Резултати от вашето търсене:
Община Бургас се впуска в туризма
14 туристически маршрута са разработени в община Бургас
прочетено 9338 пъти
Бургас - наградиха бургаски отличници и призьори от Международни конкурси
Наградиха ученици от Природоматематическата гимназия Акад.Н.Обрешков, спечелили второ място в състезанието PUMaC – Принстън 2011 и възпитаници на Националното училище за музикално и сценично изкуство Проф. Панчо Владигеров - Бургас, носители на първи награди от международни конкурси.
прочетено 9666 пъти
Уникална културна програма за тържествата на НЕСЕБЪР
Цялата празнична програма Община Несебър е изготвила със собствени сили – без творческа и финансова помощ. В подготовката за най-очакваното августовско събитие в града са се включили на 60 доброволци – деца и възрастни.
прочетено 6104 пъти
Председателят на Народното Събрание Цецка Цачева на посещение в Бургас
Преизборен десант: За първи път Председателят на Народното Събрание Цецка Цачева на посещение в Бургас по покана на Гребенаров
прочетено 4318 пъти
Вечер на мистериите в Бургаски свободен университет
„Хвърлете съдът в морето и плуването ви на момента ще стане благополучно” посъветва св. Николай чрез актьорите от театралното ателие към Бургаския свободен университет. От 18 часа в атриума на университета зрителите имаха удоволствието да станат част от тайнството на притчите за светеца, патрон на град Бургас.
прочетено 3181 пъти
Даряват пулсоксиметричен апарат в неонатологичното отделение на Бургаска болница
Компанията Procter & Gamble дари пулсоксиметричен апарат в неонатологичното отделение на МБАЛ „Бургас” АД в областния град, като част от инициативата „Шанс за живот, шанс за нови спомени”.
прочетено 3602 пъти
„Черноморец - Бургас” организира за втори път “Ден на отворените врати”
За втора поредна година ПСФК „Черноморец - Бургас” организира Ден на отворените врати. Събитието под наслов „Толкова близо до акулите” ще се проведе на 10 октомври на стадион „Лазур”. Началото е от 11 часа.
прочетено 3726 пъти
Несебър отново е столица на меда
В съботния ден на площад „Месамбрия” в стария Несебър бе даден официалният старт на IX Международен фестивал на меда. Събитието откри главният инициатор –Кирил Киров. Приветствие и пожелание за силно и успешно представяне от името на кмета на града Николай Димитров отправи секретарят на община Несебър Стойко Стоянов. Президентът на Световната пчеларска организация „Апимондия” Жил Ратиа, който е в морския град специално заради първа първата по рода си Световна конференция по биологично пчеларство, не пропусна да уважи официалното откриване на фестивала. Той разказа накратко целта на своето посещение в Несебър и също приветства участниците. Г-н Ратиа специално поздрави пчеларите за начина, но който са подредили щандовете си и са представили производството си. Изпълненията на вокална група "Морски звездички" към Общински детски комплекс и на народния певец Данислав Кехайов поставиха финалния щрих на церемонията по откриването.
прочетено 3841 пъти
Божидар Димитров: Възродителният процес е несравним с изселването на тракийските българи
Смятах, че въпроса с компенсациите трябва да бъде решен справедливо преди Турция да стане член на ЕС и че това е условие, а не пожелание, казва министърът, отговарящ за българите в чужбина
-Г-н Димитров, премиерът Борисов остана недоволен след вашите изказвания за изплащане на компенсации за тракийските бежанци, като условие за влизане на Турция в ЕС. Съжалявате ли, че изобщо се изказахте по въпроса?
-Сбърках в това, че неправилно бях интерпретирал за себе си предприсъединителния доклад от началото на миналата година за напредъка на Турция по отношение кандидатурата й за ЕС. В него се казва, че въпросът с компенсациите за тракийските бежанци трябва да бъде решен справедливо. Аз смятах, че това е условие за приемането на Турция в ЕС, но се оказа, че не е условие, а само едно пожелание, което няма юридическа стойност. И аз, заявявайки това в публичното пространство, поставих в много неудобно положение премиера, тъй като такова решение на правителството или на Народното събрание няма. И това наистина е тежък гаф. Аз съм готов да понеса своята отговорност за него.
-Някои от критиците на каузата за изплащането на компенсации за тракийските бежанци твърдят, че Турция също може да прояви такива претенции заради т. нар. възродителен процес...
-Не е така. При възродителния процес на изселниците не са им отнети имотите. На тях не им е отнето гражданството. Докато през 1913 г. на българите е отнето и поданството, както се е казвало тогава. Освен това тогава около 50 хиляди българи са загубили живота си, били са изклани. Докато по време на възродителния процес такова нещо не се е случило. Имаше една голяма екскурзия, но дори и тя не беше насилствена. Много от изселените с турски имена се завърнаха по родните си места в своите си имоти. Т.е. те просто са били на една голяма екскурзия. Така че нещата са несравними. Не са сравними и с т. нар. изселвания от 1878 г. до 1889 г., тъй като и тогава изселването беше доброволно, а тези, които завинаги скъсваха с България най-спокойно си продаваха имотите. Конфискувани турски имоти няма.
-Защо турската страна никога не е започнала да изплаща тези компенсации, след като се е съгласила да подпише Ангорския договор?
прочетено 5155 пъти
Резултати от вашето търсене: