Началото на Бургас е далеч назад в историята, заедно с величието на първите селища в региона. Посвещаваме тази статия на ДеУлтум (Deultum) - римско селище на 12 км от Бургас. Останките на античния град Деултум са обявени за архитектурно-строителен паметник през 1965 година.
Преди около 3000 години тук имало голям тракийски град – третият по важност в най-голямата тракийска провинция, важно пристанище и тържище на име Добелт - “Място между две блата”. Градът е бил надеждно защитен от блата, вместо от крепостми стени. Край Дебелт са минавали важни търговски пътища - от Черно море за проходите в Балкана и от Дунав за Бизантион.
Походът на персите, предвождани от Дарий І, през 6 в.пр.Хр. прекъснали временно развитието на града, но след около стотина години – търговията отново се възродила, с нея и значението на Дебелт.
На това място - за съвременния човек - на 15 минути от Бургас в началото на 70-те години на І век, при управлението Тит Флавий Веспасиан, е създадена римската колония Деултум от ветерани на VІІІ Августов легион. Деултум е единствената колония на свободни римски граждани в днешна България. До Деултум е имало пристанище, разположено на днешното Мандренско езеро . Според историците - пристанището е до днешното село Димчево.
През първите 3 века на своето съществуване, ДЕУЛТУМ е набирал мощ и се е утвърдил като третия по важност град в провинцията - след Одрин и Анхиало. По времето на Марк Аврелий (ІІ в. н.е.) е градът е защитен с големи крепостни стени. Градоустройството на Деултум е по Хиподамовата система - правоъгълна улична мрежа, ориентирана по посоките на света, с много добро водоснабдяване и канализация, видими на снимкит епо-долу. В югоизтичната част на разкопките - изключително добре запазена - е разкрита голяма обществена баня с подово отопление, построена в края на І в. и преустройвана през следващите столетия до края на ІІІ в. Отоплението е било чрез топъл въздух, който е преминавал през двойни стени. Изключително добре запазени са каквто стените, така и тръби от канализацията и водоснабдяването.
След преместването на столицата на Римската империя в Константинопол през ІV в.оказва Деултум се превръща в основен фактор в отбранителната система на империята срещу варварските нашествия и важен комуникационен пункт. През IV в. е построено правоъгълно укрепление с площ от 5000 кв. м. Източната градска порта, също датира от този период.
През 812 г. хан Крум превзел Дебелт и изселил местните жители на север от Дунав, като заселил българи, а градът постепенно станал важен граничен пункт между България и Византия.
През ХІІІ-ХІV в., при поредното покачване на нивото на Черно море, местността постепенно се заблатява, пясъкът, нанасян от реките, които се вливат в Мандренското езеро, прекъснал връзката на езерото с морето. Дебелт престанал да бъде пристанище, западнал и изчезнал. Пристанището се премества на изток, към провлака на Бургаски залив.
Археолозите са открити няколко големи монетни съкровища - Деултум е бил единственият "град" в провинцията с право да сече монети.
Уникалността на Дебелт- Деултум:
- Единствената проучена в Европа средновековна митница, в която Византия изплащала ежегодния си данък на България. От Деултум започва граничният вал Еркесия – нашата „китайска стена“.
- Тук е преминала първата делегация, изпратена от цар Борис I до Константинопол да преговаря за покръстването на българите.
Римски град Деултум е сред Чудесата на България
- В римските и средновековни жилища са открити изключително редки златни амулети с гравирани заклинания, златни накити. Само за 20 дни през 2012г. при проучване на нова порта бяха открити над 200 късноримски монети, най-богатата колекция в България от късноантични вносни лакирани съдове, стотици предмети на бита и култа от благороден метал, бронз и стъкло, разнообразна архитектурна украса.
- СПА-центърът на Деултум - Едни от големите находки на археолозите в Деултум са антични терми и бронзова глава и ръка от статуя на император Септимий Север. Последните са открити в в храма на императорския култ. Тук е открит бронзов портрет на император Септимий Север, възстановен от парчета, представен на широката публика през 2012 година.
» обратно