След колонизацията на полуострова от заселници от град Мегара и нейните колонии Бизантион и Калхедон в края на VI в.пр.Хр., Месамбрия Понтика става полис от гръцки тип, тясно свързан с бита и културата на народите населяващи крайбрежието на Средиземно, Мраморно и Черно море. Широките търговски връзки, духовния и културен живот и разцвета на художествените занаяти в този малък град на тракийското крайбрежие богато са илюстрирани с многобройни паметници от VI - II в.пр.Хр.
Месамбрия се е управлявала от съвет избиран от народно събрание. Техните решения -декрети, издълбани върху мрамор са били поставяни в главния храм на града - храма на бог Аполон. В Месамбрия са открити голям брой почетни декрети - в чест на изтъкнати личности и техните благородни дела: на учителя от Калатис, на лекаря Главкий, на жрицата на богиня Деметра и др.
Уникални паметници, документиращи административния живот на Месамбрия през II в.пр.Хр. са мраморните оброчни плочи открити в подножието на храма на Зевс. Върху релефните полета на тези скулптурни паметници са изобразени градските магистрати по вриме на тържествена церемония в чест на Мелса, на хероя Созополис и т.н.
Месамбрийските склуптори са оставили много произведения на надгробната и култова пластика.
Върху надгробните плочи са изобразени сцени от живота на месамбрийци : Матрои, жена на Тюндарих, Каликрита дъщеря на Хипарх, Менис син на Атанайон, тан-цуващата Агазиклея дъщеря на Ной и др. В некропола на Месам-брия са открити четири изклю-чително редки бронзови съда т.н. хидрии. Експонираните три хидрии, използвани за погребални урни, са украсени под вертикалните си дръжки с по една апликация със сюжет от гръцката митология. Домовете си месамбрийци се украсявали със статуетки от печена глина т.н. теракоти: на божества, елегантни дами, грациозни момичета. Голяма част от тях са внасяни, а откритите калъпи свидетелстват и за местно производство.
Богат и разнообразен е религиозния живот на месамбрийци. Интерес представлява откритата част от колосалната статуя на бог Аполон, торсът от статуята на бог Херакъл, великолепната статуя на богинята на щастието Тюхе - IV в.пр.Хр. и др. В Несебър е открита и експонирана най-богатата колекция от керамична архитектурна украса от елинистически къщи: сими, антификси, фронтални керемиди с пластична украса.
Между погребалните дарове в гробниците на Месамбрия се срещат изящно из-работени златни накити: аграфи, обици, пръстени, огърлици, част от които са произведени в местни ювелирни ателиета. Месамбрия като самостоятелен полис сече монети още от V в.пр.Хр. Открити са монети от злато, сребро и бронз от няколко основни типа. Върху лицевата страна на най-разпространените монети е представен знака на Месамбрия - коринтски шлем с грива, а на обратната страна - колело със спици и началните букви на името на града МЕСА. Най-добра представа за търговските връзки на Месамбрия през VI - II в.пр.Хр. дава вносната керамика : чернофирнисови кантароси, киликси. аскоси, лампи, релефни купички т.н."мегарски чаши", а също така и големият брой амфори и амфорни печати, открити на сушата и в акваторията на полуострова.
» обратно