Във фоайето е изложена дипломата на ЮНЕСКО, документираща вписването през 1983 г. на старата част на град Несебър в листата на световното културно наследство.
Името на града е звучало различно на езиците на неговото население. Траки и гърци са го произнасяли Месамбрия. Гръцкият географ Страбон пише: "Следва Месамбрия, колония на мегарците, по рано наричана Мелсамбрия, т.е. "град на Мелса", понеже основателят и се нарича Мелса, а пък на тракийски "брия" означава град. Римляните и византийците наричат града Месемврия, но помнят нейния основател. Върху надгробната плоча на римлянката Юлия четем:... Месамбрия е моята родина от "Мелса" и "брия"... Българските му обитатели през среднове-ковието оставят името Несебър.
В акваторията на двете градски пристанища са открити голям брой каменни котви от XII - IX в.пр. Хр., доказващи активно мореплаване на местните жители през тази ранна епоха Най-многобройните останки от бита на древните траки са сивочерните керамични съдове с врязани и релефни орнаменти от IX - VI в.пр.Хр.
В Месамбрия е открит един изключително важен надписдекрет в чест на тракийския вожд Садала, от III в.пр.Хр. Този паметник дава богата информация за взаимоотношенията на гръцкия полис със съседните траки. Експонираното сребърно съкровище от монети - тетрадрахми, в които преобладават тракийските имитации, допълва сведенията за ролята на местното тракийско население в политическия иикономически живот на града през 11-1 в. пр. Хр.
» обратно