Черно море е вътрешно море между Югоизточна Европа и Мала Азия. Разположено е между 40° 55" и 46° 32" северна ширина и 27° 27" и 41° 42" източна дължина. То е едно от най-изолираните от Световния океан. Свързано е със Средиземно море чрез Босфора, Мраморно море и Дарданелите, а с Азовско море — чрез Керченския проток.
Море между Европа и Азия. Граничи с Украйна, Русия, Грузия, Турция, България и Румъния и заема територия от 465 000 кв.км., максималната му дълбочина е 2 210 м. Босфорът го свързва с Егейско море, Мраморно море и Дарданелите, а протокът Керч-с Азовско море.
В Черно море се вливат реки от два континента-Европа и Азия, а водосборната му площ е около 2 500 000 кв. км. То е типично вътрешно море. Образувало се е при разместване на земни пластове в Азия, когато Каспийският басейн се отделя от Средиземно море и Черно море постепенно става изолирано.
Общата му брегова линия е 4090 км.
Климатът по Черноморието се характеризира с мека зима и прохладно лято. В сравнение с всички океани и морета, които имат почти еднакво високо съдържание на сол (35‰), солеността на Черно море е два пъти по-ниска (18‰). Приливите и отливите са незначителни.
Водите на Черно море се състоят от два ясно обособени слоя: повърхностен-до 200 м, съдържащ кислород, и дълбочинен – над 200м, в който няма кислород, а сероводород. Това явление не се среща при никое друго море.
» обратно