Резултати от вашето търсене:
Преговорите по стачните искания на железничарите - без резултат
От мениджърския екип на БДЖ не са предложени нови варианти, с които да бъдат намалени планираните съкращения и срокове за изплащане на договорени суми по КТД и други социални плащания.
Според поетите ангажименти към Световната банка, която се съгласи да
отпусне заем в размер на 600 млн. лв. за сектора, в БДЖ и НКЖИ трябва да
бъдат съкратени 5744 души до 2014 година.
прочетено 5003 пъти
БДЖ предлага изгодни оферти за празниците
„Български държавни железници“ ЕАД ще предложат на своите клиенти различни търговски оферти. Това каза днес Любомир Илиев, директор на Дирекция „Маркетинг и продажби” в БДЖ ЕАД. При пътуване с „уикенд влаковете”, които пътуват между София и Варна, както и между София и Бургас, клиентите на националния железопътен превозвач могат да ползват билетите за отиване и връщане с 30 % намаление от редовната цена.
прочетено 3005 пъти
Вчера на гара Септември дерайлира бърз влак Бургас - София
Вчера са дерайлирали три вагона на бързия влак „Чайка”, който пътува Бургас-София. В тях са пътували общо 172 души. Няма пострадали. Причината е технически проблем.
прочетено 2883 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3900 пъти
ЗАПОЧНАХА ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРОУЧВАНИЯ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗОНА ЗА ОБЩЕСТВЕН ДОСТЪП-БУРГАС
Проектът има многофункционална роля по отношение подобряване на градската среда чрез отворяне към морето. Проектира се обединяваща визия за територията между пристанището, ж.п. гарата и Приморския парк на площ от около 600 000 кв.м.
Предвижда се осигуряване на свободен достъп в зоната от черноморския фар до ЖП и автогара. Предстои изграждане на комплексен интермодален терминал (в една точка събрани всички видове транспорт - мобилен, железопътен и морски).
„Отварянето” на трите пространства /Морска,ЖП и Автогара/ ще предостави нови възможности:
● развитие на морския туризъм
● увеличаване на туристическия поток чрез привличане на посетители за круизен туризъм,
● увеличаване на броя, видовете и качеството на услугите за граждани и гости на Бургас,
● бизнес услуги на територията на трите гари, като митнически, гранични, агентски, брокерски, куриерски, пощенски, финансови и културно-развлекателни,
● изграждане на инфраструктура, подпомагаща развитието на туризма,
● хармонично и балансирано развитие и взаимодействие между пристанищните райони и градските зони;
● опазване околната среда.
За изграждане и опериране на зоната през 2009 г. е учредено акционерно дружество, което включва като акционери „Български държавни железници" ЕАД, Държавно предприятие „Национална компания Железопътна инфраструктура", „Пристанище Бургас" ЕАД, Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура" и Община Бургас.
прочетено 4213 пъти
БДЖ пуска извънредни влакове за “Spirit of Burgas”
БДЖ пуска извънредни влакове заради увеличения поток пътници за „Spirit of Burgas”. В полученото съобщение до Община Бургас се казва, че се увеличава съставите на бързите влакове „Чайка”
прочетено 3915 пъти
Резултати от вашето търсене: