Резултати от вашето търсене:
Икономистите на БАН с 3 проекта за държавно финансиране на науката
Европейската научна фондация постави Икономическия институт сред най-добрите и значими научни звена в БАН
Три проекта за държавно финансиране на приложната наука спечели Икономическият институт на БАН в конкурсната сесия за тази година. Те са за повишаване конкурентоспособността на българските предприятия, за утвърждаване на стандартите за добро корпоративно управление в индустрията и за трансграничната мобилност и развитие на българската икономическа емиграция в Западна Европа. Проектите са от национално значение и имат за цел да проучат и анализират процесите на интегриране на България и българската индустрия в променящата се европейска и световна икономика, съобщиха от Института.
прочетено 4624 пъти
Харта за модерно образование приеха частните висши училища
Документът ще бъде връчен на министър Сергей Игнатов и апелира за ново качество и партньорство в академичната сфера.
Харта за социално отговорно партньорство и модернизация на висшето образование у нас приеха членовете на Асоциацията на частните висши училища. Официалният документ е гласуван на заседание на Общото събрание на неправителствената организация и подкрепен от Студентските съвети на частните университети и колежи, двата големи синдиката, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Националното сдружение на общините, Съюза за стопанска инициатива и работодателски съюзи.
прочетено 3782 пъти
Седмокласника димитър димитров от ПМГ Акад.никола обрешков - бургас СПЕЧЕЛИ ГОЛЯМАТА НАГРАДА В СЪСТЕЗАНИЕТО НАТУРА 2000
Финалният кръг на състезанието “НАТУРА 2000” за Бургаска област, което се организира от Българска фондация Биоразнообразие (БФБ), се проведе на 19 декември (събота) от 10:00 часа в залата на Областна администрация Бургас.
На финала премериха сили 33 ученици от 7 до 12 клас, класирани сред общо 262 участници от 18 училища и 9 населени места в областта. Поради затруднената пътна обстановка сутринта децата от Ахтопол не успяха да се включат в състезанието. Финалният кръг включваше тест и практически задачи с времетраене 90 минути. Първите десет в класирането показаха отлични резултати и задълбочени познания за защитените територии и видове. С лекота разпознаха от снимки 10 растителни и животински вида, определиха вярно с каква цел са обявени биосферните резервати в страната и изброиха световно застрашените бозайници, срещащи се в България.
прочетено 4109 пъти
ЕП прие бюджет 2010 и допълнителната помощ за Козлодуй
Бюджетът на ЕС за 2010 г. ще бъде 141.453 милиарда евро в ангажименти и 122.937 милиарда евро в плащания, след като в четвъртък депутатите гласуваха за неговото окончателно приемане. Основното предизвикателство в бюджетна процедура тази година беше намирането на средства за програмата за икономическо възстановяване, която ще струва на ЕС 2.4 милиарда евро за следващата година. ЕП одобри и отпускането на 75 милиона евро за 2010 г. като помощ за закриването на реактори 1-4 в централата в Козлодуй.
прочетено 4008 пъти
Млади грации ще представят клуб „Олимпия 74”
официалното представяне на дейността на клуба по художествена гимнастика “Олимия 74 залата на Военния клуб в Бургас за безвъзмездно ползване на 21.12.т.г. / понеделник/ от 18.30 ч. Целта на представянето е запознаване на бургаската общественост със състезателките на клуба, както и с различните дейности, развивани в него.
прочетено 4112 пъти
Казахстанска дипломатическа мисия на посещение при областния управител Константин Гребенаров
Областният управител Константин Гребенаров посрещна днес в кабинета си ръководителя на дипломатическата мисия на Република Казахстан, г-н Темиртай Избастин, придружаван от Почетния консул на Републиката, г-н Станислав Новаков.
прочетено 3835 пъти
Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
От 15.00 ч. утре, 16 декември, 2009 г. Национален браншов синдикат „Висше образование и наука” – КНСБ ще внесе в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта към 41-то НС Становище относно Проект на закон за развитие на академичния състав. Законопроектът беше представен от министъра на образованието, младежта и науката доц. Сергей Игнатов по време на конференция, организирана от НБС „ВОН” – КНСБ с председател доц. д-р инж. Лиляна Вълчева. На конференцията, в която участва и проф. Борислав Борисов – председател на Съвета на ректорите, бяха обсъдени и Конкретни механизми за постигане на нови придобивки за работещите във ВУ и БАН през 2009 г. и предизвикателствата пред КТД, произтичащи от новия бюджет 2010. Доц. Вълчева представи анализ на Кадровото състояние на българската наука.
СТАНОВИЩЕ на ВОН-КНСБ
Относно: Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
ВОН-КНСБ ще подкрепи проектозакона, поради факта, че много от направените предложения са взети предвид, но и с очакване за повече стимули в професионалната реализация на младите учени и преподаватели, както и за по-свободно кариерно развитие в системата на висшето образование и науката.
След дискусия, участниците във форума на ВОН-КНСБ, изразиха безпокойство, че и в последната редакция на проектозакона останаха проблемни два казуса, за решаването на които предлагаме следното:
1. Контролната комисия (КК) трябва да се определя със заповед на министър-председателя и да е на квотен принцип, подобно на Националния съвет за трипартитност в МС, т. е. в нея да участват представители на МОМН, на Съвета на ректорите и на др. научни организации, както и на национално представителните синдикати (по предложение на всяка институция). Министърът на образованието, младежта и науката по право да е председател на КК, а заседанията й да се председателстват на ротационен принцип от представителите на съответните институции. Само така може да се осигури повече прозрачност и демократичност при взимането на решения, без да се нарушава автономията на образователните и научните институции в България.
2. За действието на чл. 17 (1) за заемането на академични длъжности от млади хора само с придобита научна степен “Доктор” в ПРЕХОДНИТЕ РАЗПОРЕДБИ да се заложи гратисен период до 7 (седем) години (различен за всяко професионално направление) като асистентите се назначават на срочен договор и в този срок имат задължение за подготовка и защита на дисертация. Така отпада дискриминационният подход, заложен в чл. 17 (2), спрямо нецитираните ВУ.
прочетено 6624 пъти
Кмет и министър стиснаха ръце за нова социална трапезария в „Меден рудник”
Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов стиснаха ръце за отварянето на обществена трапезария за социално уязвими граждани в „Меден рудник”. За тази цел Общината ще предостави свое помещение в най-големия бургаски комплекс и ще подаде съвместно с БЧК – Бургас проект за финансова помощ от фонд "Социално подпомагане" към Министерство на труда и социалната политика.
прочетено 2904 пъти
Нови образователни програми будят гражданското чувство в бургаските ученици
Официално споразумение за реализиране на програми в областта на гражданското образование бе подписано днес от зам.-кмета на Община Бургас Йорданка Ананиева и проф. Румен Вълчев от Фондация „Център Отворено образование”.
прочетено 3048 пъти
Резултати от вашето търсене: