Бургаският архив съхранява над 3,5 км документи
10 Октомври 2010, Неделя
Бургаският архив съхранява над 3,5 км документи. Това каза пред радио „Фокус”-Бургас Данка Георгиева, ст. експерт „Държавен архив”. Тя обясни, че в архива документите не се измерват в брой, а в т. нар. архивни единици или линейни метри. Най-старият документ, който се съхранява в Архива в Бургас, е от фонда на първия кмет на Бургас Нико Попов.
Още по темата >
Резултати от вашето търсене:
Да спасим Иракли
Чист плаж - чиста съвест: за поддържан резерват в района на Иракли В навечерието на петата година от съществуването си, и в чест на световния ден за “ремонт на климата”, гражданска група Да спасим Иракли ще отбележи края на циганското лято с мащабно почистване на плажната ивица и с искане за обявяване на поддържан резерват в местността, където интересите не секват въпреки Натура 2000 зоната.
прочетено 4297 пъти
Държавният бюджет за 2011 г. да се преразгледа внимателно.
Държавният бюджет за следващата година трябва да се преразгледа много внимателно, препоръча БСК по време на среща с Парламентарната група на Синята коалиция. Камарата беше представлявана на срещата от своя председател Божидар Данев и от Григор Димитров – главен директор „Осигурителни отношения”.
С планираните промени в Кодекса за социално осигуряване, както и с идеята на премиера Борисов да се увеличат с 3 на сто осигурителните вноски за пенсия, бизнесът ще бъде принуден да влезе в сивата икономика, заяви Божидар Данев пред съпредседателите на Синята коалиция Мартин Димитров и Иван Костов. В срещата участваха и народни представители от Парламентарната група, които членуват в здравната, социалната и бюджетната комисия на Народното събрание.
прочетено 3158 пъти
15 минутна почивка за дебатите в Народното събрание след словото на Волен Сидеров за тракийци
Представители на ВМРО и телевизия СКАТ вчера се разгневиха на бургаските депутати, защото не се явиха на среща по темата „Защо е важно да подкрепим референдум против членството на Турция в ЕС”. Форумът бе обявен за 11 часа вчера в Капитанската зала на хотел „България” в Бургас. На него по предварителна програма трябваше да присъстват както граждани, така и народни представители от всички политически сили, които са били поканени, за да дискутират темата за допитването до народа. Никой от бургаските избраници обаче не се яви в залата, а срещата за малко да се провали напълно, тъй като стана ясно, че предния ден неизвестно лице се е опитало да я саботира. Лидерът на ВМРО Георги Дракалиев и водачът на „Независимите” в Общинския съвет в Бургас Валентин Касабов бяха посрещнати в залата с новината, че в неделя в хотела се обадил женски глас, който заявил, че събитието се отменя за вторник от 10,30 часа. След кратка суматоха все пак представителите на ВМРО и СКАТ дадоха пресконференция за медиите, като нарекоха объркването „опит за провокация”.
прочетено 4654 пъти
Навлизане в международния туризъм. ”Слънчев бряг”- началото през 1957 и преди това…
На 27 септември Световната туристическа организация /СТО/ към Организацията на обединените нации /ООН/ чества Световния ден на туризма.Световната туристическа общност го отбелязва от 1980.Всяка година той протича под определено мото.През настоящата мотото е: “Туризъм и биоразнообразие” като акцентите са насочени към културните и религиозните маршрути.Ако не друго някои браншови организации и други институции се сетиха да честитят празника и да поздравят работещите в бранша.Но като цяло както по Черноморието,така и във вътрешността на страната,прояви,протичащи под това мото и маршрути липсват.
прочетено 5215 пъти
Бургаската болница със златни наград
Тежкото финансово състояние на МБАЛ остава, за последния месец делегирания бюджет е надхвърлен с 500 000 лв.
МБАЛ-Бургас стана носител на отличията "Златна книга” и „Златен печат”. Наградите са на Съвета на европейската научна и културна общност.
прочетено 5895 пъти
Каблешково празнува 90 г. читалище в града
Родолюбивият български дух не е изгаснал в малкото градче Каблешково, до Поморие. В продължение на 2 дни жителите на града отбелязаха 90 г. юбилей на своето Читалище. Това стана в рамките на традиционния годишен празник на Каблешково. Културни и спортни прояви събраха хората в празничните дни и превърнаха уикендa в истинско народно веселие.
прочетено 3518 пъти
Програма за отбелязване на 22 септември - Ден на Независимостта на България - в Бургас
Независимостта на България е обявена с Манифест на 22 септември 1908 год.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история на страната ни не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите в Европа, отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.
Условията за обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили, наложили Берлинският договор се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат във Виена) да съгласуват действията си.
Междувременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било е решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта. Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях Високата порта иска България да плаща голям данък, тогава в качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига се до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Официално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
прочетено 3856 пъти
професионалния празник на служителите от пожарна безопасност и спасяване – МВР
Във връзка със седмицата на Пожарната Безопасност 13.09 – 17.09.2010 г. и честването на професионалния празник на служителите от пожарна безопасност и спасяване – МВР
За петнадесети пореден път от 1995 година насам българските пожарникари официално отбелязват своя професионален празник.
14 септември е обявен за професионален празник на служителите от Главна Дирекция “Пожарна безопасност и спасяване” с решение на Министерски съвет № 385/13.09.1995 г. Този празник е продължение на традицията, чието начало е положено на 14 септември през 1905 г. в гр. София.
прочетено 3543 пъти
Резултати от вашето търсене: