Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

“Избягай от остеопорозата” е мотото на стартиралата днес национална кампания за борба с остеопорозата



13 Октомври 2005, Четвъртък


Автор: Burgas Info



Министерството на здравеопазването представи разработената Национална програма за ограничение на остеопорозата, в която акцентът е върху профилактиката на заболяването

“Инвестирайте във вашите кости – раздвижете ги, за да не ги загубите” е посланието на Световния ден за борба с остеопорозата – 20 октомври, през тази година, обявено от международната фондация по остеопороза. България се включва в инициативата чрез национална кампания “Избягай от остеопорозата”.

Нейният старт бе даден днес от д-р Атанас Додов - заместник-министър на здравеопазването, проф. Лидия Коева - председател на Научния съвет на Асоциация “Жени без остеопороза”, Севдалина Василева - маркетинг мениджър на Обединена млечна компания, представители на МЗ и на асоциацията. Те “избягаха” първите метри на “бягаща пътечка”, инсталирана пред сградата на министерството. В натрупването на километраж на пътечката се включиха и минувачи.

Организатори на Националната кампания, чиято кулминация ще е на 20 октомври, са Министерството на здравеопазването, Държавната агенция за младежта и спорта, Асоциация “Жени без остеопороза”, БИБА и Обединена млечна компания.

Движението е един от елементите на здравословния начин на живот и един от основните начини за профилактика на остеопорозата. Именно затова то е и акцент на тазгодишната кампания.

В България скринингови изследвания, проведени от Асоциация “Жени без остеопороза” съвместно с Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве през 2004-2005 г. показват, че остеопороза е установена при 5,9% от изследваните във възрастовата група 50-54 години, 12,3% при тези на възраст 55-59 г., 23,1% при 60-64-годишните, 34,4% за възрастовата група 65-70 години. Изследвани са 3634 жени, от които 1837 над 50-годишна възраст, съобщи заместник-министър д-р Атанас Додов.

Новият екип на Министерството на здравеопазване определи като основен приоритет в своята управленска програма подобряването на здравето на българските граждани чрез здравно-образователни и профилактични мерки с акцент върху социално-значимите заболявания, подчерта заместник-министър Додов. Реализирането на тази цел изисква засилване на профилактиката, осъществяване на профилактични и скринингови програми, чрез които да се постигне ранно диагностициране на заболяванията и шанс за по-успешното им лечение. Това е европейският подход в реализирането на национални здравни политики, в съответствие с изискванията и препоръките на Световната здравна организация, които МЗ ще следва.

Израз на тази политика на МЗ и на ангажираността му с проблемите на остеопорозата като социално-значимо заболяване е разработената Национална програма за ограничаване на остеопорозата в Република България за периода 2006 – 2010 година, която предстои да бъде разгледана от ръководството на МЗ и внесена за одобрение в Министерски съвет, съобщи д-р Додов. Чрез дейностите, посочени в нея, държавата поема своята отговорност за намаляване на това социално-значимо заболяване. Програмата е съобразена с последните постановки на Световната здравна организация и Международната фондация по остеопороза и със съвременните постижения в областта на профилактиката и леченето на остеопорозата. Дейностите по програмата са в съответствие с приетия от Европейския парламент през ноември 2003 г. в Брюксел План за действие в областта на остеопорозата, коментира д-р Маша Гавраилова, началник на отдел “Опазване на общественото здраве” в МЗ.

Стратегическа цел на новата национална програма е да се ограничи заболяемостта от остеопороза, появата и прогресирането на остеопорозните фрактури и на свързаните с тях инвалидност и смъртност, като и да се подобри качеството на живот на хората с остеопорозни фрактури.

Една от поставените в документа цели е чрез образователни програми да се повиши информираността на хората за намаляване на риска от остеопороза, за увеличаване на приема на калций и витамин Д, за здравословно хранене, за повишаване на двигателната активност и ограничаване на вредните навици (тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол и др.), подчерта д-р Гавраилова.

В програмата са заложени профилактични дейности, които са доказали своята ефективност. Те са главно в две направления – здравословно хранене и двигателна активност. За профилактика на остеопорозата трябва да се приемат храни, богати на калций, каквито са млякото и млечните продукти, копривата и други. Особено важно е този навик да се изгражда още в ранното детство и особено в пубертета, когато е най-интензивното натрупване на костна маса.

При реализацията на програмата ще се осигури ресурс за закупуване на апарати за измерване на костната плътност. В страната ще се създаде Национална мрежа от около 40 центъра по остеопороза, в които ще се извършва вторична и третична профилактика на рисковите групи и лица с фрактури, ще се извършва диагностика, лечение, кинезитерапия и диетолечение на болните от остеопороза и други дейности, съобщи д-р Маша Гавраилова. Предвижда се и организиране и поддържане на маршрути (пътеки) за активно дълголетие в парковете и ниските части на планините.

Според предварителните разчети за реализирането на Националната програма в 5-годишния период са необходими около 7 млн. лв., които ще бъдат осигурени от държавата и от външни източници, по линия на проекти и програми на Европейската общност и неправителствени организации.

Над 60 000 жени в България са минали едноминутния тест за остеопороза, съобщи проф. Лидия Коева, председател на Научния съвет на Асоциацията “Жени без остеопороза”. Скрининг на жените за това заболяване се извършва в голяма част от градовете в страната с помощта на регионалните инспекции по опазване и контрол на общественото здраве и асоциацията. Активно се провежда и профилактика на остеопорозата на работното място.

От 20 до 22 октомври за 4-ти път Асоциация “Жени без остеопороза” организира изложение “Живот без остеопороза”. В София то ще се проведе в Националния център по опазване на общественото здраве (бивш Център по хигиена), в Пловдив и Варна. По време на изложенията желаещите ще могат да определят личния си риск от заболяването, като измерят костната си плътност. Информация за измерванията може да се получи от асоциацията – тел. 980 50 22 (от 14 до 16 ч.)

“Бягащата пътечка”, с която днес пред сградата на МЗ стартира Националната кампания и благотворителната седмица (13-20 октомври), ще измине маршрута: 14 октомври – Плевен, 15 октомври – Русе, 16 октомври – Варна, 17 октомври – Бургас, 18 октомври – Стара Загора, 19 октомври – Пловдив, 20 октомври – София. На 20 октомври – Световния ден за борба с остеопорозата, заключителното събитие ще се състои пред НДК.


Прочетено: 3587 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
моите цветя лека вечер pepi Spirit of Burgas коледни песни ahtopol kss газ Флора Бургас 2009 Флора Бургас 2009 Следобедно кафе
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development