Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Хотели еднодневки строят по морето



21 Април 2005, Четвъртък


Автор: Burgas Info



Хотели еднодневки се строят по морето. След първата буря плочките им падат, а дъждовете прокапват направо в стаите. Всяка година сградите се ремонтират основно, а текущи поправки се правят през седмица.
"Лично съм виждал некачествени хотели, при които плочките падат месеци след построяването, а водопроводната инсталация дава фира", призна пред "Стандарт" Марин Бакалов, шеф на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти. "Най-често това става заради неспазване на технологичния процес, но вината не е на строители и предприемачи. Всички са пришпорвани от сроковете. Особено когато един хотел се гради през април и май, вместо да се започне през септември или октомври. Така сградата не може да изсъхне качествено. Това поражда проблеми с мазилки, плочки, водопровод и каквото още се сетите".
Според Бакалов вината до голяма степен е на институциите. Те бавят с месеци разрешенията за строителство, които трябва да бъдат издадени в срок съответно от 7 или 30 дни. След като тапията все пак излезе, макар и прекалено късно, инвеститорът натиска хотелът да бъде построен преди старта на новия сезон, за да не замразява парите си. "Механизмът за издаване на разрешения в момента е изключително бавен. Вероятно трябва да се направят промени в закона за устройство на територията. Той да задължава чиновниците да издават разрешенията в срок, когато инициативата за строителство е налице. Иначе попадаме в една верига, в която всеки притиска другия. Инвеститорът - предприемача, той - хората от долните звена, които съкращават сроковете", поясни Бакалов. Според него обаче до момента няма политическа воля да бъдат направени никакви законови промени.
Държавата носи най-голямата част от вината за некачественото строителство у нас, категорични са строители и архитекти. Докато представителите на институциите, от които зависи контролът в строителството, упорито не вдигаха телефоните си, хората, които градят хотели в стил "петилетката в съкратени срокове", директно обвиниха управниците за бездействието им. В момента в България няма хотел в курортно селище, който да е граден при изцяло спазена технология. "Ако става дума само за неспазени срокове, няма заплаха сградите да паднат при земетресение. Проблемите са по-скоро битови - плочки, мазилка, водопровод, и първият ремонт, ако е направен навреме, ще ги стабилизира задълго", каза Бакалов.
"Държавата абдикира и от подготовката на кадри в строителството", обвини и председателят на контролния съвет на Българската строителна камара Виктор Шарков. Никой не подготвя технически ръководители, арматуристи и заварчици. Повечето строители се учат сами при частни фирми или при стари майстори. Затова често се случват гафове с пропаднали плочи на сгради в строеж. Понякога цената е и човешкият живот.


Прочетено: 2907 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Извор на Марина река Разлистване Фонтанът на площад Ботева Фонтаните на Град Монтата-BG Ритуалната зала в гробищата Дива свиня зад решека Флора Бургас 2009 Хималаи витраж2 след кафето тошко
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development