Най-новият резултат от Вашето търсене:
Св. великомъченица Варвара
04 Декември 2010, Събота
Днес имен ден имат: Варвара, Барбара.
Според легендата Св. Варвара живяла в началото на ІV век, по времето на най-страшните гонения срещу християните. Родила се в град Илиопол, на север от Палестина. Бащата на Варвара бил езичник, който много се гордеел с хубостта на дъщеря си. Считайки, че обикновените хора не са достойни да гледат красотата на момичето, той й построил богат замък, далеч от града. Варвара приела християнската вяра, което разярило баща й. Той я завел при местния префект, който я осъдил на смърт чрез обезглавяване. Баща й изпълнил присъдата, но на път за вкъщи бил поразен от светкавица. Затова народът вярвал, че Св. Варвара пази от светкавици. B народните вяpвaния Вapвapa e сестрата на Св. Caвa и Св. Никола и нeйният ден e подготовка за тexнитe - "Вapвapa вapи, Caвa пeчe, Никола гости поcpeща".
Широко разпространено е поверието, че Св. Варвара е покровителка на детските болести. Представата за нея е като грозна, куца и рошава стара баба, която се подпира на патерица. Празнува се за здравето на децата и добитъка. Съществува поверие че на този ден както ви "тръгне" така ще бъде и през цялата година.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
Най-добрите автомобилни състезатели на Бургас, Сливен и Ямбол - на състезание
На 4 декември /събота/ най-добрите автомобилни състезатели на Бургас, Ямбол и Сливен /БЯС/ ще излязат заедно на пистата. Те ще участват в турнир, включващ пробег на 4-километров скоростен етап при затворен маршрут в местността „Шилото” край к-с „Меден рудник”, посока „Аязмото”.
прочетено 4823 пъти
Св. Климент Охридски
Имен ден днес имат Климент, Климентина.
Св. Климент, Охридски Архиепископ бил ученик на св. братя Кирил и Методий. След смъртта на св. Методий (885 г.) прогонени от Моравия, с други ученици дошъл в България. Цар Борис ги приел и им възложил да просвещават народа.
Климент основал просветна школа в Охрид с 3050 ученици. Цар Симеон в 896 г. го поставил за епископ на Дрембица или Велица, в диоцеза на която област влизал и Охрид.
Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения.
Просиял в подвизи, вършил чудеса - починал в 916 година.
прочетено 4451 пъти
Днес половината бургаски журналистки имат имен ден ... Св. великомъченица Екатерина - 24.11
Днес именници са: Екатерина, Катя, Тинка, Катерина, Катина, Тина, Катрин.
Св. великомъченица Екатерина - от Александрия, била дъщеря на Конста, бивш цар. Майка й - християнка, я запознала с един пустинник, който я въвел във вярата. Изучила елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената мъдрост.
На 18 години, като безстрашна изобличителка на езичеството, за вярата Христова я хвърлили в тъмница. Извикали я на спор с най-първите 50 мъдреци в Египет, но не могли да я отклонят от Христовата вяра и те самите повярвали и били осъдени и изгорени живи. Бита с волски жили, обезобразена, хвърлена в тъмница, Екатерина търпяла глад, страдала и накрая я посекли с меч в 305 година.
прочетено 4937 пъти
Св. мъченици Мина, Виктор и Викентий
Именници са Минчо, Мина, Минка, Виктор, Виктория, Викентий.
В този ден православната църква почита паметта на св. мъченици Мина, Виктор, Стефанида и Викентий.
Св. Мина бил войник в Египет. За вярата след мъчения бил посечен с меч в 296 година при Диоклетиан и Максимиан.
Виктор - също така войник, пострадал при император Антонин (138-161 г.) в Италия. Една млада християнка на име Стефанида, която присъствала на неговите страдания, видяла слизащите от небето два светли венци. Тя започнала гръмко да слави подвига на св. мъченик и сама заедно с него се удостоила с мъченическа смърт.
Св. Викентий бил дякон. Той се удостоил да пострада за вярата в испанския град Валенсия при император Диоклетиан.
прочетено 8584 пъти
Димитровден
На този ден именници са Димитър, Димитрина, Димитричка, Драгана, Мита, Митка, Митко, Митьо, Димо, Дима, Димка.
