Тиха еуфория на пазара на земя
11 Май 2005, Сряда
Автор: NetInfo
Най-много агроимоти се купуват около Ямбол, Бургас и Сливен, където цените от началото на годината са над 250 лв. за декар независимо от категорията и разположението, разказва Сия Велинова във в. Капитал
11.05.2005
След като цените на земеделските имоти през 2004 г. се повишиха, пазарът на земя в България става все по-активен. Такава тенденция от началото на годината отчитат от Системата за агропазарна информация (САПИ), която следи актуалното състояние на търговията със земеделски терени в страната.
Според данните на САПИ интересът към покупка на земя расте, а предлагането става все по-ограничено. Основният фактор, който оказва влияние върху пазара, е членството на България в ЕС.
Според Светла Бъчварова, изп. директор на САПИ, търсенето на земя се увеличава главно заради това, че след 2007 г. за земеделието ще се отпускат големи субсидии от бюджета на ЕС, които ще се разпределят според размери на реалните обработваеми площи в страната. Според наблюденията на САПИ в регионите, в които през миналата година земята поскъпна, цените остават високи, а интересът на купувачите - голям.
Най-много агроимоти се купуват около Ямбол, Бургас и Сливен, където цените от началото на годината са над 250 лв. за декар независимо от категорията и разположението на земята. Купувачи са основно фермери и арендатори, а също и хора, които не се занимават със земеделие, но инвестират в покупката на земя.
Активен като цяло е пазарът на земя в целия Южен централен район на страната. Според информация от брокери в равнинните райони около Петрич и Сандански сделки за покупка на земя се сключват и при цени от 400 лв. на декар, като става дума само за покупката на ниви с производствени цели. Средната пазарна цена на земята, която от САПИ отчетоха за миналата година, е 134 лв. на декар.
В застой засега остава пазарът на земя в Северна България, където цените са по-ниски, а търсенето - слабо. Слабо е търсенето на земеделски имоти и в района на Видин и Монтана, където средната цена на земята е 88 лв. на декар. Значително по-високи остават цените на земята по Черноморието и в близост до курортите и населените места, където обаче се търсят терени главно за строителни цели.
Миналата година средно за страната САПИ отчете ръст със 135 лв. на декар на цените на земята. Повишението беше обяснено главно с реализираните на по-високи стойности сделки за покупка на земя за строителни цели.
Агенциите за недвижими имоти също отчетоха поскъпване на земята с около 100 лв. на декар в Североизточна България, заради повишен интерес от арендатори и фермери. Според данни на агенция "Форос" в момента за един декар земя в Североизточна България, главно около Варна, се плаща около 250 до 450 лв. на декар.
В района на Добруджа обработваемата поливна земя се продава и за 600 лв. на декар, а цените на лозята се движат между 1500 и 2000 лв. на декар. Интересът е главно от инвеститори, които търсят по-малки парцели - от 8 до 10 декара, с цел да могат да ги продадат по-скъпо след 2007 г.
Според Светла Бъчварова ръст в цените на земята ще има и през тази година, но само в регионите, в които пазарът през 2004 г. остана в застой. То ще бъде повлияно от общото развитие на пазара на земя в страната.
Такава тенденция според Светла Бъчварова се очертава за районите около Видин, Монтана, Разград, Силистра и Търговище. Прогнозата на САПИ е, че там цените на земята ще се повишат с около 100 до 120 лв. на декар до края на годината.
От агенция "Форос" също смятат, че в тези региони ще има поскъпване на земята. Оттам прогнозираха също, че цената на земята ще скочи от три до пет пъти след януари 2007 г.
Бум на сделките ще има преди 2014 г. - Страхил Иванов, управител на агенция "Явлена", пред "Капитал"
- Как според вас ще се развива пазарът на земя през следващите години?
- Интересът към покупка на земя ще се увеличава. Един от факторите, който влияе в тази посока, е членството на България в ЕС и очакваните субсидии за земеделието.
Търсенето на земя ще нараства и там, където предстои да се реализират големи инфраструктурни проекти, да се изграждат вилни и ваканционни селища и т.н. И в момента земя се търси главно за строителни цели.
Много засилен интерес към покупка на земя ще има в последните години преди 2014 г., или преди да отпадне ветото за продажба на земеделски имоти на чужденци. Този интерес обаче ще е спекулативен и ще е от страна на хора, които ще купуват земя с цел да я препродават след това на по-високи цени на инвеститори от други държави.
Реален интерес от чуждестранни граждани и инвеститори ще има едва след отпадането на забраната. Това естествено ще доведе до повишаване на цените на земята.
- До какъв таван могат да стигнат цените?
- Много е трудно да се направи такава прогноза. Цената на земеделската земя до голяма степен зависи от доходите, които могат да се реализират от обработването и, а това е нещо, което може да се определи от инвеститорите. Формирането на цената зависи и от нивото, на което се сключват сделките за покупка на земя за строителни цели.
- Кои региони ще са най-атрактивни за покупката на земеделски имоти?
- Атрактивните региони ще са Софийското поле, Черноморието и курортните центрове, където ще се реализират инвестиционни проекти и ще се търси земя с цел промяна на статута и. Около София земя ще се търси и за земеделски цели, тъй като разходите за транспорт са по-малки. Хората, които купят земя около София, ще спечелят.
Цената няма да надскочи 300 евро на декар - Теодора Иванова, председател на съвета на директорите на "Адрес недвижими имоти", пред "Капитал"
- Каква е тенденцията на пазара на земя според вашите наблюдения?
- В момента има задържане на търсенето и предлагането и това е характерно за пазара на недвижими имоти като цяло. При цените обаче има движение.
В Плевен например от миналата година досега има ръст 150% на цените. Цените там бяха 80 евро за декар, а сега са между 150 до 220 евро на декар в този регион.
Има и оферти до 300 евро на декар, но сделки не се сключват. Причината е, че се предлагат терени до 20 декара, а търсенето е на масиви от 50 до 100 декара.
В Добрич има огромен итерес за покупка на земя от арендатори, но там собствениците гледат на земята си като на сериозен капитал и не искат да продават. Офертните цени на земята в този регион вече стигат до 500 лв. на декар.
В Южна България цените вече са само между 180 до 200 евро на декар. Единствено в регионите Сливен, Ямбол и Стара Загора цените се задържат. Във Велико Търново цените също остават ниски - около 150 лв. на декар.
Във Видин и Монтана също пазарът е замрял, а цените са ниски - около 100 лв. на декар. Очакванията ни обаче са, че именно в тези региони ще има раздвижване на пазара през следващите години.
Смятам, че очакванията на САПИ за ръст в цените в тези региони са оправдани. Другите региони с потенциал са градовете край Дунав, където има сериозен интерес от чуждестранни купувачи.
- До какви стойности могат да стигнат цените?
- Не очакваме средната цена на земята да надскочи 300 евро на декар. Прогнозата ни е, че през следващите години тя ще се движи около 200 евро на декар.
Нашата прогноза е, че цените на земята в България ще се повишат изпреварващо заради очакванията, свързани с членството на страната в ЕС. Именно по тази причина вероятно в периода около 2014 г., когато се очаква да отпадне конституционната забрана за покупката на земя от чужденци, ще има задържане на цените.
Още отсега определени хора ще изкупуват земя с цел да могат да я продадат по-скъпо след време и това ще доведе до спекулативно и изпреварващо повишаване на цените. Така че е вероятно в този период цените вече да са много високи.
- В кои региони търсенето на земя ще се увеличава?
- Регионите с потенциал са Стара Загора и градовете край Дунав, където се смята, че земята е по плодородна, а има и интерес от чуждестранни граждани. Като цяло регионите, в които сега няма раздвижване, ще са атрактивни за покупката на земеделски терени.
Прочетено: 3711 пъти