Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те
Добави Информация Айтоският край пропищял от шайката на Чобан Хасан

Айтоският край пропищял от шайката на Чобан Хасан

Управляващите: “Сега е време народът да поработи за нас”
На 6 август 1879 г. руският вицеконсул съобщава: “Предводителят на шайката Чобан Хасан е заловен. Той е дал дума, че убийства самият той не е извършвал. Префектът иска да го пусне безнаказано” .(1) След като Чобан Хасан е пуснат на свобода, безредиците се увеличават. “Движението на мюсюлманите взима огромни размери. В Балкана има над 20 шайки. Освободеният Чобан Хасан, начело на шайка, напада жандармите в Караахмет. Вчера е водил престрелки с Набоков /руски офицер в Бургаския гарнизон-П.К./ в Топумахали. Убити и ранени са 20 дружинника и два жандарма. Днес от Бургас в помощ са изпратени две роти“. Краткото шифровано съобщение намира по-подробно изложение в донесението на руския дипломат. В него Гартвиг пише: “Според получените от мен сведения от Айтос тези шайки нямат политически характер; единствената им цел е да убиват и грабят мирните жители, както българи, така и турци. Страданията от действията на тези шайки са предимно в Айтоски окръг. Балджи-Оглу - предводител на първата шайка, безчинства в околностите на Керемахли; втората шайка начело с Кулансъза всява страх сред жителите на Байрам-Аланския участък; шайката на Чобан Хасан действа в Анхиало-Месемврийския окръг. Аз вече съобщих на местното началство предлаганите мерки”.(2)
За борба срещу турски банди действат няколко чети. “Третата, най-голямата чета, състояща се от 50 турци и българи, под ръководството на старшия жандарм Петър Тонев, заемайки селото Делдже-дере, преследва Чобан Хасан. Четите поддържат връзка помежду си, за да си помагат. От безчинствата страдат както българите, така и турското население. Айтоският началник е докладвал списък от подобни зверства над мюсюлманите. В село Рупча, на 10 юли 1879 г., осем разбойника влизат в дома на Муса оглу Хасан, пребиват го до смърт, изнасилват жена му и взимат парите и покъщнината му. Всичко това заставя и турците да участват в преследването на разбойниците. В друго съобщение(3) руският дипломат констатира, че на мюсюлманското движение в Балкана не се вижда краят. В посочената депеша вицеконсулът Гартвиг дава подробности за най-известния в района на Поморие главатар на разбойници Чобан Хасан. “Снемайки нужните показания от Чобан Хасан, префектът го пусна на свобода, съгласно дадената от него дума и при условие, че ще оказва съдействие на милицията в борбата й с шайките и техните водачи”. Чобан Хасан е уверил властите, че му е омръзнало разбойническото бродене в планините, че той се готви за мирен живот и при нужда ще се включи в издирването на инициаторите на безредиците.
Предвид важността на информацията в донесението на руския дипломат, ще цитирам близко до текста секретния доклад на руския вицеконсул в Бургас. “След определено време командирът на ротата на Бургаската дружина Набоков с двама войници се отправил към село Кара Ахмет махала, Айтоски кантон, където била насрочена среща с Чобан Хасан, обещал да предаде конкретни сведения за отново сформирана шайка. По пътя Набоков срещнал банда българи от село Коприкьой, които побързали да се присъединят към него”. Влизат в селото. Набоков пита за Чобан Хасан, пращат го за “зелен хайвер”, докладват на Чобан Хасан, че руски офицер с дружинници и българи го търси. “Чобан Хасан, опасявайки се от някакви отмъщения от страна на българите, заповядва на своите другари да открият огън по дружинниците. Набоков, предвид неравните сили, отстъпва в село Еркеч при своята рота и когато на разсъмване за втори път пристига, Чобан Хасан се скрива в планината”. Поради внезапното си заболяване Набоков не се решава да го преследва. След посоченото сблъскване между руските сили и шайката на турския разбойник Чобан Хасан се дава тласък на съпротивата срещу установения нов порядък и се разпалва почти затихналият бунт на турското население от региона. Чобан Хасан изпраща делегация, която съобщава на всички, че тъй като българите “не са сдържали дадената дума и са искали да го заловят отново в плен, то той вече не се счита обвързан с обещанието да води мирен начин на живот”. Ще приведа още няколко цитата от посочения по-горе секретен доклад, касаещи действията на Чобан Хасан както в планината, така и в полето.“Тези дни жандармерийският комисар Ширински успя да проследи Чобан Хасан. Начело на шайка от над 40 човека, той последователно е обиколил айтоските селища: на 24 август бил в (не се чете), в Бурунджук; на 25 август в Каскьой, Чавдарлък; на 26 пристига в Харамидере и отново в Чавдарлък, взимайки отвсякъде въоръжени хора и коне. Мирните жители на посочените села, както турците, така и българите, са в страшна паника - оставяйки всякаква работа, те са в постоянно очакване на разбойниците”. В материала се посочва, че изключение от посочената констатация представляват само отделни български села, “в частност Еркеч”, където българите са поели защитата си в свои ръце.
Посочените в доклада на чужди дипломати сведения могат само да ни радват, тъй като еркечани, свикнали от край време да не разчитат на властта, а да решават проблемите си чрез самоорганизация и мобилизация на собствените си сили, са намерили правилното и точно направление и са дали отпор на турския главорез. Обстановката в региона продължава да бъде неспокойна, докато шефът на МВР в Бургас Икономов не намира начини и средства да въведе ред както в ръководения от него департамент на вътрешните работи, така и в района на турските села в Балкана.
В донесение от 30.10.1879 г. на споменатия вече руски дипломат(4) се посочва, че “новият префект Икономов се отправи в Балкана, обиколи турските села и, след завръщането си, има намерение да моли централното правителство (има се предвид правителството на Алеко Богориди в Пловдив) да го уволни от толкова безпокойния департамент (на вътрешните работи - П.К.), тъй като не му се подчиняват дружинниците и жандармите. Ако споменатите по-горе обстоятелства, информира Гартвиг, заставят Икономов, известен като човек енергичен и настойчив, способен даже при нужда със собствените си ръце да раздава правосъдие и наказание, ако тези обстоятелства го заставят да напусне префектурата в Бургас, то, без съмнение, ще бъде много трудно да му се намери достоен заместник”. В посочената и други информации, руският дипломат ясно и недвусмислено обвинява централното правителство на Източна Румелия, тъй като неговото “равнодушие се отразява зле на спокойствието” в Бургаския край. От други документи става ясно, че г-н Икономов не само довежда до победен край борбата с Чобан Хасан и другите разбойници, но активно се включва в осигуряването на населението от окръга със семена и заеми от правителството в Княжество България. Впоследствие г-н Икономов, през 1880 година при княз Александър І Български, известен още като принц Александър Батенберг, става министър на вътрешните работи в Княжество България.
И след въвеждането на ред и спокойствие в областта икономическото положение на хората, особено на земеделците, не се подобрява. Има много документи, които свидетелстват, че хората по-рано, при турците, са живеели по-добре, тъй като не са плащали толкова много данъци. В едно от донесенията си консулът на Русия в Бургас се спира на положението на населението в областта. Когато обикновените хора или чуждите представители упрекват управляващата партия, че хората живеят по-лошо, отколкото преди, то управляващите горделиво възкликвали: “Беше време, когато се трудехме в полза на народа, сега е време народът да поработи за нас”. “И действително, пише Гартвиг през октомври 1883 г., той работи дотогава, докато не му отнемат и последния вол за покриване на задължения. Особено тежко е на земеделската класа през тази година, с повсеместното въвеждане на кадастралната система. Тази работа беше извършена по най-небрежен начин, без каквато и да е сериозна подготовка. Урожаят е слаб, цените падат - не е за учудване, че в последно време зачестиха случаите на емиграция на селяните от северните окръзи в България, а от южните - в Турция”.

http://www.factor-bs.com/news-7847.html
На снимката: Принц Александър Батенберг, първият български княз след Освобождението

Тази статия е разглеждана: 2882 пъти



» обратно
Снимки от Бургас
Добави снимка
Театър за драма. опера и балет, Бургас пепита Бургас., ФЛОРА 2008 9 мая 2015 года Есен Мебелна Фабрика ДИЕЗ изгрев бл.29 вх.7 КРАСИВИ И ПОЛЕЗНИ НЕЩА! Община Бургас Пристанище Приморско Мото клуб Храбрая ворона
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development