Резултати от вашето търсене:
Spirit of Burgas отново е сред претендентите за фестивалните Оскари
Най-добрият музикален фестивал на България - SPIRIT of Burgas, отново получи номинация в категория Best Overseas Festival на UK Festival Awards. Така той има шанс да грабне приза в състезание с такива утвърдени от години големи събития, каквито са Amsterdam Dance Event, Global Gathering, Exit, Sziget и др. На фестивално ниво в музикалния свят тези награди са еквивалент на Оскарите във филмовото изкуство.
прочетено 4059 пъти
SPIRIT OF BURGAS 2010 С НОМИНАЦИЯ ЗА UK FESTIVAL AWARDS
След като през изминалата година най-мащабният музикален фестивал на България - SPIRIT of Burgas, получи номинация в категория Best Overseas Festival на UK Festival Awards, тази година фестът е уважен отново от същите награди в същата тази категория. 3-годишният SPIRIT of Burgas има шанс да грабне приза в състезание с такива утвърдени от години големи събития, каквито са Amsterdam Dance Event, Global Gathering, Exit, Sziget и др.
прочетено 3150 пъти
Авторитетната медия EurActiv публикува анализ на БККС
ЕурАктив: Милошевич все още жив в БЮРМ
Тези които мислят, че сподвижниците на покойния Слободан Милошевич в бивша Югославия са на политическото бунище, дълбоко се лъжат! Такива хора не само че не са изхвърлени от днешната политика, а в голяма степен продължават да управляват пост-югославското геополитическо пространство, пише Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб – Скопие.
Следващото мнение е написано специално за ЕурАктив от Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб – Скопие.
прочетено 4881 пъти
Надежда Нейнски и Мартин Димитров представиха сборника с есета “Европа.bg” и “Дясното в България: 20 години по-късно” в Националната библиотека
“Моят малък, красив европейски проект” е новата инициатива по случай Деня на Европа – 9 май 2011 г.
Надежда Нейнски и Мартин Димитров представиха сборника с есета “Европа.bg” и “Дясното в България: 20 години по-късно” в Националната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”.
прочетено 2624 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3856 пъти
„Лазур” на 100 процента готов за „Славия”
„Теренът на „Лазур” ще бъде готов на 100 процента за мача със „Славия”, гарантира Красимир Балъков. „Силно искаме да си играем мачовете в Бургас, защото у дома и стените помагат”, добави мениджърът на „Черноморец - Бургас”. За пореден път той подчерта, че целта пред „акулите” този сезон е класиране на местата, даващи право на участие в евротурнирите.
прочетено 2801 пъти
Евродепутатът от ГЕРБ Мария Неделчева ще работи по доклада за сезонните работници
Мария Неделчева беше избрана за докладчик на ЕНП пo предложението за Директива относно условията за влизане и пребиваване на сезонни работници.
прочетено 4420 пъти
Надежда Нейнски: Монетарният съюз трябва да бъде допълнен от реален единен пазар
Според Надежда Нейнски необходимите мерки за справяне със кризата са засилване на макроикономическата координация, а не само координацията на бюджетните политики, минимизиране на риска от дезинтеграция и изработване на механизми за управление на взаимозависимостта на държавите-членки. Това са трудни, но необходими мерки, каза тя и цитира министър-председателя на Люксембург Жан Клод Юнкер, според когото "всички знаем какво трябва да се направи, но не знаем как да бъдем преизбрани след това".
прочетено 2655 пъти
Надежда Нейнски посреща в ЕП победителите от конкурса за есе „Европа.bg” и „Десницата в България: 20 години по-късно”
Конкурсът за есе на тема по избор „Европа.bg” и „Десницата в България:20 години по-късно” се проведе по случай Деня на Европа 9 май и бе организиран от Надежда Нейнски и СДС. Победителите получиха наградите си в Народната библиотека в София от Надежда Нейнски, лидера на СДС Мартин Димитров, посланика на Испания у нас н.пр. Хорхе Фуентес, директора на Европейския институт Любов Панайотова и директора на Народната библиотека проф. Боряна Христова.
прочетено 3974 пъти
Резултати от вашето търсене: