Счита се, че град Бургас първоначално е съществувал и е наследил римския градец Деултум, основан от император Веспасиан. Деултум е съществувал като военна колония на ветерани.
Днес могат да се видят разкопки, близо до Дебелт, вдясно по пътя към Средец. Археолозите все още работят по тези древни исторически паметници, от които се очаква да се научи за създаването на град Бургас.
В последствие ДЕУЛТУМ е наречен Девелт, откъдето произтича и името на село Дебелт, за кето стана въпрос по-горе. Селата Кастрицион, Скафида и Росокастрон също са включени в днешните граници на града. Векове по-късно е озградено селище-лечебница (начало на спа туризма в региона) Аква калидае. Населеното място е с организизация подобна на Асклепионите около прочутите в околността минерални извори.
Преди римската епоха по тези земи са живеели предимно тракийски племена. Създадени били множество малки крепости, които бързо се разрастнали. Съшинският Бургс възниква като малка малка крепост, наречена Пиргос, която е имала за цела да наблюдава морето и границите на българската държава.
Бургас приема сегашното си име през XVII в. - доста късно за тези земи. Първоначално наричат Бургас - Ахело-Бургас - селища с по-малко от 3000 жители. така го заварва и Освобождението. След Руско-турската освободителна война градът нараства и населението му се увеличава стократно. Бургас се рпевръща в център на Южното Черноморие и град с развита промишленост и търговия. .... Останалото го знаем.
=====
Текстовете по-долу ги открихме в Интернет:
Текст: http://bg.zonebulgaria.com/cherno_more/burgas/istoria/
Бургас е наследник на късния римски градец Деултум, основан от император Веспасиан като военна колония на ветерани. По-късно бива наречен Девелт, което дава името на днешното село Дебелт. Още три села са включени в днешните предели на града - Кастрицион, Скафида и Росокастрон. По-късно се изгражда и селище-лечебница - Аква калидае - организирано подобно Асклепионите около прочутите в околността минерални извори. Тук преди тези градежи са живеели тракийски племена. Голямата слава на съседните градове не позволила разрастването на малките крепости. През средновековието възниква и малка крепост, наречена Пиргос - вероятно дозорно място в българската държава.
Едва през XVII в. Бургас получава сегашното си име и местоположение. Наричал се е Ахело-Бургас. След Освобождението се нарича Бургас и е малко селище с 2950 жители. Оттогава градът нараства и населението му се увеличава почти стократно. Става център на Южното Черноморие и град с развита промишленост и търговия. Оживено пристанище. Строят се множество заводи, нефтохимически комбинат, захранващ цялата страна с над 30 нефтени продукта, развива се селскостопанско производство от землището край града, сол и желязо се произвеждат в промишлени количества и с тях се търгува далече зад пределите на страната. От 1903 г. Бургас е свързан с железница.
» обратно