Географското положение е било оценено още в най-дълбока древност и тук, както показват разкопките, е имало рибарско и търговско селище още преди нашата ера. Бургас е наследник на стария римски град Дебелтус и на византийските рибарски селища Пиргос, Форос, Порос и Стравияко. Днешното име на Бургас е дадено през 1727 г.
Самото наименование "Бургас" съдържа корена "бург", който е съставна част в имената на редица световноизвестни градове: Хамбург, Йоханесбург, Питсбург и т.н. Коренът "бург" в европейските езици произхожда от латински и в тях е придобил значението "град".В езиково отношение произходът на името Бургас идва от старогръцкото "пюргос" /"пиргос"/, което означава "кула". В голямото семейство на индоевропейските езици "пиргос" и "бургос" са идентични. Гръцкото "пиргос" и латинското "бургос" имат за основа общ индоевропейски корен. Към това трябва да добавим, че според проф. Кирил Влахов "пюргос" е дума и от тракийския език, който също е индоевропейски. Според него "пюргос" означава на тракийски "укрепление от дебели дървени греди".
Климатът в Бургас е умерено континентален. Непосредствената близост на Черно море прави зимата сравнително топла и мека, с незначителни снеговалежи.Средната температура е над 0 градуса С. Поради преграждането на северните студени ветрове от източните склонове на Стара планина, тя е с 1 до 3 градуса по-висока от температурата на Варна. Пролетта обикновено закъснява и е по-продължителна, отколкото във вътрешността на страната. Лятото е топло и продължително, без големи горещини, поради прохладния вятър, който духа от морето в следобедните и вечерните часове. Температурата на морската вода е с 1 до 3 градуса по-висока от тази на морето по северното Черноморие.
Терасовидният релеф благоприятства архитектурното устройствено разнообразие на града, на неговия силует.
Източник: http://www.nasamnatam.com/.
» обратно