Най-новият резултат от Вашето търсене:
ПРОЕКТ НА НАРЕДБА ЗА РЕКЛАМНАТА И ИНФОРМАЦИОННА ДЕЙНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БУРГАС
27 Ноември 2010, Събота
МОТИВИ ЗА ПРИЕМАНЕ НА НАРЕДБА ЗА РЕКЛАМНАТА И ИНФОРМАЦИОННА ДЕЙНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БУРГАС
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
Подробна програма, посветена на празника на Бургас – Никулден
Празникът на града ще бъде отбелязан още с концерти и тържества в отдалечените квартали и съставни селища на територията на община Бургас. За втора поредна година за гражданите ще бъде обособен пункт за раздаване на рибена чорба, приготвена по стара рецепта на рибарите от Ченгене скеле. Новост в отбелязването на Деня на Бургас – Никулден ще бъде разкриването на втори пункт за печена риба и вино. Двата пункта ще бъдат разположени на две от най-емблематичните места в Бургас – до Грамофона /на ул. „Богориди”/ и до Часовника /градинката до х-л „България”/.
прочетено 6613 пъти
Надежда Кутева - с приз Пазител на традициите 2010
Инициативата за определяне на българите, които са допринесли през годините за запазване на културното ни наследство, е първата по рода си, а идеята на организаторите от Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите
прочетено 4538 пъти
Българово чества Деня на будителите
Вторият град в община Бургас – Българово чества Деня на будителите /1 ноември/ и 105 годишнината на НЧ „Съгласие – 1905”. По този повод кметство Българово и местното читалище канят всеки, който желае да присъства на тържествения концерт и да сподели с тях светлия празник.
прочетено 3094 пъти
Бургас и Краснодар подновиха своето побратимство
Делегация от Община Бургас, водена от зам.-кмета Красимир Стойчев, взе участие в празненствата по случай 217-годишнината от основаването на Краснодар. Така бургазлии показаха уважение към руския град-побратим и върнаха жеста на кмета Владимир Евланов, който гостува в Бургас на неговия празник Никулден през 2008 г.
Краснодарци се проявиха като любезни домакини и обградиха с внимание своите гости.
Освен бургаската, на празника присъстваше делегация от десетмилионния китайски град Харбин /водена от кмета Лин До/, както и делегация от немския Карлсруе /водена от зам.-кмета Волфрам Ягер/, които също са побратими на Краснодар.
прочетено 3814 пъти
Каблешково празнува 90 г. читалище в града
Родолюбивият български дух не е изгаснал в малкото градче Каблешково, до Поморие. В продължение на 2 дни жителите на града отбелязаха 90 г. юбилей на своето Читалище. Това стана в рамките на традиционния годишен празник на Каблешково. Културни и спортни прояви събраха хората в празничните дни и превърнаха уикендa в истинско народно веселие.
прочетено 3548 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3880 пъти
Завърши Шестото издание на "Черноморски събор Еврофолк" 2010
Завърши успешно Шестото издание на "Черноморски събор Еврофолк" 2010, който с проведе от 1 до 10 септември в Приморско, под егидата на Европейската асоцияция на фолклорните фестивали и е част от Музикални празници "ЕВРОФОЛК" с президент г-н Илиян Николов и директор на фестивалите г-н Калоян Николов.
прочетено 4316 пъти
Морски грации от 7 страни идват в Бургас - информация за турнир шо художествена гимнастика и предварителна програма
От 10 до 12 септември Бургас ще бъде домакин на I – ви Международен турнир по художествена гимнастика „Морски грации”. За пореден път това лято бургаските граждани ще могат да се насладят на грациозността, изяществото и уменията на младите таланти. В турнира ще вземат участие над 20 спортни клуба от Русия, Украйна, Израел, Казахстан, Турция, Нова Зеландия и България. Спортната проява ще се проведе в зала „Младост” в ж.к. „Славейков” като официалното откриване ще бъде на 11 септември от 13.00 часа.
прочетено 3595 пъти
Световният фолклор отново е в Бургас
С пъстроцветно дефиле на 11 фолклорни състава от 10 държави по централните бургаски улици, бе открито 38-мото издание на Международния фолклорен фестивал.
За първи път в 45-годишната история на фестивала зам.-кметът на община Бургас Йорданка Ананиева издигна официално неговото знаме на сцената в Летния театър. Самият флаг беше внесен през централния вход на театъра под аплодисментите на пубиката.
Силно аплодирани бяха и гостите от фолклорен ансамбъл „Тракия Пловдив”, които доказаха, че съвсем заслужено получават наградата „Нестинарка” - за цялостен принос в развитието и популяризирането на българския танцов и песенен фолклор в страната и чужбина.
В следващите дни на фестивала жителите и гостите на Бургас могат да се насладят на песните и танците на фолклорни състави от Башкортостан, Босна и Херцеговина, Грузия, Румъния, САЩ, Словакия, Сърбия, Турция и Япония, както в Летния театър от 20.00 ч., така и на откритата сцена пред Общината от 19.00 ч.
прочетено 2951 пъти
Резултати от вашето търсене: