Три дефиниции и една легенда за паметника на Альоша в Бургас.
На това място е издигнат през 1952-53 година паметникът.
Първа дефиниция: Паметникът на незнайния войн. Незнаен, защото де факто повечето хора нищо не знаят нито за него, нито за паметника му. Альоша? Попитайте младо, старо, куцо, кьораво и сакато - повечето няма да могат да ви обяснят точно как и защо се е озовал там, кога и какво точно иска да ни покаже със шмайзера в ръка и ръка сочеща небето. От друга страна превъзходно място за уговорки, площ за седене - бол. Известен е като добър пункт за пияна дрямка в малките часове на денонощието сред онази общност от бургазлии, които са много учтиви и не отказват да пийнат по една или осем ракии/водки с приятели, но след това решават, че ще се приберат пеша до къщите си. От друга страна много коректно показва правилната посока, в която се върви по Александровска - мнозина неверници се бъркат и вървят нагоре по улицата, когато добрите стари комунисти ясно и точно са посочили, че се върви посока Стоматологията -> Общината. Всяка година на връх Нова година там се организира концерт. Какво точно става там - не сме сигурни, защото повечето хора, които го посещават или не помнят или не ги познаваме.
Втора дефиниция: Първият небостъргач в Бургас, или бучнатият на Тройката паметник, на общия височинен фон на някогашния център изглеждаше главозамайващо висок.
Когато правеха Заря на него се качваха едни чичковци с тъмни балтони и каскети, а отличниците в началното училище им поднасяха цветя. Чичковците за благодарност ги оставяха да гледат зарята от терасата на паметника и така децата се извисяваха.
Трета дефиниция: Според уикипедия, паметникът на Съветската армия в Бургас изобразява съветски войник с издигната към небето лява ръка, побелял от птичето-гларус, което почива на главата му и дебне за отворена кофа. Височината му е около 18 метра. Бронзовите релефи пресъздават сцени от Втората световна война и посрещането на съветските войски в Бургас. Намира се на централния бургаски площад "Тройката". Построен е през 1952-1953 г. Автори са арх. Минко Минков и скулпторите Васил Радославов и Анета Атанасова.
Една легенда: Носи се легенда, че ако някога бургазлийка, се омъжи честна/девойка/, Альоша ще свали лявата си ръка и ще вдигне тази с автомата, за да произведе празничен залп.
В обърнатото с главата надолу време, на бургазлии една вдигната къде не е достатъчна, за да се ориентират за правилната посока. По тази причина новите бургазлии посочиха Центъра на Бургас на 500 метра от Альошата, инсталирайки компас, в който децата търсят стотинки.
» обратно