Резултати от вашето търсене:
Бургас - безплатни консултации на пострадали при ПТП
МБАЛ- Бургас подкрепи Сдружение SOS-ПТП в Информационната кампания, насочена към повишаване правната и застрахователна култура на гражданите при настъпване на ПТП.
прочетено 22424 пъти
Община Перник плаща 16 800 лв. на ухапани от безстопанствени кучета
Обезщетенията са присъдени по шест дела на пострадали от бездомни четириноги и варират от 1800 лв. до 3500 лв.
прочетено 8932 пъти
КНСБ – ФАКТОР ЗА ПРОМЕНИТЕ В ТРАНСФОРМАЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ
Преходът на бившите социалистически страни от преобладаващо еднопартиен режим, поддържан със силен командно-административен и репресивен апарат, към демократично устройство е уникален по своя обхват и дълбочина на извършените промени
прочетено 4976 пъти
ДЕСАНТ: Несправедливите присъди на журналисти водят до цензура
Александър Кашъмов е юрист, адвокат, ръководител на правния екип на програма „Достъп до информация“. Завършил е право и философия в СУ „Св. Климент Охридски“.
прочетено 43652 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3856 пъти
Удостоиха заместник-кмет със званието „Почетен гражданин на община Несебър”
Общински съветник от партия „ДЕЛА” - по вече утвърден, скандален маниер на поведение, отново внесе смут в публичното пространство и се опита чрез изяви в медиите да манипулира общественото мнение ден преди сесията на Общински съвет –Несебър. Става дума за изявления на Атанас Терзиев по входирана докладна записка N445 /10.08.2010 г. относно прекратяване на съсобственост, чрез изкупуване на дела на община Несебър в УПИ II, кв.93 по плана на гр. Несебър. За своеволните си изказвания, преди колегите на съветника да са упражнили правото си на глас по въпросната точка, Терзиев получи остра публична забележка от председателя на ОбС Благой Филипов още в началото на сесията. „Към тази докладна записка има още две предложения. Не е допустимо общински съветник да прави каквито и да е било изказвания преди точката да бъде гласувана”, бе категорична позиция на председателя. „Ако някой не може да привлече вниманието към себе си, извършвайки доблестни дела, създава скандали и интриги. Има съветници, които живеят от сесия до сесия, за да може чрез коментар по някоя точ
прочетено 3852 пъти
Такса за предсрочно погасен кредит ще има само при фиксирана лихва в договора
Обезщетение на банките при предсрочно погасяване на кредит ще се дължи, само ако в договора е записана фиксирана лихва. Това са около 5 процента от случаите у нас, за които се отнася проектозакона за потребителския кредит. Това заяви за Дарик Емил Алексиев от икономическото министерство, където се изготвят промените в Закона за потребителските кредити. При всички останали случаи – обезщетение няма да е дължимо на банката. За кредитите, които са взети преди влизането в сила на новия закон, ще важат клаузите на стария. Подготвяните промени ще дадат възможност в срок от 14 дни след договарянето на заема, клиентът може да се откаже от него без да дължи неустойки на финансовата институция.
прочетено 2746 пъти
Крачка напред, две назад, или в хаоса на затворения съд и брауновото движение
Лобизъм или немощ, това е въпросът, но в крайна сметка гасенето на пожари е в последващите действия от финансиране на нечия кампания. Мълчанието е злато, особено, ако пред публиката се разиграва една ситуация, а след 7-8 месеца в тайна явка се плаща възнаграждение ...
прочетено 3482 пъти
Резултати от вашето търсене: