Надежда Михайлова:Петър Стоянов да поеме отговорността и да се кандидатира за президент
04 Ноември 2005, Петък
Автор: Burgas Info
Г-жо Михайлова, защо предлагате Петър Стоянов за кандидат-президент?
Изборите в София, по време на които беше подложено на експеримент точно неговата идея за широка дясна коалиция, на практика не дадоха очаквания резултат. Близо 15 партии се обединиха зад кандидата на СДС и резултатите са под 5 процента. Което означава, че идеята за широка коалиция трябва да бъде преразгледана или трябва чрез лична отговорност на лидера на партията да бъде доказана като жизнеспособна идея. Смятам, че важното за един лидер е да поеме отговорността предвид предстоящите избори, да направи това обединение, за което толкова години ратува и говори.
В този смисъл аз смята, че няма нищо по-подходящо от това един човек, който казва, че се е поучил от грешките си, който е бил президент, да покаже на практика жизнеспособността на философията, в която вярва - за широка дясна коалиция и да обедини всички зад себе си. Още повече, че той имаше устойчиво висок рейтинг през всичкото това време.
Какво ви дава основание да мислите, че Петър Стоянов ще спечели президентските избори? Той загуби изборите, когато десницата още не беше разединена. Смятате ли, че има някакви шансове?
Той сега вече е в друго качество - на лидер на една политическа сила. Нормално е лидерът на една политическа сила да поеме отговорността за предстоящите избори. Смятам, че СДС трябва да има ярко политическо присъствие, а не да се крие зад гърба на експерти. Смятам, че моделът с експертите не е валиден в една такава сложна политическа битка, която предстои. Не виждам нищо странно в това лидерът да бъде човекът, който да обедини останалите десни.
Ако не спечели изборите, трябва ли да подаде оставка?
Защо да говорим за неспечелване? Аз смятам, че ако тази идея, в името на която той дълги години отстоява тази своя концепция и с която спечели конференцията, ако тя наистина е силната идея, както виждаме широко подкрепена от мнозинството на конференцията, тя би трябвало да донесе и победа на изборите.
Според вас през краткото време откакто Петър Стоянов е председател на СДС, изпълнява ли обещанията си от Националната конференция - да води ясна политика, да не се занимава с вътрешнопартийни борби?
Смятам, че най-големият проблем за този един месец е невъзможността да се заяви ясна политическа линия. Нещо повече аз смята, че една от сериозните причини за загубата на изборите в София са противоречивите сигнали, които даде ръководството на СДС - отиването на главния секретар на конгреса на НДСВ и заявяването на желание за стратегическо партньорство с НДСВ, което участва в управлението заедно с БСП и ДПС, обърка избирателите на СДС. В крайна сметка дори резултатите от тези избори, ако се види разбивката, се вижда, че избирателите на СДС така и не разбраха кой е кандидатът на СДС.
Близо 44 процента подкрепиха Бойко Борисов, друг много висок процент подкрепи Милен Велчев и някакъв процент подкрепиха Минко Герджиков, което означава неясни послания от страна на политическото ръководство на партията. Не можеш да се скриеш зад местните структури. Първо, самият Петър Стоянов участваше и в предишния НИС. Вие знаете, че той и Филип Димитров бяха част от решенията на Националния изпълнителен съвет. Те никога не са заявили различна позиция от тази, която се приемаше като позиция на НИС. НИС по онова време прие позицията на областното ръководство на София, което вече беше поискало оставките ни, което беше насрочило Национална конференция. Аз ги предупредих, че да правиш конференция в навечерието на тежка предизборна битка е политческа греша. Но те считаха, че за тях е по-важно да се проведе и спечели конференцията. За съжаление обаче не по същия начин смятаха избирателите в София.
Сега назрява и един друг конфликт в коалиция ОДС - говори се за излизането на Демократическата партия от нея. Близо ли е разпадането на коалиция ОДС?
Не, аз не смятам, че е близо разпадането на коалицията, но една коалиция се държи на базата на политика, защото когато ние създадохме коалицията ОДС, тя беше възможната коалиция в онези условия. Вие си спомняте, че самата аз не бях сред големите привърженици на идеите за коалиция, но приех волята на мнозинството в Националния съвет, които настояваха да потърсим начин да създадем широка коалиция. От разговорите, които проведохме с другите формации, това бяха възможните партньори, с които се обединихме на базата на принципи и на конкретна програма. За нас беше важно да се очертаят политическите различия с тогавашното управляващо мнозинство от НДСВ и ДПС, да се заяви ясна политическа линия и партиите и формациите, които приехме и се включихме в ОДС, споделяме еднаква оценка към НДСВ и ДПС по време на тяхното управление.
Сега политиката на задълбочаващо се партньорство с НДСВ очевидно създава проблем в коалицията, защото това не присъстваше в нашите програмни намерения. Не случайно, и това е основната критика, която Демократическата партия отправя към новия лидер на СДС. Впрочем на самата Национална конференция Петър Стоянов заяви, че няма да заведе партията при НДСВ. За съжаление обаче ходовете, които направи след това в най-дипломатичния смисъл са доста многозначни.
Очаквате, че Петър Стоянов ще заведе СДС при НДСВ?
Не смятам, че НДСВ ще излезе от коалицията, но този начин на изсмукването на кръвта на СДС чрез подобна многозначна политика, която НДСВ от дълго време се опитва да провежда спрямо СДС, както често пъти казваме на политически език "да люлее" СДС с тази неяснота и създаването на фалшиви очаквания. Вие си спомняте преговорите за правителство - те дълго време коментираха, че били алтернатива на БСП, което не им попречи да направят правителство с БСП. Бих казала, че онзи клип, в който лицето на Симеон Сакскобургготски се превръща в лицето на Сергей Станишев се оказа пророчески клип - точно това се случи. В този смисъл аз и моите колеги, които имаме различни виждания относно начина, по който СДС може да се възстанови, градивно ще се опитваме да покажем какво в СДС не бива да прави, ако иска да оцелее.
В този смисъл НДСВ ли ви е основният политически опонент? Те ли ви крадат най-много от избирателите?
НДСВ няма как да не ни бъде политически опонент, защото той е част от управляващата коалиция. Аз не приемам тезата на лидера на СДС, че трябва да разграничаваме БСП от НДСВ. Самото гласуване, включително и днес относно изслушването на министър-председателя за пореден път показва, че НДСВ е част от мнозинството. То споделя същата отговорност, каквато споделя и БСП и Сергей Станишев. То сподоля същата отговорнот и с ДПС. В този смисъл, приемайки да бъде част от тази коалиция, НДСВ няма как да се разграничи от отговорността. За мен е много интересен следният казус - темата със забавянето ни оттносно Европейския съюз. Няма виновни просто. Кой всъщност носи отговорността за забавянето на членството ни - имам предвид по отношение на хода на реформите ни. Дай Боже да не се стигне до реално забавяне в заключенията на доклада. Кой носи тази отговорност? Никой не коментира отговорността. Защото, ако БСП коментира отговорността, трябва да коментира отговорността на своите коалиционни партньори.
Които бяха в предишното правителство.
Да. По същия начин СДС трябва много ясно да каже, че отговорност за забавянето на реформите носи предишното правителство. И това трябва да се каже от лидерът на СДС. Той няма как да подмени своето говорене с говоренето на други членове от парламентарната група. В крайна сметка това е лидерството - да заявиш позиция и да я аргументираш и по този начин да предложиш на другите да те следват.
Как приемате протегната ръка на Иван Костов от началото на седмицата за общи опозиционни действия на десните в рамките на парламента?
Това ми напомня ситуацията след парламентарните избори, когато аз първа инициирах онази среща в Шератон, на която предложих да се състави парламентарен съюз на базата, на който да има възможност за партньорство. Забележете аз не говоря за обединение и е погрешно да се говори за обединение, а за партньорство. Тогава и Стефан Софиянски, и Иван Костов присъстваха на тази среща, но в крайна сметка от нея не произтече нищо. Нещо повече - софийската организация, си спомням тогава, а и по време на конференцията, отправи тежки критики към мен като лидер за това, че съм искала съвместни действия с другите десни. Сега Иван Костов предлага това. Няма лошо. Радвам се, че е стигнал до идеята, че десницата трябва да си партнира. Но аз приемам това по-скоро като предизвикателство.
Ние можем да партнираме и въобще в политиката се партнира тогава, когато различните субекти в нея имат своя политика. Т.е. ние да обсъдим каква ще ни бъде политиката по отношение на бюджета, по данъчните закони, образованието или престъпността. Затова СДС трябва да формулира много ясно своите политически становища. Подчертавам политически, защото има още една опасна тенденция и тя е да прикрием липсата на политика зад експертизата. Ние, с цялото си уважение към експертните становища, които неминуемо са в основата на взимането на решения, не могат да заменят отсъствието на политика. На днешното изслушване на министър-председателя аз чух лидера на СДС да цитира доклада на ЕК, който ние всички добре познаваме. Но аз очаквах да има ясни политически изводи и ясни политчески оценки.
Ако ние сме способни да формулираме ясна политика, няма никакъв проблем от това и даже бих казала, че ще бъде полезно партньорството с другите десни и търсенето на много по-широк отпор срещу управлението на БСП, НДСВ и ДПС. Затова СДС трябва да води ярка опозиционна политика и да показва конкретно каква алтернатива е. Без да имаш ясна позиция, няма как да бъдеш разпознат.
Утре кого ще подкрепите на балотажа в София?
Аз мисля, че цялото това състезание между политическите централи кой кого ще подкрепи е малко смешно, защото общо взето се вижда как ще се развият нещата. В момента аз няма да се изкуша да се отъркам в победата. Гледам НДСВ как се опитва да употреби в момента Бойко Борисов. И от хора, които го критикуваха, които издигнаха друга кандидатура, изведнъж сега се оказа, че те толкова много го искали за кмет на София. Самият Бойко Борисов подчерта, че разчита на гражданските позиции. Аз смятам, че в случая трябва да видим какво хората ще направят. Политическите централи до този момент си казаха думата.
Ще гласувате ли утре? В лично качество подкрепяте ли Бойко Борисов?
Личното качество е друго нещо.
Изборите в София, по време на които беше подложено на експеримент точно неговата идея за широка дясна коалиция, на практика не дадоха очаквания резултат. Близо 15 партии се обединиха зад кандидата на СДС и резултатите са под 5 процента. Което означава, че идеята за широка коалиция трябва да бъде преразгледана или трябва чрез лична отговорност на лидера на партията да бъде доказана като жизнеспособна идея. Смятам, че важното за един лидер е да поеме отговорността предвид предстоящите избори, да направи това обединение, за което толкова години ратува и говори.
В този смисъл аз смята, че няма нищо по-подходящо от това един човек, който казва, че се е поучил от грешките си, който е бил президент, да покаже на практика жизнеспособността на философията, в която вярва - за широка дясна коалиция и да обедини всички зад себе си. Още повече, че той имаше устойчиво висок рейтинг през всичкото това време.
Какво ви дава основание да мислите, че Петър Стоянов ще спечели президентските избори? Той загуби изборите, когато десницата още не беше разединена. Смятате ли, че има някакви шансове?
Той сега вече е в друго качество - на лидер на една политическа сила. Нормално е лидерът на една политическа сила да поеме отговорността за предстоящите избори. Смятам, че СДС трябва да има ярко политическо присъствие, а не да се крие зад гърба на експерти. Смятам, че моделът с експертите не е валиден в една такава сложна политическа битка, която предстои. Не виждам нищо странно в това лидерът да бъде човекът, който да обедини останалите десни.
Ако не спечели изборите, трябва ли да подаде оставка?
Защо да говорим за неспечелване? Аз смятам, че ако тази идея, в името на която той дълги години отстоява тази своя концепция и с която спечели конференцията, ако тя наистина е силната идея, както виждаме широко подкрепена от мнозинството на конференцията, тя би трябвало да донесе и победа на изборите.
Според вас през краткото време откакто Петър Стоянов е председател на СДС, изпълнява ли обещанията си от Националната конференция - да води ясна политика, да не се занимава с вътрешнопартийни борби?
Смятам, че най-големият проблем за този един месец е невъзможността да се заяви ясна политическа линия. Нещо повече аз смята, че една от сериозните причини за загубата на изборите в София са противоречивите сигнали, които даде ръководството на СДС - отиването на главния секретар на конгреса на НДСВ и заявяването на желание за стратегическо партньорство с НДСВ, което участва в управлението заедно с БСП и ДПС, обърка избирателите на СДС. В крайна сметка дори резултатите от тези избори, ако се види разбивката, се вижда, че избирателите на СДС така и не разбраха кой е кандидатът на СДС.
Близо 44 процента подкрепиха Бойко Борисов, друг много висок процент подкрепи Милен Велчев и някакъв процент подкрепиха Минко Герджиков, което означава неясни послания от страна на политическото ръководство на партията. Не можеш да се скриеш зад местните структури. Първо, самият Петър Стоянов участваше и в предишния НИС. Вие знаете, че той и Филип Димитров бяха част от решенията на Националния изпълнителен съвет. Те никога не са заявили различна позиция от тази, която се приемаше като позиция на НИС. НИС по онова време прие позицията на областното ръководство на София, което вече беше поискало оставките ни, което беше насрочило Национална конференция. Аз ги предупредих, че да правиш конференция в навечерието на тежка предизборна битка е политческа греша. Но те считаха, че за тях е по-важно да се проведе и спечели конференцията. За съжаление обаче не по същия начин смятаха избирателите в София.
Сега назрява и един друг конфликт в коалиция ОДС - говори се за излизането на Демократическата партия от нея. Близо ли е разпадането на коалиция ОДС?
Не, аз не смятам, че е близо разпадането на коалицията, но една коалиция се държи на базата на политика, защото когато ние създадохме коалицията ОДС, тя беше възможната коалиция в онези условия. Вие си спомняте, че самата аз не бях сред големите привърженици на идеите за коалиция, но приех волята на мнозинството в Националния съвет, които настояваха да потърсим начин да създадем широка коалиция. От разговорите, които проведохме с другите формации, това бяха възможните партньори, с които се обединихме на базата на принципи и на конкретна програма. За нас беше важно да се очертаят политическите различия с тогавашното управляващо мнозинство от НДСВ и ДПС, да се заяви ясна политическа линия и партиите и формациите, които приехме и се включихме в ОДС, споделяме еднаква оценка към НДСВ и ДПС по време на тяхното управление.
Сега политиката на задълбочаващо се партньорство с НДСВ очевидно създава проблем в коалицията, защото това не присъстваше в нашите програмни намерения. Не случайно, и това е основната критика, която Демократическата партия отправя към новия лидер на СДС. Впрочем на самата Национална конференция Петър Стоянов заяви, че няма да заведе партията при НДСВ. За съжаление обаче ходовете, които направи след това в най-дипломатичния смисъл са доста многозначни.
Очаквате, че Петър Стоянов ще заведе СДС при НДСВ?
Не смятам, че НДСВ ще излезе от коалицията, но този начин на изсмукването на кръвта на СДС чрез подобна многозначна политика, която НДСВ от дълго време се опитва да провежда спрямо СДС, както често пъти казваме на политически език "да люлее" СДС с тази неяснота и създаването на фалшиви очаквания. Вие си спомняте преговорите за правителство - те дълго време коментираха, че били алтернатива на БСП, което не им попречи да направят правителство с БСП. Бих казала, че онзи клип, в който лицето на Симеон Сакскобургготски се превръща в лицето на Сергей Станишев се оказа пророчески клип - точно това се случи. В този смисъл аз и моите колеги, които имаме различни виждания относно начина, по който СДС може да се възстанови, градивно ще се опитваме да покажем какво в СДС не бива да прави, ако иска да оцелее.
В този смисъл НДСВ ли ви е основният политически опонент? Те ли ви крадат най-много от избирателите?
НДСВ няма как да не ни бъде политически опонент, защото той е част от управляващата коалиция. Аз не приемам тезата на лидера на СДС, че трябва да разграничаваме БСП от НДСВ. Самото гласуване, включително и днес относно изслушването на министър-председателя за пореден път показва, че НДСВ е част от мнозинството. То споделя същата отговорност, каквато споделя и БСП и Сергей Станишев. То сподоля същата отговорнот и с ДПС. В този смисъл, приемайки да бъде част от тази коалиция, НДСВ няма как да се разграничи от отговорността. За мен е много интересен следният казус - темата със забавянето ни оттносно Европейския съюз. Няма виновни просто. Кой всъщност носи отговорността за забавянето на членството ни - имам предвид по отношение на хода на реформите ни. Дай Боже да не се стигне до реално забавяне в заключенията на доклада. Кой носи тази отговорност? Никой не коментира отговорността. Защото, ако БСП коментира отговорността, трябва да коментира отговорността на своите коалиционни партньори.
Които бяха в предишното правителство.
Да. По същия начин СДС трябва много ясно да каже, че отговорност за забавянето на реформите носи предишното правителство. И това трябва да се каже от лидерът на СДС. Той няма как да подмени своето говорене с говоренето на други членове от парламентарната група. В крайна сметка това е лидерството - да заявиш позиция и да я аргументираш и по този начин да предложиш на другите да те следват.
Как приемате протегната ръка на Иван Костов от началото на седмицата за общи опозиционни действия на десните в рамките на парламента?
Това ми напомня ситуацията след парламентарните избори, когато аз първа инициирах онази среща в Шератон, на която предложих да се състави парламентарен съюз на базата, на който да има възможност за партньорство. Забележете аз не говоря за обединение и е погрешно да се говори за обединение, а за партньорство. Тогава и Стефан Софиянски, и Иван Костов присъстваха на тази среща, но в крайна сметка от нея не произтече нищо. Нещо повече - софийската организация, си спомням тогава, а и по време на конференцията, отправи тежки критики към мен като лидер за това, че съм искала съвместни действия с другите десни. Сега Иван Костов предлага това. Няма лошо. Радвам се, че е стигнал до идеята, че десницата трябва да си партнира. Но аз приемам това по-скоро като предизвикателство.
Ние можем да партнираме и въобще в политиката се партнира тогава, когато различните субекти в нея имат своя политика. Т.е. ние да обсъдим каква ще ни бъде политиката по отношение на бюджета, по данъчните закони, образованието или престъпността. Затова СДС трябва да формулира много ясно своите политически становища. Подчертавам политически, защото има още една опасна тенденция и тя е да прикрием липсата на политика зад експертизата. Ние, с цялото си уважение към експертните становища, които неминуемо са в основата на взимането на решения, не могат да заменят отсъствието на политика. На днешното изслушване на министър-председателя аз чух лидера на СДС да цитира доклада на ЕК, който ние всички добре познаваме. Но аз очаквах да има ясни политически изводи и ясни политчески оценки.
Ако ние сме способни да формулираме ясна политика, няма никакъв проблем от това и даже бих казала, че ще бъде полезно партньорството с другите десни и търсенето на много по-широк отпор срещу управлението на БСП, НДСВ и ДПС. Затова СДС трябва да води ярка опозиционна политика и да показва конкретно каква алтернатива е. Без да имаш ясна позиция, няма как да бъдеш разпознат.
Утре кого ще подкрепите на балотажа в София?
Аз мисля, че цялото това състезание между политическите централи кой кого ще подкрепи е малко смешно, защото общо взето се вижда как ще се развият нещата. В момента аз няма да се изкуша да се отъркам в победата. Гледам НДСВ как се опитва да употреби в момента Бойко Борисов. И от хора, които го критикуваха, които издигнаха друга кандидатура, изведнъж сега се оказа, че те толкова много го искали за кмет на София. Самият Бойко Борисов подчерта, че разчита на гражданските позиции. Аз смятам, че в случая трябва да видим какво хората ще направят. Политическите централи до този момент си казаха думата.
Ще гласувате ли утре? В лично качество подкрепяте ли Бойко Борисов?
Личното качество е друго нещо.
Прочетено: 2958 пъти