Варвара е село в Югоизточна България. То се намира в община Царево, Област Бургас и е на 9 км от Царево.Варвара е малко рибарско селище, разположено на южното ни Черноморие, близо до границата с Турция. Има няколко версии за това как възниква селото. Едната от тях е, че на мястото на днешна Варвара се заселват тракийски племена, които се занимавали предимно със земеделие и животновъдство. В съседният град Агатополис (днешен Ахтопол) са живяли гърци и турци. Тракийските племена често опожрявали съседен Агатополис и те започнали да ги наричат варвари, а от там идва и името на селището им - Варвара.
Селото е разположено на брега на морето в подножието на връх Папия, на 5 км. от Царево. Преди новото му заселване в 1913 г. с преселници, идващи от голямото село Ятрус в Източна Тракия, Варвара фигурира в картата на Кристиан Лудвиг Томас от 1788 г. под името Вардарах. Под същото име и на сегашното си място е отбелязано и върху картата на Макс Шимек (1748-1798 г.). Върху близкия връх „Папия" има следи от късноантична и средновековна крепост. Диалектът на преселниците от с. Ятрус е близък до хасекийския. В ново време поминъкът на населението е въглищарство и земеделие. През 1925 г. производителите на дървени въглища и дървен материал се обединяват в горско-производителна кооперация „Папия". Преброяването в 1926 г. регистрира 72 къщи и 239 жители, от които 174 бежанци от Източна Тракия. Сега то наброява 271 жители.
През първата седмица на септември се състои събора на Варвара в продължение на два дни. Вечерта на първия се организират нестинарски танци, а по-обяд на втория - цигански борби.
» обратно