Какво гарантират лактацията и успешното кърмене
- Ще кърмите ли?
- Ако имам кърма…
Произвеждането на кърма се гарантира от физиологичните и хормоналните промени в организма на жената през бременността и след раждането. При нормално развиваща се бременност лактогенезата започва около двадесетата гестационна седмица. Лактоцитите (клетките, синтезиращи мляко) започват да образуват малко количество коластра заради високите през бременността нива на хормона пролактин. С раждането на плацентата и рязкото спадане на хормона прогестерон (излъчващ се от плацентата) започва истинското действие на пролактина – той задвижва механизъм, създаден и вече готов да произвежда мляко. Около 30–40 часа след раждането нивото на пролактина е най-високо. Производството на мляко обаче е във фазата на синтез на коластра. Тя е в малки количества, защото и бебето има малки хранителни потребности. Коластрата е всичко, от което то се нуждае – безценна храна, богата на протеини.
Задачата на майката обаче е доста по-сложна – да стимулира и да поддържа лактацията. И майката, и бебето трябва да се научат на кърмене. Бебето притежава вродени рефлекси, които му гарантират, че умее да суче.
През първите дни след раждането се отделя оскъдно количество коластра, която по състав и вид много се отличава от постоянното мляко. Тя съдържа повече белтъчини и соли, но е по-бедна на мазнини и въглехидрати, поради което е лесносмилаема. Коластрата е богата на защитни фактори. Това я прави най-ценната храна в този период, когато детето приема едва няколко милилитра течност. След 3-ия ден се образува т.нар. преходна кърма, а зрялата се появява след 14-ия ден. Съставът на тази кърма и особено мастното й съдържание непрекъснато се променят в зависимост от часа на кърмене, от хранителните навици на майката, продължителността на кърмене, възрастта на детето.
За да се образува достатъчно количество и богато по състав мляко, приемайте дневно допълнително 600–800 ккал (при близнаци 1300 ккал) и пийте около 2 литра течности. Много важни са и почивката и спокойствието. Неприятностите, стресът и преумората влияят отрицателно върху образуването на мляко.
Кърменето не бива да трае по-дълго от 10 до 40 минути. Времето се определя от чувството за ситост и от силата на сучене. В първите дни поставяйте кърмачето на всяка гърда за 5–7 минути, за да стимулирате рефлекса на отделяне на мляко и да предотвратите застоя му. Периодът между кърменията варира от 2 до 5 часа.
Из публикации на списание „9 месеца”
» обратно