Морската градина, или по бургаски казано Булеварда е емблема на града и всеки бургазлия има поне едно тайно кътче в нея. Скамейките и перилата са класически декор на младежки трепети, първи срещи и откраднати целувки.
Изграждането на Морската започва през 1910 г. от градинаря Георги Духтев. Той превърнал пустеещото пространство между града и морето в един от най-красивите паркове в България. Духтев е роден във Варна, но семейството му се премества да живее в София, където той завършва елитната Първа мъжка гимназия. Страстта на Духтев към екзотичните растения един ден го сблъсква със самия цар Фердинанд в ботаническата градина в столицата. Впечатлен от ботаническите познания на младежа, Фердинанд решава да уреди следването му в Айсбург, Австрия, където той завършва паркоустройство. Когато се връща в България, Духтев става управител градинар в Бургас и естествено прилага всичко научено в създаването на Морската градина. Благодарение на това днес в нея има стотици видове растения, някои от които пропътували хиляди километри, за да бъдат засадени тук, а старата част на градината, е обявена за паметник на парковото изкуство.
Навремето общината предоставила на градинаря възможността да заживее в парка и да е близо до растенията, за които се грижи. През 1923 г. Духтев сключва брак с Елена Калпакчиева от Бургас. Младото семейство е настанено именно в тази тогава нова къща, построена за управителя на парка. В нея са родени двете деца на семейството – Димитър и Лиляна. Преди да почине, създателят на Морската градина я завещава на общината.
Днес в сградата се помещава хидрометеорологична станция. Наскоро община – Бургас направи основен ремонт на сградата.
Наблизо е Летният театър. Допреди около 25 години тук е имало и зоопарк, а до него - оранжерия Повечето бургазлии свързват спомените от своето детство именно с него и, разбира се, със стената на приказките. Тя е декорирана с керамични фигурки, оформящи сцени от известни детски приказки и е запазена до днес.
» обратно