Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те
Добави Информация Инфраструктура и отрасли в Община Несебър

Инфраструктура и отрасли в Община Несебър

Инфраструктура и отрасли в Община Несебър

Транспорт:
Републиканската пътна мрежа на територията на общината се състои от един първокласен път І-9, който е част от европейската пътна мрежа и в частност от път Е-87. Следващият по значение е третокласният път ІІІ-906 (Варна - Обзор - Дюлино, Каблешково - Бургас).
На територията на общината се намира пристанище Несебър, което има регионално значение. Използва се изключително за пътнически превози и развлекателни туристически пътувания. Има две корабни места и морска гара с ГКПП и ДИК.
Републиканската пътна мрежа на територията на общината се състои от един първокласен път І-9, който е част от европейската пътна мрежа и в частност от път Е-87. Следващият по значение е третокласният път ІІІ-906 (Варна - Обзор - Дюлино, Каблешково - Бургас). На територията на общината се намира пристанище Несебър, което има регионално значение. Използва се изключително за пътнически превози и развлекателни туристически пътувания. Има две корабни места и морска гара с ГКПП и ДИК.

Водоснабдяване:
От водосборна система “Камчия” се водоснабдяват гр. Несебър, курортният комплекс Слънчев бряг, с. Равда, с. Тънково, с. Св. Влас и ваканционно селище Елените. Гр. Обзор, с. Баня, с. Приселци се снабдяват от собствен водоизточник - система “Приселци”, с. Кошарите - от система “Калината”, с. Гюльовца и с. Оризаре - от система “Гюльовца”, с. Паницово, Раковсково, Емона и Козница - от местни водоизточници.
От водосборна система “Камчия” се водоснабдяват гр. Несебър, курортният комплекс Слънчев бряг, с. Равда, с. Тънково, с. Св. Влас и ваканционно селище Елените. Гр. Обзор, с. Баня, с. Приселци се снабдяват от собствен водоизточник - система “Приселци”, с. Кошарите - от система “Калината”, с. Гюльовца и с. Оризаре - от система “Гюльовца”, с. Паницово, Раковсково, Емона и Козница - от местни водоизточници.

Съобщения:
На територията на община Несебър телекомуникационната дейност се осъществява чрез АТЦ - Слънчев бряг. Всички селища имат директна телефонна връзка с АТЦ. Град Несебър, с. Равда, с. Кошарица, с. Тънково и с. Св. Влас разполагат с цифрова телефонна връзка, с. Оризаре, гр. Обзор и с. Баня - с аналогова. На територията на община Несебър телекомуникационната дейност се осъществява чрез АТЦ - Слънчев бряг. Всички селища имат директна телефонна връзка с АТЦ. Град Несебър, с. Равда, с. Кошарица, с. Тънково и с. Св. Влас разполагат с цифрова телефонна връзка, с. Оризаре, гр. Обзор и с. Баня - с аналогова.

Промишленост:
Промишлеността е традиционно слабо развита и насочена единствено за обслужване на туристическия сектор, като играе спомагателна роля. Няма пряко влияние върху формирането на продажбите на територията на общината.
Строителството на територията на общината е обвързано изцяло с разширяването, модернизацията и поддръжката на материално-техническата база на туристическия сектор.
Промишлеността е традиционно слабо развита и насочена единствено за обслужване на туристическия сектор, като играе спомагателна роля. Няма пряко влияние върху формирането на продажбите на територията на общината. Строителството на територията на общината е обвързано изцяло с разширяването, модернизацията и поддръжката на материално-техническата база на туристическия сектор.

Селско и горско стопанство:
В съответствие с климатичните и почвените условия община Несебър е с исторически традиции и с подходящи предпоставки за развитие на лозарството и овощарството - с приоритетно значение е отглеждането на праскови. В общината съществуват добри възможности и за развитие на технически култури - особено на слънчоглед.
Поземленият фонд на територията на общината е разпределен, както следва: частни земи - 126 898 дка, общински - 1097 дка, държавен фонд - 1106 дка, остатъчен фонд - 28 685 дка. Общият размер на обработваемата площ е 95 388 дка към 2000 год.

