Започват фирмени одити за изследване на сивата икономика
22 Февруари 2010, Понеделник
Днес, 22 февруари 2010 г. във Варна беше даден старта на вътрешно фирмените одити, които ще се извършват в компании от региона на Варна, в изпълнение на проект “Ограничаване и превенция на неформалната икономика”, реализиран от Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Целта на тези одити е да се събере информация за формите и проявите на сивата икономика и за начините, по които те ощетяват изрядните предприятия, работещи на светло, и за съществуващите системи за управление и контрол, които са изградени в предприятията за предотвратяване на проявленията на сива икономика.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
Износът на козметика и парфюмерия продължава да расте
През третото тримесечие на 2009 г. производството на шампоани в България е по-малко с 3%, а на етерични масла с 39%, показва обзорният анализ на СФБ Капиталов пазар АД. В същото време производството на паста за зъби отчита ръст от 20.8%.
прочетено 3056 пъти
Износът на месо се е удвоил през третото тримесечие
Производството на предприятията “Месна промишленост” в България е намаляло с 9.8% през третото тримесечие на 2009 г., а за деветмесечието намалението е с 2%, показва обзорният анализ на СФБ Капиталов пазар АД (дружеството е 100 % собственост на БСК).
прочетено 2486 пъти
Интегрираният воден проект на Бургас ще приключи в срок
Интегрираният воден проект на град Бургас е един от малкото проекти по Програма ИСПА, който ще бъде успешно завършен в определения срок, стана ясно днес /19 януари/ на пресконференция в Община Бургас.
Участие в срещата взеха зам.-кметовете на Община Бургас Костадин Марков и Атанаска Николова, изп. директор на „ВиК” ЕАД - Бургас Ганчо Тенев, Иван Тодоров – ръководител на звено за изпълнение на проекта във водното дружество, Йорданка Стоянова – директор на дирекция „Европейски инфраструктурни проекти” към МРРБ, представители на ИСПА, на фирмата – изпълнител и надзорния орган.
прочетено 4851 пъти
Сезонен спад с 35% в цените на големите круиз компании
„Сравнителният анализ, който правим регулярно показа спад с 35% на цените за круизи с отплавания през първата четвърт на 2010”, казва Илиян Иванов, акредитиран круиз експерт към Българското круиз общество. „Никога досега в историята на круиз индустрията не е имало по-подходящо време за пътешествия по вода – световното икономическо свиване и спадът на резервации от американския пазар, който формира 78% от пазара на круизи в света, пускането на все по-големи круиз кораби (до 2012 ще бъдат пуснати на вода 35 мега-лайнера, които значително ще увеличат предлагането в условията на намалено търсене) изтегля цените надолу и прави круизите още по-примамлива алтернатива за активна почивка” допълва той.
прочетено 2941 пъти
Вносът и износът на минерални горива вървят бавно нагоре през 2009 г.
През третото тримесечие на 2009 г. производството на предприятията от
подсектор "Минерални горива" в България отчитат спад от 7.7%, показва
обзорният анализ на СФБ Капиталов пазар АД
за
развитието на сектора в България. През деветмесечието на годината
понижението е 2.4%.
прочетено 3155 пъти
Бургаските лечебници пишат европроекти за 2010 г.
Представители на общинска администрация и общински съветници проведоха среща с управителите на лечебните заведения за болнична и доболнична помощ на територията на община Бургас.
Направен бе анализ на изпълнените дейности, касаещи обема и качеството на осигурената медицинска помощ за гражданите на общината през 2009 година. Очертани бяха приоритетите, обсъдиха се капиталовата програма и бюджета за 2010 г., готовността на лечебните заведения за участие в европроекти. Лечебниците са в предпроектна готовност и смятат да търсят помощта на ЕС за ремонт на сгради и закупуване на медицинско оборудване.
прочетено 4384 пъти
Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
От 15.00 ч. утре, 16 декември, 2009 г. Национален браншов синдикат „Висше образование и наука” – КНСБ ще внесе в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта към 41-то НС Становище относно Проект на закон за развитие на академичния състав. Законопроектът беше представен от министъра на образованието, младежта и науката доц. Сергей Игнатов по време на конференция, организирана от НБС „ВОН” – КНСБ с председател доц. д-р инж. Лиляна Вълчева. На конференцията, в която участва и проф. Борислав Борисов – председател на Съвета на ректорите, бяха обсъдени и Конкретни механизми за постигане на нови придобивки за работещите във ВУ и БАН през 2009 г. и предизвикателствата пред КТД, произтичащи от новия бюджет 2010. Доц. Вълчева представи анализ на Кадровото състояние на българската наука.
СТАНОВИЩЕ на ВОН-КНСБ
Относно: Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
ВОН-КНСБ ще подкрепи проектозакона, поради факта, че много от направените предложения са взети предвид, но и с очакване за повече стимули в професионалната реализация на младите учени и преподаватели, както и за по-свободно кариерно развитие в системата на висшето образование и науката.
След дискусия, участниците във форума на ВОН-КНСБ, изразиха безпокойство, че и в последната редакция на проектозакона останаха проблемни два казуса, за решаването на които предлагаме следното:
1. Контролната комисия (КК) трябва да се определя със заповед на министър-председателя и да е на квотен принцип, подобно на Националния съвет за трипартитност в МС, т. е. в нея да участват представители на МОМН, на Съвета на ректорите и на др. научни организации, както и на национално представителните синдикати (по предложение на всяка институция). Министърът на образованието, младежта и науката по право да е председател на КК, а заседанията й да се председателстват на ротационен принцип от представителите на съответните институции. Само така може да се осигури повече прозрачност и демократичност при взимането на решения, без да се нарушава автономията на образователните и научните институции в България.
2. За действието на чл. 17 (1) за заемането на академични длъжности от млади хора само с придобита научна степен “Доктор” в ПРЕХОДНИТЕ РАЗПОРЕДБИ да се заложи гратисен период до 7 (седем) години (различен за всяко професионално направление) като асистентите се назначават на срочен договор и в този срок имат задължение за подготовка и защита на дисертация. Така отпада дискриминационният подход, заложен в чл. 17 (2), спрямо нецитираните ВУ.
прочетено 6640 пъти
Центровете за професионално обучение ще се лицензират по електронен път от 2010 г.
Проект по Оперативна програма „Административен капацитет” на Националната агенция за професионално образование и обучение ще създаде система за облекчени електронни административни услуги за центровете за професионално обучение
прочетено 4306 пъти
Ограничаване и превенция на неформалната икономика
Проектът „Ограничаване и превенция на неформалната икономика” се изпълнява от Асоциация на индустриалния капитал в България в партньорство с Конфедерация на независимите синдикати в България, за периода 2009 – 2013 г. Той е на стойност 8 902 959 лева и е финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, по препоръка на Европейската комисия за насърчаване на съвместните действия на социалните партньори.
прочетено 5779 пъти
Резултати от вашето търсене: