Община Карнобат се намира в югоизточната част на Република България и е включена в административно-териториалните граници на Бургаска област. Ришкият проход свързва общината със Северна България. В северната част от територията се намира част от Карнобатско-Айтоска Стара планина. Южно от град Карнобат се издигат Хисарските възвишения.
Историческите извори сочат, че от 15 век насам градът е бил винаги административен център, стопанско и търговско средище с традиционен ежегоден панаир.
В сведенията и пътеписните бележки се споменава под различни имена: Кариноваса, Каринабад, Карново…
През Възраждането Карнобат става обединителен център на културно-просветното развитие на района.
Градът има съществен принос в църковните борби през Възраждането - в средата на 60-те години на 19 век будните карнобатски граждани изгонват анхиалския владика, с което окончателно отстраняват гръцкото влияние.
По време на Руско-турската война от 1877-1878 г. районът става жертва на безчинстващи башибозуци и черкези.
Освобождението на Карнобат на 24 януари 1878 г. открива път за големи обществено-икономически преобразования.
В региона има много добри условия за развитие на културен и екотуризъм: стратегическо местоположение на Карнобат, наличие на интересни музейни, археологически, исторически, архитектурни и природни обекти, спортна база (стадион и спортни съоръжения). В землището на община Карнобат се намират 83 202 дка гори и 80 водоема, подходящи за излети, лов и риболов.
» обратно