Пламен Ризов: "Няма комуникативност в председателството на Общински съвет
27 Февруари 2005, Неделя
Автор: Burgas Info
„В постоянните комисии към Общински съвет Поморие се работи пожарникарски. Идва сесия и ни дават някакви материали, но дали са всичките материали постъпили за разглеждане никой от нас не знае”, сподели в обширно интервю за радио Милена съветникът Пламен Ризов, който е председател на комисията по общинска собственост.
Председателството на съвета работи селективно и няма комуникативност между него. Има граждани, които са входирали молби от преди два, три и пет месеца, които чакат за отговор, но такъв няма, защото те не са постъпили в комисиите.
В общинския съвет има кандидат-кметове, които все още не могат да се примирят за това, че не могат да си изпълнят предизборните програми, а има друг който изпълнява своята и затова не им се нрави, каза още Ризов по повод атаките срещу кмета на общината.
Г-н Ризов защо отчет - 2004г. според Вас не беше приет на заседание на Общински съвет Поморие?
Отчета не беше приет по няколко причини. Първата основателна причина е, че съветниците много късно получиха междинен отчет за 2004 г., беше през месец октомври – ноември и това създаде известно напрежение. От там нататък обаче аз не виждам сериозна причина, след като отчета беше докладван навреме в общинския съвет, в комисиите бяхме го разгледали и имахме възможност да зададем своите въпроси към общинската администрация и по-специално към г-жа Ненова. Не виждам причина да бъде върнат още на предната сесия и той беше изпратен напред за да се спазят сроковете му, беше изпратен и приет без забележки, повтарям без забележки от министерството и от Сметната палата, така че отчета като отчет беше съставен правилно и нямаше в него никакви отразени нарушения или нещо подобно. Единственият формален повод беше, че той не е издържан. Там имаше създадено отношение и част от съветниците показаха на кмета, че той трябва да се съобразява с тях.
Това, което на мен ми направи впечатление е, че има „търкания” между определени съветници и кмета. Направи ми впечатление още, че Вие като съветник, след като преди година и половина бяхте в предизборния щаб не станахте от трибуната като съветник за да го защитите. Толкова ли е грешен този кмет?
Аз казах каква е неговата грешка, за което можеха да го критикуват, но не и да му върнат отчета, но там нещата не са толкова прости в смисъл, че освен обвиненията за липса на комуникативност между общинската администрация и съвет държа да кажа, че първо липсва комуникативност вътре в общинския съвет. Липсва комуникативност между председателството, знаете, че имаме две щатни бройки със сериозни заплати, които трябва да вършат работа, да я координират и да подготвят документацията. Не виждам защо трябва да атакуваме кмета, след като ние не сме си оправили собствената къща. В общинския съвет има кандидат-кметове, които все още не могат да се примирят за това, че не могат да си изпълнят предизборните програми, а има друг който изпълнява своята и затова не им се нрави.
Но бюджет – 2005г. беше приет почти единодушно?
Да, но на второ заседание и защо беше на второ заседание? Мотивът беше, че трябвало да има обществено обсъждане. Добре, но наредбата, която трябва да приемем за бюджета, защо не беше внесена за приемане преди бюджета? Вярно, казват, че закона ги задължава, но той задължава и за още други неща, които ние като общински съветници не ги спазваме.
Защо не ги спазвате?
Защото се действа селективно. Работим по такава методика, че което ни е изгодно го спазваме, което не ни е изгодно гледаме да го прескочим и точно това не ми харесва в работата на общинския съвет.
А вие правите ли го това, което казвате?
Да , за съжаление сигурно и аз съм правил такива компромиси. За съжаление, наистина аз се ангажирах да помагам на кмета, но в последната година за съжаление работата ми изисква да съм извън Поморие. Излизам след 07.00 часа, прибирам се след 19.00 часа и не ми остава много време да изпълнявам ангажиментите си както трябва.
