Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Държава и църква в битка за венчилото



02 Март 2006, Четвъртък


Автор: Burgas Info



Дали бракът е по-здрав, ако е скрепен с църковен ритуал? Защо трябва да се подписваш в гражданското, след като вече си дал обет пред Бога? Много българи си задават тези въпроси, когато решат да минат под венчило. Засега парафите в общинската ритуална зала са задължителни, ако двамата бъдещи съпрузи искат да узаконят връзката си. Церемонията в църквата е нещо като екстра и допълнително зрелище за роднините и приятелите. Против сегашното статукво се обяви движение "Гергьовден". Според активистите му венчавката в църквата трябва да има същата юридическа стойност, както и подписването в общинския обреден дом. Религиозният брак да бъде узаконен, но ако се стигне до развод, грижата да си е на съда и всички имуществени спорове да се решават по общия ред. Около тази идея се обединиха представители на основните религиозни общности у нас по време на дискусия, организирана от Дирекцията по вероизповеданията. Поводът бе проектът на движение "Гергьовден". Хората на Любен Дилов-син предлагат от конституцията да отпадне текстът, че "законен е само гражданският брак". Приравняването на венчавката пред свещеник и в гражданското е първа стъпка към предложенията за законодателни промени, които включват въвеждането на нов брачен договор и промени в Семейния кодекс, твърдят от "Гергьовден". Идеята им засега обаче не среща подкрепа от държавните ведомства. Министерствата робуват на идеи отпреди 60 години, когато в България беше забранен църковният брак, коментира шефът на Дирекцията по вероизповеданията проф. Иван Желев. Гражданският брак измества религиозния обред у нас по настояване на комунистическата власт. След 1945 г. единственият валиден и признат от закона е гражданският брак. Дотогава бракът, разводът и останалите семейни отношения са се уреждали от Екзархийския устав на Българската православна църква и съответстващите й актове на мюсюлманската, еврейската и другите религиозни общности у нас. Разводите са се регламентирали от нормите на каноническото право. Заварените религиозни бракове запазват своята валидност, но сключените след приемането на акта трябва да бъдат в гражданска форма, за да проявят своето действие. Сключването само на църковен, съответно друг религиозен брак, е недействително. Как стоят нещата по света? В много държави гражданският брак може да бъде сключен по време на религиозната сватбена церемония, въпреки че те теоретично са две различни неща. В повечето американски щати свещеникът изпълнява функциите и на държавен служител. Напоследък обаче проучвания в 18 щата сочат, че нарастват гражданските бракове за сметка на църковните. В някои държави като Франция, Германия и Русия се изисква сключване на граждански брак преди венчавката в църква. Например в Германия има специален закон от 1895 г., издаден от канцлера Ото фон Бисмарк, според който гражданският брак трябва да предхожда църковния.


Прочетено: 3927 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
where to buy Tiletamine Hydrochloride ,CAS .:14176-50-2 ,ketamine online  Buy 5CLADBA, 6CLADBA, Buy K2 Paper Sheet,Buy K2 Spray/K2 Powder, ADB-BUTINACA, 5FMDMB-2201, 6CL-ADBA,5CL-ADBA, Jwh-018, 2FDCK, SGT-15,5F-MDA-19, 5FADB, 4FADB централна градска тоалетна Buy Australian Passports online - IDandPassports.com Buy 6cladba/5cl precursor/Buy 5fadb/Buy 5cladba/JWH-018/ADB-BUTINACA/Buy K2 paper spray liquid /Protonitazene/Isotonitazene/Bromazolam/synthetic Cannabinoids/Email…….jonnyshop62@gmail.com  5cl-adba/5cladba/5fadb/Buy K2 paper spray/JWH-018/ADB-BUTINACA/AB-PINACA/3mmc/4mmc/apvp/mdmb-4en-pinaca/Buy a-PiHP/4-CMC/3-CMC/Amphetamine/Buy etomidate powder Конкурс прическа Бургас 2009 Buy GHB GBL Online/Oxycodone/Buy Xanax/buy Adderall/Nembutal Pentobarbital Sodium/ buy Diazepam/Buy Percocet/ Email…….medsolution14@gmail.com  Looking to buy 99.9% pure GBL/GHB? Look no further. Our chemical supply company offers top-quality gamma-but 1 Мото клуб Мебелна Фабрика ДИЕЗ CAS : 776994-64-0 ,order mdphp freebase, buy mdphp freebase, buy monkeydust 
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development