Резултати от вашето търсене:
Усвояваме малко средства от ЕС, поради липса на компетенции. На последно място сме по ниво на компетенции в Е-27. Липсват ни основно лидерски и комуникационни умения
На 28 и 29 септември 2010 г. в гр. Хисаря се проведе национален форум за обсъждане на концепцията за изграждане на Национална референтна мрежа за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони.
прочетено 4676 пъти
Навлизане в международния туризъм. ”Слънчев бряг”- началото през 1957 и преди това…
На 27 септември Световната туристическа организация /СТО/ към Организацията на обединените нации /ООН/ чества Световния ден на туризма.Световната туристическа общност го отбелязва от 1980.Всяка година той протича под определено мото.През настоящата мотото е: “Туризъм и биоразнообразие” като акцентите са насочени към културните и религиозните маршрути.Ако не друго някои браншови организации и други институции се сетиха да честитят празника и да поздравят работещите в бранша.Но като цяло както по Черноморието,така и във вътрешността на страната,прояви,протичащи под това мото и маршрути липсват.
прочетено 5213 пъти
Школа по Лазерна физика и приложения в Несебър
През изтеклата седмица в град Несебър се проведе шестнадесетата международна школа по квантова електроника "Лазерна физика и приложения", с подкрепата на VIVACOM Fund. Инициативата е традиционно събитие, което се организира на всеки две години от 1978 г. от Института по електроника към Българска академия на науките.
прочетено 4881 пъти
Семинар в странджанското село Бръшлян, за утвръждаване на марката Странджа
На 27 и 28 септември 2010 г. в странджанското село Бръшлян, Българска Фондация Биоразнообразие в партньорство с Дирекцията на природен парк „Странджа” организира семинар на тема: „Устойчиво местно развитие и развитие на Регионална марка „Странджа”. Интересът от страна на местните хора е много голям – в семинара ще вземат участие над 50 човека от 15 населени места в природен парк „Странджа – това са предимно собственици на къщи за гости, сертифицирани с регионалната марка „Странджа”, туристически водачи, производители на манов мед и други местни предприемачи, развиващи природосъобразни бизнеси. Основен лектор ще е г-н Бьорн Арне Нес от норвежкия Директорат за управление на природата, партньор на БФБ в реализирането на Проекта. Лектори ще бъдат още представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, юристи, експерти в областта на екологията и устойчивото развитие.
прочетено 3866 пъти
Бесарабският българин Руслан Мъйнов, в прегръдките на моделки
След като вдигна на крака мало и голямо в район „Младост”, най-пробилият у нас бесарабски българин Руслан Мъйнов, попадна в прегръдките на моделките на „Визаж” Ана-Мария Чернева и Сузана Мирчева, която помним от ролята на Агрипина от холивудската продукция „Последните дни на Помпей”.
прочетено 8009 пъти
Изключителен интерес към изложбата “Черно море: север - юг”
При изключителен интерес от страна на бургазлии преминава гостуването на фотоизложбата „Черно море: север - юг” на фотографа Александър Иванов, организирано от Българска Фондация Биоразнообразие в рамките на Седмицата на екологията. Вълнуващите фотографии са изложени в галерията на Дружеството на бургаските художници на ул. Александровска 22 (срещу х-л България) до 25.09.10 (събота) включително.
прочетено 4265 пъти
Семинар "Информиране на индустрията относно задълженията за нотификация по Регламент (ЕО) №1272/2008 (CLP)"
Търговско индустриална камара – Бургас, съвместно с Българска стопанска камара, организира
Семинар по Регламент (ЕО) № 1272/2008 (CLP) за вносители и производители на химически вещества, имащи задължения за нотификация пред Европейската агенция по химикалите.
прочетено 2400 пъти
Братя Диневи почитат загинали с паметни плочи
Строителните предприемачи братя Диневи ще финансират поставянето на десетки паметни плочи с имената на загинали воини от 24-ти пехотен полк, известен повече като „Черноморски” за обединението на България. Това съобщи директорът на фондация „Българска памет – Братя Диневи” Стоян Райчевски в Бургас днес. Във всяко селище по Черноморието, което е дало жертви във войните за обединението на България, но няма почетен знак в тяхна памет, ще бъде поставена паметна плоча, на която ще бъдат изписани имената на загиналите.
прочетено 3539 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3856 пъти
Резултати от вашето търсене: