Здравко Тошков-председател на КНСБ-Бургас: “Най-големият ни успех е, че вратата ни непрекъснато се отваря ”
17 Февруари 2005, Четвъртък
Автор: Burgas Info
100 години организирано работническо движение и 15 години от учредяването си отбелязва КНСБ.
Възникнала и създадена въз основа на сложен процес на реформиране на бившите казионни български професионални съюзи, преминала сложен път на развитие, КНСБ се утвърди като най-голямата синдикална централа в страната, отбелязва пред Бургас инфо председателят синдикалната организация в Бургас Здравко Тошков.
“Изминалите 15 години не бяха никак леки за синдикализма и за хората, които се занимават със синдикализъм. Мога отговорно да кажа, че нашия синдикат е независим и зад гърба ни няма политическа партия. През този период сме търсили своята автономност и идентичност. КНСБ е отворен към проблемите на всички хора, а не само към членове на синдиката”, коментира Здравко Тошков.
Той отбеляза, че през този период са търсили диалогичност с представители на неправителствени организации и парламентаристи.
Основната дейност на синдикалната организация е експертна закрила, която дават на хората на наемния труд.
“Винаги сме се стремили да намерим най-правилното решение на даден конфликт. Стачката е крайна мярка, трябва да се търси диалог и решение на проблема много преди тази крайна форма на протест, счита Здравко Тошков.
Регионалната бургаска структура на КНСБ е в помощ на синдикалните организации в региона.
343 са синдикалните структури на КНСБ на територията на регион Бургас. В тях членуват близо 18 000 души, които обхващат почти всички браншове и отрасли. КНСБ като структура и членска маса бележи стабилизиране и ръст нагоре през последните години. Нямаме загуба на членска маса, отчитат от синдиката.
Най-голямата местна структура е Синдиката на българските учители, в който членуват 2600 човека.
Наша основна цел да присъстваме в частния сектор. Не толкова в приватизираните предприятия, а в произвоствени обекти, където сега присъствието ни е почти символично.
“Много трудно се работи, тъй като всеки един собственик като чуе за синдикати изтръпва и не желае да говори повече по темата, не е съгласен работници и служители му да членуват в никакви синдикални организации”, обясни местният синдикален лидер. Според него
работадателите не искат да разберат, че синдикалната организация може да му бъде и партньор и гарант за социалния мир . Здравко Тошков се надява, че във времето това ще се промени още повече, че след приемането ни в ЕС ще се наложи тази формула.
Задачата, която стои пред Конфедерацията е изграждането на алианс на гражданското общество. Към него ще бъдат привлечени безработни, социално слаби, пенсионери и млади хора. Целта е да се създаде един сериозен експертен екип, който да оказва помощ на тази част от гражданското общество.
На последния координационен съвет синдикалистите са приели меморандум, който ще бъде предмет на съвместно обсъждане с КТ Подкрепа.
Мемурандумът визира социално-икономическото развитие на България до 2010 година След обсъждане той ще бъде предоставен на правителството, социалните партньори , политически сили, неправителствени организации и българските граждани.
КНСБ смята, че днес българското общество се нуждае от спиране на конфронтацията, от национално отговорни , прагматични и переспективни решения, които да мобилизират обществената и гражданска енергия и съпричастност за успешно преодоляване на предизвикателствата. Тези , които стоят пред българското общество, влизайки в ЕС.
Най-честите проблеми, които водят хората при синдикатите са от социално-икономическо естество. “Имам предвид проблеми по неизплатени работни заплати, трудови договори, неправилно освобождаване от работа”, разказа Здравко Тошков.
“Ние не се плашим, че хората ни търсят напротив това е знак, че имаме завоювано място не само сред синдикалните ни членове, а и сред хората от гражданското общество.
Най-големият ни успех е, че вратата ни непрекъснато се отваря”, каза още председателят на КНСБ в Бургас.
Прочетено: 6094 пъти