Трудно управляем парламент, прогнозират МБМД
23 Юни 2005, Четвъртък
Автор: news.bg
Трудно управляем парламент с най-голям брой партии от началото на прехода до днес – седем – прогнозира последното предизборно представително социологическо проучване на МБМД.
Резултатите от вота при избирателна активност от 59 на сто показват, че в 40-ото НС влизат Коалиция за България с 90-95 депутати, НДСВ с 55-58, ОДС с 16-20, ДПС с 20-23, БНС с 15-20, ДСБ с 16-19 и Атака с 15-20.
Партията на Волен Сидеров е една от изненадите, които можем да очакваме на 25 юни, смята Мира Янова. Изследването сочи, че само за седмица тя е удвоила подкрепата си и на свободен въпрос подкрепа за нея дават вече 4.4 процента от запитаните. При експеримента с интегрална бюлетина националистите получават 6.7 процента.
Променя се и характерът на електората на Атака. Ако до скоро за тях щяха да гласуват безработни, нискообразовани и маргинали, то сега от седемте процента подкрепящи ги вече 9 на сто са висшисти, увеличава се и дела на икономически активните им симпатизанти. Това се дължи на факта, че Атака в очите на хората е нова партия и е против всички. Тук ще станем свидетели на типичния отрицателен вот.
Готовността за гласуване е нараснала до 59 на сто, показват резултатите от проучването, готовите да гласуват без да знаят още за кого са 14 на сто, съмняващите са дали въобще да отидат до урните са 10 процента, категоричните, че няма да го направят са 17 процента. Реално това са доста сериозни бройки, тъй като зад един процент стоят 60 хиляди гласа.
БСП отбелязва спад в доверието и в момента държи 21 процента. Мира Янова заяви, че ако резултатите от миналата седмица приближаваха соцпартията до абсолютното мнозинство, то днес това е под сериозно съмнение. Това се дължи и на антикампанията предприета от опонентите, и на феномена на "снежната топка" – избирателите се прилепват към победителя.
Мандати в парламента
Коалиция за България - 90-95 мандата
НДСВ - 55-58
ДПС - 20-23
ОДС - 16-20
БНС - 15-20
ДСБ - 16-19
Атака - 15-20
В същото време формации като Атака крадат гласове от БСП – националисти, антиглобалисти, евроскептици, поддръжници на АЕЦ. В същото време вариантът за бъдещо управление на социалистите с ДПС също предизвиква отлив, особено в смесените региони, където на БСП много хора, разочаровани от Доган, гледат като на алтернатива.
НДСВ отбелязва спад в активността на твърдото ядро, но остава на стабилна позиция от 11 на сто при свободния въпрос. Това се обяснява и с официозната, лишена от дух и човещина кампания, и от това, че през 2004 едва 18-20 на сто от запитаните българи са се определили като центристи, а партията на премиера вече е запълнила докрай тази ниша.
ОДС губи позиции, получава 4.2 на сто, но към момента няма притеснения за участието й в следващия парламент. ДПС остава на стабилни позиции с 4.4 процента. Триумвиратът Софиянски-Мозер-Каракачанов изживява срив по време на кампания и симпатиите си към него дават вече едва 3.1 на сто от запитаните. Съотнесено към гласуващите обаче това одобрение ще прехвърли бариерата от 4 процента.
Възможно е, смята Мира Янова, ДСБ да се превърне в една от големите изненади на изборите.
От март до юни хората на Костов са увеличили доверието си от 2.3 на 3.5 на сто. Според социоложката битката за дясното пространство най-вероятно ще се реши в нощта на изборите. Тя твърди, че когато хората се страхуват те търсят авторитарната личност, а това в кампанията, на фона на консенсусните БНС и безличната Надежда Михайлова е именно Костов. При максималната мобилизация на десния електорат той, като символ на борбата, ще привлече гласове към себе си.
Според МБМД Новото време става жертва на големия двубой и в това проучване получава едва 2.4 на сто одобрение. Далеч под чертата – с 0.8 на сто – остава и коалицията Томов-Петков-Тахир.
Непрогнозируема за социолозите е Евророма. Тя държи 1-1.5 процента, но поради характера на електората й са възможни и резки промени.
При пет партии в 40-ото НС съотношението на мандатите, според изследването е следното:
Коалиция за България 110-115
НДСВ 65-68
ДПС 23-26
Социолозите дават място и на две десни партии с по 18-23 места, но кои ще са те вече е трудно да се прогнозира.
Гласуването с интегрална бюлетина дава следните резултати:
Коалиция за България 22.8
НДСВ 15.1
ОДС 5.1
ДПС 5.7
ДСБ 4.4
БНС 5.5
Атака 6.7
Отказали да пуснат 27.78
Прочетено: 3217 пъти