Най-новият резултат от Вашето търсене:
Несебър домакинства френско изложение по водни спортове
28 Септември 2010, Вторник
Организаторите на френското изложение за водни спортове "Гранд Павоа" са проявили интерес към Несебър. Те смятат, че морският град е подходящ за домакин на този форум, съобщи кметът Николай Димитров, който уважи поканата да посети тазгодишния форум.
"Гранд Павоа" е най-голямото изложение за водни спортове в Европа и се провежда ежегодно в Ла Рошел - един от най-динамично развиващите се градове на Франция. Тази година бе 38-то издание на форума, в периода от 15-ти до 20-ти септември. Две години организаторите са извършвали проучвания да търсят подходящ град във всички държави, които имат излаз на Черно море, за да изнесат изложението и в този регион.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
Германски партньори на Немската посетиха Общината
Зам.-кметът по евроинтеграция и екология Атанаска Николова и директорът на дирекция "Образование" Веселина Таралова посрещнаха в Община Бургас директора на НЕГ „Гъоте” Генета Илиева, възпитаници на Немската и гости от гимназия „Агрикола” Кемниц, Германия. Двете учебни заведения поддържат партньорски връзки още от 90-те години на миналия век.
прочетено 3946 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3900 пъти
Арт академия по скулптура събра творци от няколко поколения в Ахтопол
Преподаватели и студенти от НХА в София и художествените академии в Белград, Скопие и Тракийския университет в Одрин, почитатели на изкуството, гости и жители на Ахтопол се събраха в гръцкото училище на представянето на скулптурната експозиция на участниците във Втората международна лятна академия „Ахтопол 2010”.
прочетено 4238 пъти
Публикувани предложения от Министерство на финансите за промени в данъчното законодателство от 04.09.2010 г.
Публикуваните от Министерството на финансите предложения за промени в Закона за ДДС, Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за акцизите и данъчните складове, очевидно имат за цел да увеличат приходите от данъчни плащания, в условия на влошена събираемост,
прочетено 4383 пъти
Преброяване по Интернет
За участие в пробното преброяване на населението на България по Интернет - използвайте следния адрес
https://iscensus2011.nsi.bg/
Националният статистически институт разработи специализирана интернет страница за Преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2011 година.
На адрес www.nsi.bg/census2011 може да бъде намерена информация за нормативната уредба и методология на преброяването, история на преброяванията в България от 1880 г. до днес, както и връзки към сайта на Евростат относно данните от преброяванията в другите страни-членки на ЕС.
В сайта потребителите ще намерят отговор на най-често задаваните въпроси, свързани с преброяването – защо е необходимо да се прави преброяване, как се провежда и как са защитени личните данни на лицата, какви въпроси се съдържат в анкетните карти, ще се преброяват ли българските граждани извън страната и чужденците, намиращи с в България и др.
Рубриката «Електронно преброяване» ще насочва към информационната система на е-преброяването и към инструкциите за попълване на преброителните карти.
Резултатите от мащабното статистическо изследване ще се публикуват на страницата на Преброяването като информацията ще бъде обновявана ежедневно.
прочетено 3530 пъти
Три камиона с отпадъци събраха участниците в бригада „Атанасовско езеро 2010”
Три камиона с отпадъци събраха участниците в природозащитна бригада „Атанасовско езеро 2010” организирана от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проект „Живот за Бургаските езера” към програма LIFE+ на Европейския съюз. 40 доброволци се включиха днес в почистването на северната граница на поддържан резерват „Атанасовско езеро”. Акцията се осъществи с подкрепата на Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас, която осигури необходимата техника за събиране и извозване на отпадъците.
С помощта на участниците в бригадата е почистена от битови и строителни отпадъци огромна площ от резервата, разположена в близост до стария римски мост.
прочетено 3148 пъти
Нетрадиционно …
Следвайки модерната тенденция „Размяна на визитки”, варненската консултантска фирма за образование в чужбина – Ms Diamandieva Ltd. събра своите приети в европейски институции студенти на по чаша вино преди път. Основна цел на събитието беше създаване на социални контакти и трайни връзки между заминаващите в чужбина българи. Така младите хора, които ще продължат образованието си в Лондон, Милано, Виена, Лион, Копенхаген, Тилбург, Единбург, Кардиф, Бристол, Бирмингам, Манчестър и др. ще създадат своя българска контактна мрежа, за да обменят информация помежду си и да осъществяват визити с образователни и познавателни цели.
прочетено 3916 пъти
Красимир Балъков ще даде поредна пресконференция в четвъртък
На 26 август /четвъртък/ от 12.30 часа в конферентната зала на стадион „Лазур", мениджърът на „Черноморец - Бургас" Красимир Балъков ще се срещне с журналисти преди мача с „Черно море" във Варна на 28 август /събота/.
прочетено 2439 пъти
Ползите от многообразието за едно по-силно общество
Не пропускайте да се насладите на уникалното многообразие от танци и музика. На 21 и 22 август, 5-ят Национален фестивал на етносите – "България за всички", ще посрещне етнически групи и култури от цяла България. Организиран съвместно от Община Варна, читалище "Христо Ботев" и с подкрепата на Министерството на културата, фестивалът цели да изтъкне предимствата на етническото и културното многообразие в нашето общество, показващи красотата на традициите на различните етнически групи. Европейската комисия със своята кампания "За различността. Против дискриминацията.” подкрепя фестивала, на който различни етнически групи имат възможност да празнуват собствените си традиции, като в същото време приветстват различните, независимо от техния расов или етнически произход, религия или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация.
прочетено 3253 пъти
Резултати от вашето търсене: