Община Средец е разположена в югоизточна България и е една от най-големите по площ общини в България - заема територия 1146 кв.км.
Град Средец е с древна история.
Добрите климатични условия, стратегическото местоположение и плодородните земи са привлекли погледите на тркийските племена, обитавали тези земи.
Територията на съвременната община е част от римската провинция Хемимонт, за което говорят множество крепости.
По време на турското робство селището се нарича Карабунар и с това име се среща в турските регистри от 1676-1731 година.
През 1792 - 1794 г. в селището е учителствал Софроний Врачански (поп Стойко Владиславов).
Тук се е подвизавал и Индже воевода.
Общината е богата на исторически, археологически и етнографски паметници: античният град Деултум, късноантични и средновековни крепости при Дебелт, Средец, Факия, Росеново, Богданово, Буково, Кирово, Ябълково, Момина Църква и т.н., долмени и тракийски могили при Кирово, Ябълково-Горно и Долно, Богданово, Факия и др., етногафски къщи в Момина Църква, Буковски манастир.
Наличие на временна изложба на археологически материали и етнографска експозиция в град Средец, национална археологическа база "Деултум - Девелт" - село Дебелт.
На територията на общината се намира единственият манастир в южната част на Бургаски регион - манастирът "Живоприемний източник".
Териториите в югоизточната част на общината попадат в буферната зона на Природен парк " Странджа ", местността " Божура " е определена за рекреационна зона - това са най-перспективните места за развитие на туризъм в общината.
В общината има силно развит международен ловен туризъм и значителен рекреационно туристически потенциал.
Голямата площ на горите на територията на общината, липсата на крупни промишлени замърсители и близостта на Странджа оказва голям ефект върху разнообразието на флората и фауната.
На територията на общината съществуват защитени местности и природни забележителности.
» обратно