13 км северно от р. Явок. В Библията се говори за него, че е тезвитянин. Произлиза от свещеническото Аароново племе. Служението на пророк Илия в Северното Израилско царство е описано в ІІІ и ІV Книга на Царете в Стария Завет (ІІІ Царе 17-19; 21 гл.; ІV Царе 1-2 гл.) Запазило се е предание, че бащата на Илия имал за сина си странно видение. Той видял, че благообразни мъже беседват с детето, повиват го с огън и го кърмят с огнен пламък. Разтрвожен, бащата разказал за това видение на свещениците. Един от тях му казал: "Не бой се от видението! На детето ще почива Божията благодат; словото му ще бъде като огън, силно и действено; животът му - угоден Богу; и ще съди той Израиля с меч и огън. Името Илия означава крепост Господня.
Забравяйки безбройните благодеяния на Господа, израилските царе живеели недойстойно и нечестиво. Цар Ахав и жена му Иезавел построили в Самария капище на езическия бог Ваал. Ахав преследвал и избивал пророците и верните служители на Господа. Изпълнен с Дух Божий, Илия дошъл при нечестивия цар и му казал: "Заради греховете ти от днес няма да има дъжд, ни роса, докато аз не се помоля на Господа за това!"
Господ спасил пророка от ръцете на нечестивците, поискали след тези думи да го убият - пренесъл го по чудотворен начин при потока Хорат, близо до Йордан, където сутрин и вечер враните му носели храна.
Думите на пророка се сбъднали: настанала страшна суша - ни дъжд, ни роса падали на земята. Пресъхнал и потокът, близо до който живеел Илия. Тогава Господ му казал: "Иди в Сарепта Сидонска! Там една вдовица ще те храни." Илия отишъл и на самите градски порти срещнал една бедна жена, която събирала дърва. От нея пророкът поискал вода и жената му донесла, но хляб тя нямала, но била готова от последната шепа брашно да изпече малка прясна пита за себе си, за Илия и за сина си. През всичкото време на страшния глад брашното и маслото на вдовицата не свършвали и тримата винаги били нахранени. Когато обаче синът на вдовицата ненадейно заболял и умрял, в скръбта си тя обвинила пророка. Илия взел детето и започнал да се моли Господ да му възвърне живота. Господ чул молитвите му. Преданието разказва, че възкресеното момче е бил същият пророк Йона, когото Господ по-късно изпратил да проповядва в Ниневия.
И в следващите, описани в Библията епизоди от живота на пророка, Илия се бори срещу идолопоклонството, влизайки в сблъсък с поклонниците на Ваал, с един постоянен призив за поклонение пред Бог и спазване на праведните норми, установени от Мойсей.
Пророк Илия успял да обърне мнозина в правата вяра, обикаляйки заедно с ученика си Елисей сред хората като ги поучавал чрез чудеса и усърдни проповеди. След като получил предизвестие, един ден пророкът бил отнесен на небето от огнена колесница, като оставил на Елисей само горната си дреха.
Израилският народ винаги е проявявал дълбоко благоговение към паметта на Илия и го счита за най-велик от пророците.
прочетено 7357 пъти
Характерни престъпления в Бургас, Несебър и Созопол
Характерни престъпления в Бургас, Несебър и Созопол
Районно управление, съобщение, взломяване, кражба, служители
прочетено 4633 пъти
Димитър Димов завършва първия си роман в Бургас
Стогодишнината от рождението на писателя е повод да разгърнем отново страниците на неговите книги, да видим екранизираните му творби и да открием чрез Димитър Димов нашето място като българи върху културната и духовна географска карта на света.
прочетено 4705 пъти
Резултати от вашето търсене: