Най-новият резултат от Вашето търсене:
България няма да се отказва от Бургас - Александруполис
13 Октомври 2009, Вторник
България не смята да се отказва от проекта за петролопровод „Бургас-Александруполис", стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след презентация по проекта, която се състоя в министерството. Според него при „Бургас-Александруполис" става дума за проектно финансиране.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
ОТВОРЕНО ПИСМО от Здравко Бойков Генчев
Пиша Ви относно проекта за изграждане на нефтопровод „Бургас-Александруполис“. Завършил съм "Икономика на туризма" в Икономически университет - Варна и целия ми живот е тясно свързан с туризмът. Това огромно по мащаб съоръжение е ще носи в най-добрия случай само 35 милиона долара годишно. Според учените, независимо от предохранителните мерки, при прехвърлянето на големи обеми петрол, не може да се елиминира риск от разлив на значителни количества нефт, в най-добрия случай. При най-лошия сценарий може да се стигне до екологична катастрофа от невиждан за страната ни мащаб с непредвидими последици. Отливът на туристи ще причини загуби, много пъти по-големи от общата печалба на България от нефтопровода. За това не е нужен разлив: само лошата реклама от присъствие на танкери ще е достатъчна.
прочетено 4081 пъти
Индексите на БФБ отбелязаха ръст
Darik.Finance.bg Първата сесия на Българската фондова борса за тази седмица приключи с ръст около процент за индексите и оборот над 4,4 млн. лв. От вчера влязоха в сила и измененията в структурата на индексите.
прочетено 2552 пъти
Отново със СДРУЖЕНИЕ ЧИСТО МОРЕ за петролопровода
За разтоварване на нефта в Бургаският залив не се предвижда пристанище,както е в Западна Европа.Там има 254 нефтени пристанища и само 6 монобуя, 2 от които са от времето на ген.Франко,а в Румъния е един малък и далеч от курортите им.Примера,че в Дубай има монобуй,е поредната лъжа.Има,но на 120км. от курортите им!Пробутва ни се неколкократно по-евтината технология “монобуй”.Какво е това? Разтоварването става в открито море,между Поморие и Созопол,като танкерът се приближава до буя/70-80т. технологично съоръжена закотвена шамандура/и чрез 300м. дълги шлангове предава петрол към него с дебит 10 000 тона/час.От там с подводни шлангове по дъното и с помпени станции на брега се препомпва петрола.Предвижда се всеки ден да идват по 2-3 танкера от по 100-150 000 тона.
прочетено 5838 пъти
Технологията, ключ към превръщане на европейските въглища в по-чиста енергия
За да отговори на енергийните и екологични предизвикателства, Европа продължава да търси по-чисти решения за използване на един от най-разпространените енергийни източници – въглищата. Полша, която играе централна роля за задоволяване на европейските енергийни нужди от въглища е домакин на Coal-Gen Europe 2009, специализирано търговско изложение, което днес отваря врати в Катовице. По време на Coal Gen-Europe, GE Energy ще представи опита и разработките си в сферата на някои от най-ключовите технологии, които са от огромно значение за бъдещето на индустрията.
прочетено 6906 пъти
Бургас-Александруполис на кръстопът
Вече и немските подизпълнители се чудят кому е нужно толкова мащабно съоръжение срещу 35 милиона годишно
След като на 5 юли България избра новите си политически водачи, живеещите по Южното Черноморие се сетиха и за проекта „Бургас-Александруполис“, в очакване на по-различно отношение на държавата по този проблем. Какво се случи след ключовата дата.
прочетено 4518 пъти
Надеждната енергийна система на Великобритания – модел за електроразпределителните мрежи по света
Наложените през 1990 г. във Великобритания строги правила, свързани с приватизацията на енергийната индустрия, превърнаха електрическата мрежа на страната в една от най-надеждните в света. Над 80% от британската електроразпределителна мрежа е под контрола на технологията „смарт грид” („интелигентна мрежа”). Тази технология е гаранция, че изискванията за надеждност могат да бъдат постигнати и поддържани. Успехът на Великобритания може да служи за пример по целия свят като най-добра практика за това как да се прилагат успешно инициативи за подобряване на надеждността.
прочетено 4067 пъти
Сдружение Чисто море проблеми от изключително значение за цялото българско черноморско крайбрежие
Проблемите са свързани с реализацията на проекта за изграждането на петролопровода Бургас – Александрополис и в частност с конкретно избраната технология за реализация на този проект, именно: разтоварването на суров петрол да се извършва посредством плаващи моно-буйове. Идейният проект предвижзда през Бургаския залив ежедневно да преминават от около 700 000 до 1 000000 барела петрол, което означава 400 до 700 танкера годишно с вместимост от 150 000 до 300 000 тона. Реалната опасност за нарушаване на екологичното равновесие и замърсяването на водите в залива се корени в обстоятелството, че самото прехвърляне на петрола от танкерите към нефтопровода, ще се осъществява без пристанище, а по технологията „моно буй”, т.е. разтоварване на вода от кораба към буя със шлангове дълги 250 – 300 м., от буя до брега чрез монтирана по дъното на морето тръба. Сама по себе си тази технология е предпоставка и създава огремен риск за аварии и разливи, които ще нанесат трудно възстановими или непоправими щети на околната среда.
прочетено 3690 пъти
Европейската служба по безопасността на храните отново потвърди безопасността на Amflora, генномодифицирания картоф на BASF
Европейската служба по безопасността на храните ( EFSA) , потвърди предишната си оценка, че Amflora е безопасен за хората, животните и околната среда.
Оценката позволява на Европейската Комисия да се придържа към становището си и да одобри Amflora.
Европейските фермери и производители на скорбяла са готови да култивират скорбялни картофи
прочетено 3806 пъти
Кметовете на Бургас, Поморие и Созопол искат независима пълна експертиза на проекта за тръбата
БАН излезе с позиция ПРОТИВ петролопровода
Кметовете Димитър Николов /Бургас/, Петър Златанов /Поморие/ и Панайот Рейзи /Созопол/ подготвиха общо становище по въпроса за изграждане на петролопровода Бургас - Александруполис.
По покана на Димитър Николов в срещата взеха участие директорите на 4 института при Българска академия на науките: Ст.н.с.ІІ ст. д-р Вълко Бисерков - директор на Централна лаборатория по обща екология при БАН, Ст.н.с. ІІ ст. д-р Атанас Палазов - директор на Института по океанология при БАН, Ст.н.с. ІІ ст. д-р Людмил Вагалински - заместник-директор на Националния археологически институт с музей при БАН, Проф. д.б.н. Димитър Пеев - директор на Института по ботаника при БАН.
прочетено 4240 пъти
Резултати от вашето търсене: