Резултати от вашето търсене:
Премиерът Борисов връчи на Бургас св. мана от мощите на Св. Никола
Министър - председателят на България Бойко Борисов връчи лично стъкленица със св. мана от нетленните останки на Св. Николай Чудотворец на Негово Високопреосвещенство Сливенския Митрополит Иоаникий в Бургас.
Премиерът бе придружен от министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, министъра на българите в чужбина Божидар Димитров, кмета на Бургас Димитър Николов, бургаски депутати и общински съветници.
Свещенният дар е подарък за празника на Бургас - 6 декември, Никулден. Стъкленицата бе внесена веднага в Катедралния храм "Св. Св. Кирил и Методий", където бе изложена за поклонение от многобройните жители и гости на града.
прочетено 3928 пъти
Истински отличници. Успех
Страхотни хлапета са били наградени в Общината. Децата са си истински отличници и в тях със сигурност има нещо различно. Непринуденото им поведение и леката досада от суматохата личи.
Забележете този втори ред, който е толкова далеч от суматохата наоколо, че доведе искрена радост в офиса ни и повдигна настроението. :))
Децата са отличници, защото наистина се отличават - кой с талант, кой с постижения, повечето вече толкова далеч и толкова напред ...
прочетено 7820 пъти
Св. апостол Андрей Първозвани
На този ден празнуват именниците Андрей, Андриян, Андрея, Андро, Храбър, Храбрин, Силен, Адриана, Силка. Андреевден е пряко свързан в народния календар с представите за преход от есента към зимата.
Вярва се, че св. Андрей е покровител на мечката и неин заповедник. В много предания се разказва, че той се явява пред хората, яхнал мечка, и прогонва зимата и дългите нощи. Българите наричат празника Едрей, Едринден или Мечкин ден.
Според народните възгледи и познания в областта на астрономията на този ден започва нарастването на деня. Православната църква почита днес паметта на Св. Апостол Андрей Първозвани, който пръв от апостолите е бил повикан да тръгне след Христа. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил в Юдея, той станал един от неговите ученици. Андрей стоял на брега на Йордан, когато Йоан Предтеча посочил на народа минаващия Исус. Така Андрей тръгнал подир Спасителя и прекарал с него целия ден. След това отишъл да намери брат си Симон (Петър) и му съобщил радостната вест. Оттогава те навсякъде следвали Христос и били свидетели на неговите чудеса, смърт и Възкресение.
прочетено 10127 пъти
Починал е Андрей Баташов
Актьорът Андрей Баташов е починал във Военномедицинска академия (ВМА) от полиорганна недостатъчност, съобщи директорът на лечебното заведение ген. майор проф. Стоян Тонев.
прочетено 4897 пъти
Четирима бургаски ученици ще посетят Европейския парламент
След двудневни дебати между ученици от две гимназии в Бургас, бяха избрани четири човека, които ще посетят през 2011 г. Брюксел и ще се запознаят отблизо с работа на Европейския парламент.
Проектът „Младите хора говорят за Европа” е иницииран от фондация „Пайдея” и е под патронажа на евродепутата д-р Андрей Ковачев. Дебатите се проведоха в три големи града в България – София, Варна и Бургас. Фокусът им беше поставен върху това, как държавите в ЕС ще запазят своята национална идентичност и дали младите хора се чувстват европейци.
прочетено 2713 пъти
: Не може да си позволим две политики - едната пред Европа, другата пред България
"Не може да си позволим две политики - едната пред Европа, другата пред България". Това каза от името на Синята коалиция евродепутатът Надежда Нейнски пред конференцията „Изстраданата европейска мечта на България (1944-1989 г.)“, организирана в Европейския парламент от евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев.
прочетено 4089 пъти
Черноморец-Поморие елиминира „Несебър" след изпълнения на дузпи
„Черноморец-Поморие” елиминира „Несебър” с 3:2 след изпълнения на дузпи в мач от 1-вия кръг на турнира за купата на България. Редовното време и двете продължения приключиха при нулево равенство.
прочетено 3277 пъти
Кметът на Несебър пледира приемственост
Николай Димитров: В Несебър доразвихме доста добри практики за тези три години от мандата
прочетено 3538 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3856 пъти
Резултати от вашето търсене: