16 фолклорни формации от цял свят на фестивал в Бургас
23 Август 2005, Вторник
Градът ни ще бъде домакин на 33 издание на Международния фолклорен фестивал в дните от 23 до 27 август.
“Традицията остава, традиция на която ние сме неотклонно верни и отново в края на месец август ще проведем Международния фолклорен фестивал”- споделиха организаторите на фестивала.
Селекцията която е направила подборната комисия е била изключително трудна, за да може да подбере най- добрите ансамбли, които ще се представят на бургаска сцена.
16 формации от цял свят ще вземат участие във форума.
САЩ, Гърция, Египет, Франция, Китай, Турция, Чехия, Монголия, Алжир, България и други ще се представят със свои участници във фестивала.
Международният фолклорен фестивал 2005, отново ще бъде най- атрактивното фолклорно събитие в страната.
За шести пореден път тази година ще се връчи Националната награда за изпълнение на български песенен фолклор “Нестинарка”, учредена от Община Бургас.
Тази година селекционата комисия с председател проф. Иван Маразов определи за носител на приза народната певица Магда Пушкарова. Тя ще получи статуетка “Нестинарка” дело на скулптора Ненчо Русев, диплом и парична сума.
Освен фестивалните вечери на сцената на летния театър в Бургас, организаторите предвиждат и няколко открити сцени – на Охлюва в Морската градина, на площад Тройката и пред сградата на общината.
Фестивалът ще бъде открит на 23 август с традиционното дефиле на участниците по улиците на Бургас.
Тържественото откриване на форума тази година ще бъде от 20 часа на сцената на летния театър.
Организаторите са спазили традицията и този път ще има изложба – базар на български сувенири и традиционни сувенири от гостуващите фолклорни състави.
Ще бъдат проведени демонстрации на български народни занаяти.
Съпътстващите прояви във фестивалните дни ще се провеждат и на територията на Етнографския комплекс. Отново ще заработи образователното ателие с демонстрации на българските народни занаяти.
24 август ще бъдат представени традиционни сватбени ритуали от бургаски регион.
За първи път тази година ще бъде открита изложба с международно участие “Магията на билките в полската народна култура”.
В рамките на фестивала, ще бъдат представени книгите на Елена Хайтова “Баща ми – най – дивият разказ” и на Никола Гигов - “Тайната на Орфея”.
Тeмата на научните четения по хуманитаристика e “Мит, ритуал , фолклор “.
В дните на фестивала ще работи училището по български народни танци в Младежкия културен център.
Всички участници в Международния фолклорен фестивал 2005 ще получат символните знаци – диплом за участие и плакет “Нестинари”.
ИСТОРИЯ
Международният фолклорен фестивал се организира от Община Бургас под патронажа на кмета на града. Съорганизатори са Министерството на културата и Сдружение "Международен фолклорен фестивал". Основан е през 1965 г. и в своето съществуване е завоювал международен авторитет с професионализма и автентичността на пресъздаденото традиционно богатство на народите. През 1978 г. е приет за член на Международния съвет на организаторите на фолклорни фестивали - ЦИОФФ.
Международният фолклорен фестивал способства за запазване на фолклорното наследство, стимулира творческите търсения и художествени постижения в тази област. Всяка година през последната седмица на месец август на брега на морето се събират представители на различни континенти, носейки дълбоко в себе си вековните фолклорни ценности. Подготовката и реализацията се осъществява от Организационен комитет с председател проф. Тодор Иванов Живков.
За участие във фестивала имат право да кандидатстват български и чуждестранни ансамбли за народни песни и танци, народни хорове и оркестри, колективи за изворен, сценично адаптиран фолклор. Съставът на колективите, заедно с придружаващите ги лица, не трябва да надвишава 40 души. Възрастта на участниците е от 14 до 35 години. Програмата на всеки колектив включва самостоятелен концерт и участие в сборен концерт с продължителност 5, 15 и 30 минути. По време на фестивала се организират концерти в Летния театър, на открити естради, в региона, празнично дефиле, изложба - базар на традиционни сувенири, демонстрация на народни занаяти, фото и видео заснемане на фестивалните прояви.
В рамките на фестивала се представят професионални ансамбли за народни песни и танци от България, чието участие дава възможност за запознаване с българската фолклорна традиция и култура. Провежда се научна конференция по проблемите на фолклора с международно участие на учени, специалисти, изкуствоведи, музейни работници.
Международният фолклорен фестивал няма конкурсен характер. Съставите получават символните знаци - диплом за участие и плакет "Нестинарки". Присъжда се Национална награда за изпълнител на български песенен фолклор "Нестинарка".
Прочетено: 12859 пъти