Абсолютно недостатъчно е да се каже каквото и да било за нашата Махала. Всеки метър от нея - по земя и по въздух има своя история, различна за всеки.
Нашата махала събираше децата около Славейковото пазарче. Махалата си беше половин Бургас. Между Кирил и Методи, Антим Първи, Морската и Централния плаж се намира Нашата махала.
Израстнахме заедно - българчета, арменци, гърци и едно турче. Нямаше мушмуроци и всички - от Маргото до Бея бяха готини.
На Славейковото пазарче имаше една фурна /днес - аптека - колелото на снимката по-долу е пред вратата и/, която продаваше два вида хляб - Добруджата беше 26 стотинки дълго време, а Типовият - 15. Май тази фурна беше на Бай Йованес. А може и бай Йованес да се казваше хлебарят, който правеше варени гевреци на мястото на днешното СБХ. За децата, които учеха в Славейковото училище входът вдясно от фурната /високите порти с решетки/ беше входът към забавните часове по трудово обучение - учеха ни да правим туршии. След това заедно с другаркитея дегустирахме (тогава се казваше изяждахме ) с кебапчета.
Първите "странджанки" се появиха също там - до малката книжарничка, която беше почти в двора на нашето даскало - Славейковото. После се разбра, че не били Странджанки, а Принцеси. Един ден в седмицата (по някакви причини - едва ли за здравословно хранене - странджанките бяха с риба, и затова ги пропускахме в полза на обикновените вафли).
Вратата вдясно от телефона беше ба Странджанките, а до нея - книжарничката.
На мястото на Хотел Плаза беше "Иванчо" - прословутата бакалия, а днешното Чико (магазина за бебешки неща) /това последното вече не е актуално и магазинът не е Чико, а някаква сладкарница/ беше млекарница. В млекарницата имаше гюмове и метални кастрони с кисело мляко, каци и тенекии с маслини, и от време на време солена хамсия. Това съчетание е странно за разбиране и разрешение.
Хотел Плаза
Млекарницата - може и да и казваха "Малките Хали".
Рибарска среща беше на мястото на магазинчетата за дрехи по диагонал на хотел Плаза.(снимката по-долу е от ФБ)
Май само Сладкарница Роза се е запазила, но вдясно то нея - май на мястото на Индийското магазинче имаше една перфектна мекичарница.
Фурна София беше там, където сега е едно златарско ателие - на Райна Княгиня и Богориди.
"Гевреците" (истински варени гевреци) се правеха във фурната, която беше на мястото на сегашния магазин на СБХ (който няма нищо общо е предишния).
Предишният магазин на СБХ се намираше много по-надолу - на ъгъла на Лермонтов и Богориди - от Морската към Часовника вдясно.
» обратно