Резултати от вашето търсене:
Манастир Света Богородица се намира между квартал Меден рудник на град Бургас и село Горно Езерово
Манастир Света Богородица се намира между квартал Меден рудник на град Бургас и село Горно Езерово. Местността е известна още като АЯЗМОТО, и там са "хванати" водите на седем лечебни извора.
Интересен подход по желание на игуменката е да се изградят 40 параклиса на най-тачените светии.
прочетено 13363 пъти
ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА РАЙОННА ПРОКУРАТУРА – БУРГАС ПРЕЗ 2009 г.
Районна прокуратура – Бургас осъществява дейността си на територията на част от Бургаска област, обхващаща три общини – Бургас, Каменно и Созопол. Намира се в изключително криминогенен район, което се обуславя от обстоятелството, че на територията обслужвана от РП-Бургас се намират множество предприятия, пристанище, летище, две митници, множество строителни и туристически обекти с приходящи временни работници и не на последно място от огромния туристически поток. Всичко това води освен до появата на местни криминално проявени лица и криминални структури така и до множество приходящи – „гастролиращи” криминални елементи. Изложеното предопределя и интензитета на извършвани престъпни деяния на територията обслужвана от Бургаската районна прокуратура.
През 2009 год. в Районна прокуратура - гр. Бургас са били образувани 13 893 преписки и 5 074 досъдебни производства /2 344 производства са образувани от разследващ орган, а 2 730 - от прокурор/.
прочетено 3824 пъти
проследяване на млади царски орли
Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) осъществява сателитно
проследяване на млади царски орли, използвайки най-модерните технологии.
Движенията на птиците се следят в реално време благодарение на GPS
предаватели, които бяха поставени на 7 млади царски орела през лятото на
миналата година в рамките на проекта LIFE + за опазване на царския орел
и ловния сокол.
прочетено 2925 пъти
Висши и средни училища от 8 държави в Панаира на образованието
69 образователни институции от 8 държави се представят в Панаира на образованието, който се провежда от 26 до 28 март 2010 г. в панаирния комплекс в Пловдив. Партньори в неговото организиране са Европейският колеж по икономика и управление и Международен панаир Пловдив.
Участниците са близо два пъти повече от средния брой изложители в останалите подобни форуми у нас, сочат данни на Европейския колеж. В седемте досегашни издания са присъствали над 470 висши и средни училища, образователни организации и институции от 32 държави. Всичко това прави Панаирът на образованието най-мащабното изложение в България, на което младежите могат да направят избор за своето бъдещо обучение и квалификация.
прочетено 3166 пъти
Константин Гребенаров: Земеделските служби по общини няма да бъдат закрити - ще продължат да функционират като офиси и да обслужват местните земеделци
Общинските служби по земеделие в Приморско и Царево няма да бъдат закрити и ще продължат да обслужват местните земеделци, но като офиси с по един служител.
Резултатите от изчисленията, които е направила Областна дирекция „Земеделие” са, че за обема работа, който има в общинските служби са необходими 0,8 работника за Община Царево и 0,9 за Община Приморско. Броят на земеделците в тези общини е драстично спаднал и дейността и поддържането на служба по земеделие е неефекти
прочетено 2792 пъти
„Надежда” ще се казва новата детска градина в „Меден рудник”
Кметът Димитър Николов обяви пред жители на „Меден рудник” намерението на Община Бургас да построи там втора нова детска градина. Това стана по време на общественото обсъждане на проектобюджета, касаещо планираните инициативи в ТД „Възраждане”. Тази административна единица обхваща „Меден рудник”, квартал „Победа” и квартал Горно Езерово.
прочетено 5562 пъти
Община Бургас отново премахва чергарски бивак в „Славейков”
Община Бургас започна премахването на двайсетина новоизникнали бараки, палатки и имровизирани заслони на роми, самонастанили се в околностите на комплекс „Славейков”.
Мястото е предпочитано от тях и се намира успоредно на железопътната линията, в района на бившата зеленчукова борса. Миналата година при подобна акция от същия терен бяха премахнати над 30 незаконни постройки.
При днешното събаряне паднаха 5 бараки. Обитателите на останалите имат срок да изнесат имуществото си и да напуснат мястото до утре /15 януари/, когато багерите ще се завърнат отново. Самонастанилите се роми са с адресна регистрация в други общини. Техните подслони се намират буквално на метри от железопътната линия. Там играят децата им. Там безконтролно се движат домашните им животни – коне и кучета.
прочетено 4354 пъти
Божидар Димитров: Възродителният процес е несравним с изселването на тракийските българи
Смятах, че въпроса с компенсациите трябва да бъде решен справедливо преди Турция да стане член на ЕС и че това е условие, а не пожелание, казва министърът, отговарящ за българите в чужбина
-Г-н Димитров, премиерът Борисов остана недоволен след вашите изказвания за изплащане на компенсации за тракийските бежанци, като условие за влизане на Турция в ЕС. Съжалявате ли, че изобщо се изказахте по въпроса?
-Сбърках в това, че неправилно бях интерпретирал за себе си предприсъединителния доклад от началото на миналата година за напредъка на Турция по отношение кандидатурата й за ЕС. В него се казва, че въпросът с компенсациите за тракийските бежанци трябва да бъде решен справедливо. Аз смятах, че това е условие за приемането на Турция в ЕС, но се оказа, че не е условие, а само едно пожелание, което няма юридическа стойност. И аз, заявявайки това в публичното пространство, поставих в много неудобно положение премиера, тъй като такова решение на правителството или на Народното събрание няма. И това наистина е тежък гаф. Аз съм готов да понеса своята отговорност за него.
-Някои от критиците на каузата за изплащането на компенсации за тракийските бежанци твърдят, че Турция също може да прояви такива претенции заради т. нар. възродителен процес...
-Не е така. При възродителния процес на изселниците не са им отнети имотите. На тях не им е отнето гражданството. Докато през 1913 г. на българите е отнето и поданството, както се е казвало тогава. Освен това тогава около 50 хиляди българи са загубили живота си, били са изклани. Докато по време на възродителния процес такова нещо не се е случило. Имаше една голяма екскурзия, но дори и тя не беше насилствена. Много от изселените с турски имена се завърнаха по родните си места в своите си имоти. Т.е. те просто са били на една голяма екскурзия. Така че нещата са несравними. Не са сравними и с т. нар. изселвания от 1878 г. до 1889 г., тъй като и тогава изселването беше доброволно, а тези, които завинаги скъсваха с България най-спокойно си продаваха имотите. Конфискувани турски имоти няма.
-Защо турската страна никога не е започнала да изплаща тези компенсации, след като се е съгласила да подпише Ангорския договор?
прочетено 5175 пъти
Резултати от вашето търсене: