Несебър Площ: 421 883 дка.
Население: 20766 жители (15.09.2004)
Средно годишни температури 12.3°С
Населени места: 14
Местоположение:
Община Несебър заема най-северната част от Черноморското крайбрежие на Бургаска област. На север граничи с общините Бяла и Долни Чифлик, на запад – с община Поморие, и на изток - с Черно море. Значителната крайбрежна ивица и нейният разнообразен характер създават благоприятни условия за развитие на туризма.
Релеф:
Територията на общината обхваща части от старопланинското и бургаското Черноморско крайбрежие. В старопланинския сектор се включват части от Еминската планина между долините на р. Двойница и р. Кошаревска. Преобладава абразивният тип бряг. От р. Камчия до нос Емине брегът има предимно източно изложение. Той е слабо разчленен. Брегът между р. Козлука и н. Емине е стръмен, разсечен от къси долове. На юг от р. Козлука се простира Бургаското крайбрежие. Преобладава низинният релеф. Бреговата линия е силно разчленена. Много вдадени в морето са Несебърският полуостров, н. Акротирия и н. Равда
Води:
В бургаската част на крайбрежната ивица подпочвените води са по-ограничени в сравнение със северното крайбрежие. Оттокът на р. Хаджийска се намира върху нископланинска и хълместа област в Източна Стара планина. Наклонът на коритото е много слаб и поради това речното легло е широко, с ниски брегове. При станция “Гълъбец” реката има средногодишен отток 0.64 куб. м/сек.
Климат:
Климатът е умерено континентален, силно повлиян от Черно море, както и от въздушните потоци, нахлуващи от Средиземно море.
Населени места:
В структурата на общината влизат 14 населени места. Градове - Несебър, Обзор, Св. Влас. Села - Равда, Тънково, Баня, Приселци, Кошарите, Гюльовца, Оризаре, Паницово, Раковсково, Емона и Козница, ваканционно селище Елените, Курортент комплекс Слънчев бряг
» обратно