Туризъм:
Подходящите природо-климатични условия - високата средногодишна температура и прекрасните плажови ивици, са фактор, който формира основната отраслова структура на общинската икономика - стопанския туризъм.
Община Несебър е най-голямата туристическа агломерация на Българското Черноморие. На територията на общината функционират 150 хотела с около 70 000 легла, 630 частни квартири с над 35 000 легла и 1000 заведения за обществено хранене. Значителна част от тази материална база е съсредоточена в гр. Несебър, КК Слънчев бряг, ВС "Елените", гр. Обзор, селата Равда и Свети Влас

Образование:
В общината има 9 училища с 91 паралелки и 1860 ученика, Общински детски комплекс , 3 обединени детски заведения и 7 целодневни детски градини с общо 27 групи и 680 деца.

Здравеопазване:
На територията на общината функционира Медицински център в Слънчев бряг, здравни служби в гр. Обзор, гр. Свети Влас, с. Равда и другите съставни селища на общината. Здравна къща в гр. Несебър с всички видове кабинети за специализирани практики.

Култура:
Несебърската община и нейният център имат богато културно и историческо наследство. В град Несебър е съхранена през вековете материалната и духовна култура на траките, античността, средновековието и българското Възраждане. Тук функционират Общински театър, Общинска танцова школа, 10 читалища. На територията на общината има 103 паметника на културата, от които: Средновековни църкви - такива са “Св. Стефан” и “Св. Спас”, базиликата “Елеуса”, Старата митрополия и др.; Археологически паметници - ранно византийски терми, крепостни стени, щерна и др.; Къщи от Възраждането.

Малкият съвременен черноморски град Несебър придобил голяма известност главно поради изключително добре запазените паметници на средновековната църковна архитектура и на възрожденските къщи. Той има обаче и нещо, което получил направо от природата. То е неповторимото очарование на владения в морето къс земя.

Несебър (стария град) е разположен върху малък остров, който има дължина 850 м, ширина 300 м и заема площ от 25 хектара. Свързан е със сушата с провлак, дълъг 400 м. Този път създава илюзорната представа за неделимостта на Несебър от сушата.

Несебър е един от най-древните градове в Европа. Наследник е на древното тракийско селище Месамбрия, основано през второто хилядолетие пр.н.е. Името му означава град (брия) на Мелса. От 510 г. пр.н.е. е превърнат от преселници дорийци в гръцки град-колония под името Месемврия, конкурент на Аполония в търговията по Черноморието. В него имало театър и храм на бог Аполон. В града са секли монети от сребро и бронз, а през ІІІ в. пр.н.е. - и от злато. През 72 г. пр.н.е. е окупиран от римски гарнизон. През римската епоха има второстепенно значение. Значителна роля започва да играе отново от ІІІ-ІV в. Към 680 г. е център на епископия, а през VІІ-VІІІ век - важна и добре укрепена и отбранявана византийска морска база. През 812 г. хан Крум превзема града. През 864 г. Борис І го отстъпва на Византия, но цар Симеон отново го завладява. От ХІ век наред с името Месемврия се употребява и славянското име Месебър или Несебър.

През Второто българско царство градът преминава няколкократно ту в български, ту във византийски ръце. Апогеят на развитието му е по време на царуването на цар Иван Александър (1331-1371), когато е един от най-важните центрове в българската държава. Месемврийските грамоти свидетелстват за дарения, които Несебър получава за изграждане на църкви и манастири - повече от 40 според преданията. През 1366 г. кръстоносците, водени от Амедей VІ Савойски, превземат града и го предават на византийците. От месемврийските хроники узнаваме за събитията по време на падането му под турско робство през 1371 г., когато са съборени крепостните му стени. По време на робството Несебър запазва пристанищното си значение. Строят се кораби, изнасят се зърнени храни, дървен материал и др.

След Освобождението Несебър е малко рибарско градче. През 1956 г. градът е обявен за архитектурно-градоустройствен и археологически резерват. Останките от антична крепостна стена с порта от ІІІ-ІV в., несебърските църкви от V-VІ в. и по-късните, от средновековието (Х-ХІV в.), които са изящни произведения на средновековната българо-византийска архитектура, около 60 възрожденски къщи, обединени в няколко ансамбъла, придават неповторим облик и особена атмосфера на града. На територията на общината е разположен националният археологически и архитектурно-градоустройствен резерват “Старинен Несебър”. Старинната част на гр. Несебър е паметник на културата. През 1983 година гр.Несебър бе вписан в списъка на световните културни ценности, под егидата на ЮНЕСКО.



Тази статия е разглеждана: 5544 пъти



» обратно
Снимки от Бургас
Добави снимка
Мой хороший знакомый из Бургаса Конструкция Бургаският кей Странджа през есента Красимир Балъков жажда за светлина pepta ahtopol Кръст за Бургас
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development