Не сте общински съветник за първи мандат. Преди давахте информация за работата на комисията, на която сте председател. Защо нито една комисия не дава информация какво точно се работи. Нали въз основа на работата на комисиите, хората ще чуят по какъв въпрос се дискутира и ако това засяга техния интерес да могат да реагират по съответния начин. Защо няма такава информация както беше в предишните мандати на общинския съвет, питам конкретно и за вашата комисия по общинска собственост?
Може би няма такъв човек, който да комуникира. Прав сте, преди когато имаше нещо интересно веднага ви подавах информация, за съжаление сега отсъствам дълго време, но това се отнася и за всички комисии. Ние в комисиите работим пожарникарски. Идва сесия и ни дават някакви материали, но дали са всичките материали постъпили за разглеждане никой от нас не знае.
Е, кой трябва да знае?
Каквото се подаде от председателстовото това разглеждаме. Срещат ме хора на улицата и казват:”Ние имаме входирана молба от еди кога си. Защо не сте я разгледали?” и аз им отговарям, че не е стигнала до комисията. Ето, има такива неща, които просто дразнят и хората с право негодуват.
Абсолютно всичко ли трябва да постъпва при Вас от общинската администрация?
Законът си го казва кое трябва да влезе в Общински съвет и кое може да се реши от администрацията? Не всичко може да се реши от Общински съвет, а то е и невъзможно.
Но, като гледам и чувам съветниците, те чакат в комисиите все материалите от администрацията.
В Общински съвет влизат освен материали от администрацията и от граждани, кметове на кметства. По всичко това ние трябва да се запознаем и да се произнесем и на тези граждани, които са внесели молби преди два, три, има случаи и преди пет месеца да им се отговори най-малко защо не им е разгледан въпроса. Ако не е взето някакво решение и не е стигнало до сесията да се отговори защо е така? Просто тази система, която беше практика преди, а аз съм съветник трети мандат, такова нещо не е имало.
Вие говорите доста сериозни неща?
Има и по-сериозни неща и наистина трябва да се замислим първо в Общински съвет, да си ги решим проблемите, а не да се нахвърляме срещу кмета. Кметът така или иначе е амбициран да направи нещо и хората го виждат, но с такива евтини трикове да му спираме решения и да му се пречи на никого не помагаме, така пречим и на себе си. Според мен това са болни амбиции, които някой хора задоволяват.
Рядко пропускам да питам такива като Вас, какво става с прословутото читалище, на ще задавам този въпрос докато то стане. Впрочем Вие сте член на читалищното настоятелство.
Аз съм оптимист, че читалището ще стане.
Кога?
Бях един от първите противопоставил се за спирането на строежа, защото имах ясната мисъл, че едно такова спиране ще го забави много. Там имаше проблеми, съгласен бях с мнението на колегите, че трябва да се направи подробна ревизия, нещата да са ясни и чисти, но ние можехме през лятото да си го затворим защото бяха доставени скъпи материали. Трябваше един месец време и още малко допълнителни средства да се вложат, а междувременно можеха да си вървят тези проверки и имаше възможност да удържат, ако евентуално се докаже, че строителят дължи, каквито са претенциите на колетиге.
Г-н Янчо Пападопулов каза, че окачването на елементите струвало около 10 000 лв., а не 100 000 ли бяха, 200 000 лв.
Това са смешни суми. Не ставаше въпрос за 10 000 лв., а за 60 000, 70 000 лв., но има доставени материали за 150 000 лв., а тези материали през тази зима се строшиха, даже от последната буря от шестте панела два паднаха и се строшиха и това нещо е на наш гръб, както на общината, така и на данъкоплатеца.
Според Вас кога ще стане читалището?
Въпреки всичко до година, година и половина Поморие може да има читалище.
Може да има, давате не оптимистичен отговор.
Предпочитам да е реалистичен
Като председател на комисията по общинска собственост отговорете остана ли нещо за продаване?
Общината има доста собственост и това, което ние ще изискваме с приемането на Наредбата за общинска собственост, а и тук имаме много трески за дялане, защото за година и три месеца сме много назад с материала за действията на общината. И тук гражданите с право могат да ни критикуват, защо нормативната ни база е под всякаква критика. Но, в тази наредба, която подготвяме изрично е записано да се създаде регистър на общинската собственост, в който ще бъде описан абсолютно състоянието, стойността, габаритите, пълната картина на всеки един имот и общински обект. По този начин ще можем да направим правилно разпределение при разпореждането му. Кои имоти са апетитни и могат да се продадат, кои имоти могат да се дадат под наем за да може общината да печели от тях. Въобще трябва да се създаде такава стратегия, където Общински съвет да има водещата роля, а това нещо не се прави.
Имоти има, но за миналата година може би ние съветниците имаме вина за това, че не можахме да преценим до колко може и трябва да продаваме за да можем да си обезпечим капиталовата програма. Тя беше най-коментираната в отчета за 2004 г. и в бюджета за 2005г. и там наистина средствата не достигнаха. Има един обективен факт, че съда спря за около 1 млн. лв. Продажбата на имот в Малкото езеро, но там се появиха реституционни претенции и съда спря изпълнението на това решение. Може би с тези 1 млн. лв. В Поаморие щяха да се направят много неща.
Да, но приходите от туризма понамаляха
Те не намаляха, те просто спряха. 80 000 лв. курортна такса е смешно за Поморие с неговите възможности и със сезона, който не беше никак слаб. Доколкото усещам нещата, там не можа да се създаде добрият контакт и тон между Съвета по туризъм, туроператорите и хазяите. Ние под 120000 – 130 000 лв. не сме падали, а да не говорим реално при тази леглова база при 35 дневен сезон в общината трябва да влизат поне 250 000 лв. и това са пари, които ние поморийци даваме и ще помогне пак на този турист, който чакаме. Просто връзката там е много силна между даването и харченето на тези пари и е престъпление да не се събира тази такса.
Вчера г-н Милко Минчев сподели, че нещата в общината ще се оправят. Вие как мислите?
Аз също съм оптимист по принцип, но имам малко резерви в смисъл, че нещата в общината ще се оправят, ако ние си оправим нещата в общинския съвет и, ако кмета наистина реши да обръща повече внимание на тези чувствителни съветници, които заявяват претенциите си към него.
Председателството на съвета работи селективно и няма комуникативност между него. Има граждани, които са входирали молби от преди два, три и пет месеца, които чакат за отговор, но такъв няма, защото те не са постъпили в комисиите.
В общинския съвет има кандидат-кметове, които все още не могат да се примирят за това, че не могат да си изпълнят предизборните програми, а има друг който изпълнява своята и затова не им се нрави, каза още Ризов по повод атаките срещу кмета на общината.
Г-н Ризов защо отчет - 2004г. според Вас не беше приет на заседание на Общински съвет Поморие?
Отчета не беше приет по няколко причини. Първата основателна причина е, че съветниците много късно получиха междинен отчет за 2004 г., беше през месец октомври – ноември и това създаде известно напрежение. От там нататък обаче аз не виждам сериозна причина, след като отчета беше докладван навреме в общинския съвет, в комисиите бяхме го разгледали и имахме възможност да зададем своите въпроси към общинската администрация и по-специално към г-жа Ненова. Не виждам причина да бъде върнат още на предната сесия и той беше изпратен напред за да се спазят сроковете му, беше изпратен и приет без забележки, повтарям без забележки от министерството и от Сметната палата, така че отчета като отчет беше съставен правилно и нямаше в него никакви отразени нарушения или нещо подобно. Единственият формален повод беше, че той не е издържан. Там имаше създадено отношение и част от съветниците показаха на кмета, че той трябва да се съобразява с тях.
Това, което на мен ми направи впечатление е, че има „търкания” между определени съветници и кмета. Направи ми впечатление още, че Вие като съветник, след като преди година и половина бяхте в предизборния щаб не станахте от трибуната като съветник за да го защитите. Толкова ли е грешен този кмет?
Аз казах каква е неговата грешка, за което можеха да го критикуват, но не и да му върнат отчета, но там нещата не са толкова прости в смисъл, че освен обвиненията за липса на комуникативност между общинската администрация и съвет държа да кажа, че първо липсва комуникативност вътре в общинския съвет. Липсва комуникативност между председателството, знаете, че имаме две щатни бройки със сериозни заплати, които трябва да вършат работа, да я координират и да подготвят документацията. Не виждам защо трябва да атакуваме кмета, след като ние не сме си оправили собствената къща. В общинския съвет има кандидат-кметове, които все още не могат да се примирят за това, че не могат да си изпълнят предизборните програми, а има друг който изпълнява своята и затова не им се нрави.
Но бюджет – 2005г. беше приет почти единодушно?
Да, но на второ заседание и защо беше на второ заседание? Мотивът беше, че трябвало да има обществено обсъждане. Добре, но наредбата, която трябва да приемем за бюджета, защо не беше внесена за приемане преди бюджета? Вярно, казват, че закона ги задължава, но той задължава и за още други неща, които ние като общински съветници не ги спазваме.
Защо не ги спазвате?
Защото се действа селективно. Работим по такава методика, че което ни е изгодно го спазваме, което не ни е изгодно гледаме да го прескочим и точно това не ми харесва в работата на общинския съвет.
А вие правите ли го това, което казвате?
Да , за съжаление сигурно и аз съм правил такива компромиси. За съжаление, наистина аз се ангажирах да помагам на кмета, но в последната година за съжаление работата ми изисква да съм извън Поморие. Излизам след 07.00 часа, прибирам се след 19.00 часа и не ми остава много време да изпълнявам ангажиментите си както трябва.
Не сте общински съветник за първи мандат. Преди давахте информация за работата на комисията, на която сте председател. Защо нито една комисия не дава информация какво точно се работи. Нали въз основа на работата на комисиите, хората ще чуят по какъв въпрос се дискутира и ако това засяга техния интерес да могат да реагират по съответния начин. Защо няма такава информация както беше в предишните мандати на общинския съвет, питам конкретно и за вашата комисия по общинска собственост?
Може би няма такъв човек, който да комуникира. Прав сте, преди когато имаше нещо интересно веднага ви подавах информация, за съжаление сега отсъствам дълго време, но това се отнася и за всички комисии. Ние в комисиите работим пожарникарски. Идва сесия и ни дават някакви материали, но дали са всичките материали постъпили за разглеждане никой от нас не знае.
Е, кой трябва да знае?
Каквото се подаде от председателстовото това разглеждаме. Срещат ме хора на улицата и казват:”Ние имаме входирана молба от еди кога си. Защо не сте я разгледали?” и аз им отговарям, че не е стигнала до комисията. Ето, има такива неща, които просто дразнят и хората с право негодуват.
Абсолютно всичко ли трябва да постъпва при Вас от общинската администрация?
Законът си го казва кое трябва да влезе в Общински съвет и кое може да се реши от администрацията? Не всичко може да се реши от Общински съвет, а то е и невъзможно.
Но, като гледам и чувам съветниците, те чакат в комисиите все материалите от администрацията.
В Общински съвет влизат освен материали от администрацията и от граждани, кметове на кметства. По всичко това ние трябва да се запознаем и да се произнесем и на тези граждани, които са внесели молби преди два, три, има случаи и преди пет месеца да им се отговори най-малко защо не им е разгледан въпроса. Ако не е взето някакво решение и не е стигнало до сесията да се отговори защо е така? Просто тази система, която беше практика преди, а аз съм съветник трети мандат, такова нещо не е имало.
Вие говорите доста сериозни неща?
Има и по-сериозни неща и наистина трябва да се замислим първо в Общински съвет, да си ги решим проблемите, а не да се нахвърляме срещу кмета. Кметът така или иначе е амбициран да направи нещо и хората го виждат, но с такива евтини трикове да му спираме решения и да му се пречи на никого не помагаме, така пречим и на себе си. Според мен това са болни амбиции, които някой хора задоволяват.
Рядко пропускам да питам такива като Вас, какво става с прословутото читалище, на ще задавам този въпрос докато то стане. Впрочем Вие сте член на читалищното настоятелство.
Аз съм оптимист, че читалището ще стане.
Кога?
Бях един от първите противопоставил се за спирането на строежа, защото имах ясната мисъл, че едно такова спиране ще го забави много. Там имаше проблеми, съгласен бях с мнението на колегите, че трябва да се направи подробна ревизия, нещата да са ясни и чисти, но ние можехме през лятото да си го затворим защото бяха доставени скъпи материали. Трябваше един месец време и още малко допълнителни средства да се вложат, а междувременно можеха да си вървят тези проверки и имаше възможност да удържат, ако евентуално се докаже, че строителят дължи, каквито са претенциите на колетиге.
Г-н Янчо Пападопулов каза, че окачването на елементите струвало около 10 000 лв., а не 100 000 ли бяха, 200 000 лв.
Това са смешни суми. Не ставаше въпрос за 10 000 лв., а за 60 000, 70 000 лв., но има доставени материали за 150 000 лв., а тези материали през тази зима се строшиха, даже от последната буря от шестте панела два паднаха и се строшиха и това нещо е на наш гръб, както на общината, така и на данъкоплатеца.
Според Вас кога ще стане читалището?
Въпреки всичко до година, година и половина Поморие може да има читалище.
Може да има, давате не оптимистичен отговор.
Предпочитам да е реалистичен
Като председател на комисията по общинска собственост отговорете остана ли нещо за продаване?
Общината има доста собственост и това, което ние ще изискваме с приемането на Наредбата за общинска собственост, а и тук имаме много трески за дялане, защото за година и три месеца сме много назад с материала за действията на общината. И тук гражданите с право могат да ни критикуват, защо нормативната ни база е под всякаква критика. Но, в тази наредба, която подготвяме изрично е записано да се създаде регистър на общинската собственост, в който ще бъде описан абсолютно състоянието, стойността, габаритите, пълната картина на всеки един имот и общински обект. По този начин ще можем да направим правилно разпределение при разпореждането му. Кои имоти са апетитни и могат да се продадат, кои имоти могат да се дадат под наем за да може общината да печели от тях. Въобще трябва да се създаде такава стратегия, където Общински съвет да има водещата роля, а това нещо не се прави.
Имоти има, но за миналата година може би ние съветниците имаме вина за това, че не можахме да преценим до колко може и трябва да продаваме за да можем да си обезпечим капиталовата програма. Тя беше най-коментираната в отчета за 2004 г. и в бюджета за 2005г. и там наистина средствата не достигнаха. Има един обективен факт, че съда спря за около 1 млн. лв. Продажбата на имот в Малкото езеро, но там се появиха реституционни претенции и съда спря изпълнението на това решение. Може би с тези 1 млн. лв. В Поаморие щяха да се направят много неща.
Да, но приходите от туризма понамаляха
Те не намаляха, те просто спряха. 80 000 лв. курортна такса е смешно за Поморие с неговите възможности и със сезона, който не беше никак слаб. Доколкото усещам нещата, там не можа да се създаде добрият контакт и тон между Съвета по туризъм, туроператорите и хазяите. Ние под 120000 – 130 000 лв. не сме падали, а да не говорим реално при тази леглова база при 35 дневен сезон в общината трябва да влизат поне 250 000 лв. и това са пари, които ние поморийци даваме и ще помогне пак на този турист, който чакаме. Просто връзката там е много силна между даването и харченето на тези пари и е престъпление да не се събира тази такса.
Вчера г-н Милко Минчев сподели, че нещата в общината ще се оправят. Вие как мислите?
Аз също съм оптимист по принцип, но имам малко резерви в смисъл, че нещата в общината ще се оправят, ако ние си оправим нещата в общинския съвет и, ако кмета наистина реши да обръща повече внимание на тези чувствителни съветници, които заявяват претенциите си към него.
Прочетено: 4257 пъти