Народният култ към Свети Димитър го представя като по-голям брат на Свети Георги. Пък според народните предания от този ден започва зимния период.
Свети великомъченик Димитрий Солунски Чудотворец е роден в Солун през 3 век. Неговият баща бил управител на града, а по религиозни убеждения - християнин. Когато родителите на Димитрий умират, император Максимиан го назначава на висок военен пост със заповедта да преследва християните. Покръстеният като дете Димитрий обаче ги покровителствал и започнал да насърчава разпространението на Христовата вяра. Максимиан поискал от Димитрий да се откаже от вярата си, но никакви увещанията не помогнали. Димитрий бил хвърлен в тъмница, а прочутият борец Лий предизвикал на борба осъдените християни и ги убивал, като ги хвърлял в пропаст върху копия, забити с острието нагоре. Оръженосецът на Димитрий, Нестор, изпросил разрешение от господаря си да премери сили с Лий и успял да го победи, хвърляйки го в пропастта. Затова по нареждане на императора Нестор бил обезглавен, а Димитрий - прободен с копие в 306 го
прочетено 4448 пъти
15 минутна почивка за дебатите в Народното събрание след словото на Волен Сидеров за тракийци
Представители на ВМРО и телевизия СКАТ вчера се разгневиха на бургаските депутати, защото не се явиха на среща по темата „Защо е важно да подкрепим референдум против членството на Турция в ЕС”. Форумът бе обявен за 11 часа вчера в Капитанската зала на хотел „България” в Бургас. На него по предварителна програма трябваше да присъстват както граждани, така и народни представители от всички политически сили, които са били поканени, за да дискутират темата за допитването до народа. Никой от бургаските избраници обаче не се яви в залата, а срещата за малко да се провали напълно, тъй като стана ясно, че предния ден неизвестно лице се е опитало да я саботира. Лидерът на ВМРО Георги Дракалиев и водачът на „Независимите” в Общинския съвет в Бургас Валентин Касабов бяха посрещнати в залата с новината, че в неделя в хотела се обадил женски глас, който заявил, че събитието се отменя за вторник от 10,30 часа. След кратка суматоха все пак представителите на ВМРО и СКАТ дадоха пресконференция за медиите, като нарекоха объркването „опит за провокация”.
прочетено 4684 пъти
Св. мъченици София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов
Имен ден днес имат: София, Вяра, Надежда, Любов, както и производните Софка, Верка, Вера, Надя, Люба, Любка, Любен, Любо, Любчо.
Това е християнският празник на светиците Вяра, Надежда и Любов, както и на майка им - света София.
София (което означава “премъдрост”) живеела в Рим с трите си дъщери, които нарекла с имената на трите християнски добродетели — Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в любов към Господа. Света София и дъщерите й не скривали своята вяра в Христа и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат веднага при императора. Когато майката с трите си дъщери застанали пред него, всички присъстващи се изумили от стокойствието им.
прочетено 5406 пъти
Църковен календар: Св. Людмила Чешка
Имен ден днес имат Людмил, Людмила
Света мъченица Людмила, княгиня Чешка, била омъжена за чешкия княз Боривой. Съпрузите приели свето Кръщение от св. Методий, създателя на българската писменост. Те се стараели да просветят в истинната вяра и своите поданници и строили църкви.
прочетено 8802 пъти
Православните християнски ценности и нашето съвремие
За трета поредна година /2010 г./ младите православни краеведи проучват миналото, съхранено в паметта на малкото жители на село Близнак, община Малко Търново. Запалените родолюбци са ученици – в гимназиална степен от Неделното енорийско училище при катедрален храм „Св. св. Кирил и Методи” – гр. Бургас и интересите им са насочени към запазените православни християнски обичаи и духовни ценности сред българското население на Странджа. Те работят в продължение на три години в едно населено място по специална проучвателска програма, която включва: исторически корени на населението и история на селището, християнски норми на поведение, духовни ценности и традиции, съхранени през вековете, църковни празници и фолклор на православните християни.експедиционната работа се провежда на терен, в продължение на 10 дни, като на място се събира автентична информация от възрастните хора. Младите проучватели са разделени на екипи и имат конкретно поставени теми. Работят по въпросник, което дава възможност за събиране на по-пълна и достоверна информация.
прочетено 4307 пъти
Резултати от вашето търсене: