Резултати от вашето търсене:
Програмата за отбелязване на 3 март в Бургас
Представяме Програма на Община Бургас за отбелязване на 3 март.
прочетено 5915 пъти
Личности: Родена е Елизабет Тейлър
На 27.Февруари.1932 г. в Лондон е родена Елизабет Тейлър. Елизабет Тейлър изпълнява главните сложни психологически роли в Котка върху горещия ламаринен покрив, Внезапно, миналото лято. Получава първия си Оскар за Butterfield 8 (1960), а втория - за ролята на Марта във великолепната екранизация по пиесата на пиесата на Едуард Олби Кой се страхува от Вирджиния Уулф? (1966).
прочетено 20705 пъти
Царево подарява изложба за празника на Бургас
Кметът на община Царево Петко Арнаудов поздравява бургазлии с изложба по случай празника на града - Никулден. Фотоизложбата "Пътуване към корените" ще бъде открита на 2 февруари от 18.00 часа в Младежкия културен център. Тя бе подредена за първи път в Царево точно преди година, след като кметът Петко Арнаудов и четирима бургаски фотожурналисти се завърнаха от тридневно "пътуване към корените"- посещение на някогашните села и градчета в днешна Турция, обитавани от жителите на черноморските общини преди насилственото им прогонване след Междусъюзническата война през 1913 година.
http://www.chernomorie-bg.com
прочетено 3155 пъти
Седмица на руското кино в Бургас
С филма “Те се сражаваха за Родината”, започна в Бургас традиционната седмица на руското кино. До 28- ми ноември, всички прожекции са в Дома на културата на Лукойл Нефтохим.
прочетено 3006 пъти
Пресечен е опит за злоупотреби с националната ни история
България придоби матрици на държавните си отличия от Царство България. Две министерства, ВКП и НИМ обединиха усилия за акцията.
прочетено 3135 пъти
Книга за Звездец с бургаска премиера
Новата книга на Панайот Маджаров “Под небесния връх” ще има своята бургаска премиера. Книгата е резултат на задълбочено краеведческо-етнографско проучване за миналото на село Звездец и е седма по ред в творчеството на автора.
прочетено 3175 пъти
Братя Диневи почитат загинали с паметни плочи
Строителните предприемачи братя Диневи ще финансират поставянето на десетки паметни плочи с имената на загинали воини от 24-ти пехотен полк, известен повече като „Черноморски” за обединението на България. Това съобщи директорът на фондация „Българска памет – Братя Диневи” Стоян Райчевски в Бургас днес. Във всяко селище по Черноморието, което е дало жертви във войните за обединението на България, но няма почетен знак в тяхна памет, ще бъде поставена паметна плоча, на която ще бъдат изписани имената на загиналите.
прочетено 3587 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3894 пъти
Паметна плоча на героя от 24 пехотен Черноморски полк – редник Никола Николов Янев
Военен клуб Бургас, Областен и общински съвет на Съюза на ветераните от войните в България – Бургас, Областен и общински съвети на Съюза на офицерите и сержантите от резерва и запаса, Литературен клуб ”Христо Ботев” при ВК-Бургас организират на 13.09.2010 год. От 15:00 часа /Понеделник/ - тържествено откриване Паметна плоча на героя от 24 пехотен Черноморски полк – редник Никола Николов Янев в ОУ”Климент Охридски” , комплекс „Изгрев” – Бургас.
прочетено 3396 пъти
Резултати от вашето търсене: