Начало| Връзки| Галерия| За нас
 Археологически разкопки   |   Древни градове    |   Исторически места


Перущица

Историята на тези места е много стара, както се доказва това от поменатите могили, които произлизат от времето на старите Траки; около могилите се е простирало тракийско селище. До полите на Духова могила е било направено, преди около 40 години, едно забележително откритие, което е единствено по своя род.

Намерени са били заровени кола с впрегнати коне, които произлизат, види се, от някакво погребално шествие на някой тракийски големец, който е бил погребан в могилата. В 1851 година дошъл в Перущица някой си Никола Мараджи от Цариград, с позволение от турското правителство, да търси някакво имане. Същият говорил в селото, че търси някакви заровени "талиги" и според тях щял да открие някакво голямо имане. Никола се отправил направо към Духова могила и почнал да я разкопава, с помощта на селяните; той мислел, според бележките си, че талигите са заровени в могилата. Като видял, че в могилата нищо не излиза, оставил копането и си заминал. Подир десет години един селянин орал нивата, която се намира до северните поли на могилата; ралото закачило железен обръч от едно колело и когато разкопали местото наоколо намерили заровена талига, с впрегнати коне. Подир малко време дошли от Пловдив руският и австрийският вицеконсул, Н. Геров и Берти, и почнали да копаят там, гдето е била намерена талигата.

Талигите били заровени в четвъртити ями (като "хамбари"), наредени в една посока от запад към изток. В 1883 година видяхме тука 16 ями, отдалечени една от друга на около 4 м.; талигите (заедно с конете) са били вкарани в ямите и после засипани; те са имали четири колела (две по-големи и две по-малки). Освен тях били намерени и други железни предмети, изгнило дърво, бронзови статуйки (идолчета), разни украшения, юзди, конски кости и др.

Намерени са били около 30 статуйки, които представляват мечета (стоящи на задните крака), коне, орлови глави, бог Нептун (с весло и делфин) и др. Статуйките са били закрепени върху талигите.

Във всяка яма имало по два или четири коня; според намерените зъби се вижда, че те са били от дребна порода, като сегашните коне в Тракия (Equus caballus minor W.).

Предвид богатите окращения се счита че могилата(край които били намерени находките) е гробница на богат тракийски господар.
От конските украшения, които се намирали по ремъците, били намерени пиринчени халки, пиринчени и сребърни пулове и др.

Разкопаването на Духова могила би било от голям научен интерес.



AРХЕОЛОГИЧЕСКИ РАЗКОПКИ

1.[Перущица]

2.[Рахманлий]

3.[Арбанаси]

4.[Магистрала Тракия]