Резултати от вашето търсене:
За темата на Фестивала на пясъчните фигури в Бургас 2011
Община Бургас предложи за тема на фестивала на пясъчните фигури
ХОЛИВУДСКИ ГЕРОИ. Алтернативата, която предлагаха потребители на социални мрежи беше Чудомировите герои.
прочетено 11892 пъти
НПО от горския сектор, подписали Рамковото предизборно споразумение с Политическа партия ГЕРБ недоволстват от рокади
Днес КНСБ, КТ ПОДКРЕПА, АСОЦИАЦИЯ НА ГОРСКИТЕ ФИРМИ, АСОЦИАЦИЯ ОБЩИНСКИ ГОРИ, БУЛПРОФОР, НССНГ ГОРОВЛАДЕЛЕЦ разпространиха до медиите декларация, свързана с наместването на седалището на Изпълнителната агенция по горите от София в гр. Пловдив
прочетено 3392 пъти
В конкурса за любовни упражнения победи Елка Стоянова :)
Шумът на големите летища е прекрасен. Сякаш вихрушка е минала през всички краища на света, позабърсала е от всякъде по малко, завъртяла се е в спирала и накрая е стоварила всичко, сбрано по пътя, в една точка. В конкретния случай - Фиумичино.
прочетено 10842 пъти
Кукерландия - Ямбол 2011
Маскарадният фестивал Кукерландия вече е история. Миговете, уловени от фотообективите на нашите приятели от burgas-news.eu ще останат завинаги. Те ще ни напомнят за докосването до историята и традициите на нашия народ и ни правят съпричастни към този празник на маски, костюми, багри и звуци.
прочетено 8195 пъти
ТРЕТИ МАРТ 1878 година
Много българи днес си задават въпроса, защо датата на Санстефанския мирен договор се смята за толкова значима в българската история.
прочетено 6424 пъти
Изхвърлиха Супер Бургас в контейнера за боклук
Транспортното министерство е иззело документацията и не желае диалог с иницаторите начело с Павел Маринов. Ще го видим ли сега като кандидат за кмет от БСП?
прочетено 47732 пъти
История на Бургас
ИВАН КАРАЙОТОВ СТОЯН РАЙЧЕВСКИ МИТКО ИВАНОВ представят ИСТОРИЯ на Бургас на 4 февруари 2011 в Бургаската художествена галерия Петко Задгорски
прочетено 7981 пъти
Честит ОСМИ ДЕКЕМВРИ!
Честит ОСМИ Декември на всички студенти, и на всички, които вярват в календара, в който първите 10 дни на декември са все Осми.
Странен факт е, че в уикипедия, в дела за произхода на празника от няколко седмици е заличено името на Софийски Университет . Очаквайте там да се появи Школата в Симеоново, или ивинтуалну Университета по световни икономии на името СД.
Студентският празник се чества в България на 8 декември.
Това е денят, в който Българската православна църква по стар стил е отбелязвала паметта на Светите Седмочисленици и сред тях свети Климент Охридски (25 ноември нов стил), считан за един от покровителите на българското висше образование.
На 8 декември 1476 г. папа Сикст IV проглася деня за празник на непорочното зачатие.
Честването му започва през 1903 г. по повод на 15-годишния юбилей на единственото тогава в Княжество България Висше училище, датата става празник на всички студенти в България - Софийски университет Св Климент Охридски. Решението за празника е взето от Академичния съвет на Алма матер на 30 ноември 1902 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема решение 8 декември да бъде празник на българските студенти. За пръв път е отбелязан като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. Датата е отменена след 1944 г. и е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември.
Още малко история:
За първи път студентите празнуват свой празник преди 103 години, тъй като той датира още от 1903 г., когато се е чествал 15-годишният юбилей на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има "по-особен, свой празник". През 1902 г. Академичният съвет на Софийския университет решава това да е денят на просветителя Свети Климент Охридски - 25 ноември. По нов стил това е 8 декември. Министерството се съгласява и студентите го отбелязват за първи път през 1903 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на Софийски университет на 8 декември отново е възстановен.
На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти. Така празникът започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университет решава да отдели патронния си празник от общия празник на 8 декември и определя 25 ноември за свой официален празник.
Софийският университет, станал причина за честването на сегашния студентски празник, е основан на 1 октомври 1888 г. Създаден е по инициатива на Иван Шишманов и Емануил Иванов като Висш педагогически курс при класическата гимназия с историко-филологическо отделение. Със закон от 1 януари 1889 г. курсът се превръща във висше училище с допълнителни отделения (факултети).
прочетено 6893 пъти
Носталгично: за Комлука и неговите мигранти
За онези, които не знаят, Комлука днес е известен като ромския (циганския – зависи от гледната точка) квартал на Бургас. Той си няма история. Защото е по-добре да го забравим. Намира се между центъра на Бургас и разклона за Южното ни Черноморие. И вероятно е един от най-старите квартали на града. Но паметта за него не е за пазене, тя е там, докато хората, които я носят, ги има. А те, един по един, си отиват. Надалеч или към Отвъдното.
прочетено 3941 пъти
Резултати от вашето търсене: