Резултати от вашето търсене:
Надежда Кутева - с приз Пазител на традициите 2010
Инициативата за определяне на българите, които са допринесли през годините за запазване на културното ни наследство, е първата по рода си, а идеята на организаторите от Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите
прочетено 4508 пъти
Църковен календар: Св. Людмила Чешка
Имен ден днес имат Людмил, Людмила
Света мъченица Людмила, княгиня Чешка, била омъжена за чешкия княз Боривой. Съпрузите приели свето Кръщение от св. Методий, създателя на българската писменост. Те се стараели да просветят в истинната вяра и своите поданници и строили църкви.
прочетено 8756 пъти
Завърши Шестото издание на "Черноморски събор Еврофолк" 2010
Завърши успешно Шестото издание на "Черноморски събор Еврофолк" 2010, който с проведе от 1 до 10 септември в Приморско, под егидата на Европейската асоцияция на фолклорните фестивали и е част от Музикални празници "ЕВРОФОЛК" с президент г-н Илиян Николов и директор на фестивалите г-н Калоян Николов.
прочетено 4288 пъти
Православните християнски ценности и нашето съвремие
За трета поредна година /2010 г./ младите православни краеведи проучват миналото, съхранено в паметта на малкото жители на село Близнак, община Малко Търново. Запалените родолюбци са ученици – в гимназиална степен от Неделното енорийско училище при катедрален храм „Св. св. Кирил и Методи” – гр. Бургас и интересите им са насочени към запазените православни християнски обичаи и духовни ценности сред българското население на Странджа. Те работят в продължение на три години в едно населено място по специална проучвателска програма, която включва: исторически корени на населението и история на селището, християнски норми на поведение, духовни ценности и традиции, съхранени през вековете, църковни празници и фолклор на православните християни.експедиционната работа се провежда на терен, в продължение на 10 дни, като на място се събира автентична информация от възрастните хора. Младите проучватели са разделени на екипи и имат конкретно поставени теми. Работят по въпросник, което дава възможност за събиране на по-пълна и достоверна информация.
прочетено 4273 пъти
Украинска култура и колорит на сцената на крайбрежния булевард
На сцената на северния крайбрежен булевард жителите и гостите на Несебър се насладиха на перфектните изпълнения на състави от Киев, Украйна, вчера вечерта. До колорита и културата им публиката се докосна чрез безупречно представените от гостите характерни фолклорни песни и танци. Приятна част от програмата бе изпълнението на украински народни обичаи. След гостите от Киев, които внесоха още един фолклорен щрих в културната програма на община Несебър, в края на седмица градът на ЮНЕСКО ще се превърна за пореден път в столица на меда и храм на поп-рок музиката едновременно.
прочетено 3813 пъти
Участниците от Международния фолклорен фестивал гостуваха на своите домакини в Общината
Участниците в 38-то издание на Международния фоклорен фестивал в Бургас се срещнаха със заместник-кметовете на Община Бургас Йорданка Ананиева и Красимир Стойчев.
Зам-кметът Красимир Стойчев топло приветства ръководители и предствители на съставите от отделните държави и им пожела „творчески успехи, създаване на нови приятелства и участия в бъдещи издания на фестивала”.
прочетено 3213 пъти
Айтос с приз от събора в Копривщица за изключителен принос към фолклорните традиции на България
Магията на автентичната българска песен завладява Копривщица на всеки пет години. Първият събор на народното творчество във възрожденското градче се провежда през 1965 г. и оттогава до днес има вече 10 издания. В последните три събора Айтос неизменно присъства с уникално представяне на местни обичаи и традиции.
прочетено 3330 пъти
Кулинарният фестивал „Пъстра трапеза на гости на моя град” се организира и провежда в различни общини в цяла България от пролетта, през лятото, до ранна есен
Кулинарният фестивал „Пъстра трапеза на гости на моя град” се организира и провежда в различни общини в цяла България от пролетта, през лятото, до ранна есен. Празненствата се организират на открито без такси за участие, тъй като фестивалът се издържа от спонсори и дарения.
Фестивалът ще гостува в Бургас на 13 май, 11.00 часа – площад „Тройката”.
прочетено 3433 пъти
Бабинден
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да й "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива й вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!"
прочетено 7201 пъти
Резултати от вашето търсене: