25 българи в неизвестност в Южна Азия, броят на жертвите от бедствието расте
28 Декември 2004, Вторник
Автор: Burgas Info
Близките на 25 български граждани не са получили вест от тях, след като в неделя разрушително земетресение от девета степен по Рихтер и последвали гигантски вълни цунами се стовариха по крайбрежието на 6 далекоизточни държави.
Българите са били част от многобройните туристи, които в тази част на годината посещават атрактивните курорти в Индонезия, Тайланд, Малдивите и други части на Южна Азия.
Това, че българите не са се обадили, не трябва да е повод за предварителна тревога, казаха от Министерството на външните работи. Бедствието е прекъснало повечето от връзките в района и българите може да не успяват да се свържат с роднините си, обясниха оттам.
До понеделник в района на Бенгалския залив са се намирали шест плавателни съда с български граждани - членове на екипажа, припомниха от Министерството на транспорта и съобщенията. Проблеми с управлението на корабите няма и те продължават да изпълняват дейността си по предназначение, допълват от министерството.
Д-р Владимир Николов, представител на българската мисия в Банкок, Тайланд, се е срещнал с основната група от 187 български туристи, които пристигнаха на тайландския остров Пукет малко след бедствието в Югоизточна Азия, съобщиха от Министерството на външните работи.
Българските туристи от групата са настанени на безопасно място в четиризвездни хотели. Повечето от тях искат да довършат почивката си, допълват от министерството. Близо 20 са пожелали да се завърнат в България.
Тайландските власти осигуряват безплатен транспорт от остров Пукет до Банкок, където тези, които искат да се върнат, могат на свои разноски да пътуват с редовния полет Банкок-София.
Самолетът, с който е пристигнала цялата група, е в Патая и има готовност да замине за София при желание от страна на останалите българи.
От МВнР уточниха, че властите в Тайланд не са разпоредили евакуация на остров Пукет, но са помолили чуждестранните туристи да напуснат заради усложнената обстановка и затрудненото снабдяване.
Д-р Николов е посетил и болниците на острова, като на този етап не е получил информация за пострадали българи. Той се е свързал и с индивидуалните български туристи, които са на остров Пукет - около 30-40 души. От тях 15 са напуснали острова, 10 са се преместили в друг незасегнат остров - Ко Самуи. Други трима - българско семейство, което живее в Германия, също са напуснали острова и са заминали за Германия.
Част от индивидуалните туристи са настанени в северната част на Пукет, която не е засегната от бедствието и са пожелали да останат там.
От посолството ни в Индия ще бъде командирован в Шри Ланка български дипломат, който ще събере пълна и достоверна информация за всички сънародници, които се намират в района на бедствието, съобщиха още от МВнР.
Загиналите са над 28 хиляди, още поне 30 хиляди се водят изчезнали
Броят на жертвите от природната катастрофа достигна 28 483 души в страните от района на Индийския океан и продължава да расте. Това съобщиха властите на засегнатите от стихията държави, цитирани от ИТАР-ТАСС. Смята се, че загиналите чужди туристи са над 700.
Сутринта във вторник индийските власти съобщиха, че загиналите са 7 523. От тях 3 000 са загинали на островите Андаман и Никобар в Бенгалския залив близо до епицентъра на земетресението, което предизвика вълните, а 4 500 са загинали в щата Тамил Наду и в бившата френска колония Пондичери, съобщи агенция Прес тръст ъв Индия.
Близо 30 000 са безследно изчезнали на Андаманските и Никобарските острови.
Шри Ланка обяви, че броят на жертвите на нейна територия се е увеличил до 12 212 души. Без покрив са останали над 1,5 млн души, или 7,5% от населението на острова, предаде Ройтерс, цитирайки военен говорител.
Около 1600 шведски туристи засега се водят в неизвестност, съобщи шведско радио, цитирано от Ройтерс. Данните са събрани от няколко туристически агенции, съобщаващи броя на онези туристи, които още не са влезли във връзка с роднините си след бедствието.
В понеделник министър-председателят Йоран Першон заяви, че най-малко десет шведи са загинали и броят им може да нарастне, тъй като около десет хиляди шведи са се намирали по това време в района.
Австралийци, оцелели от опустошителните цунами в Азия, обвиниха австралийското правителство, че не им е оказало достатъчно помощ, предаде Асошиейтед прес.
Семейство Джоан и Дейвид Али от Сидни били на меден месец на тайландския остров Пукет. Те заявиха, че други страни незабавно предоставили допълнителни самолети за евакуирането на гражданите им, докато Австралия не го е направила. Джоан Али съобщи, че получила съобщение по мобилния си телефон, че правителството изпраща вода и одеяла.
Шестима австралийци загинаха в Тайланд. Предполага се, че още 11 са загинали в други страни, засегнати от опустошителните вълни. В курортите в Южен Тайланд в момента на бедствието е имало 10 100 чуждестранни туристи, в това число около 1500 руснаци и близо 6 хиляди датчани.
Икономическите последици от катастрофата ще са по.малки от хуманитарните
Икономическите щети от унищожителното земетресение в Югоизточна Азия в неделя и последвалите го гигантски вълни цунами ще са много по-малки от човешките жертви, смятат експерти, цитирани от Асошиейтед прес.
Макар мащабите на катастрофата да са различни в отделните страни, повечето щети са в селскостопански райони, а голямата част от промишлената и транспортната инфраструктура е незасегната, сочат наблюденията.
Експерти коментират още, че засегнатите райони в Индонезия, Индия, Тайланд и Малайзия са малки в сравнение с общия размер на тези страни и с размера на техните икономики. Изключение правят Шри Ланка и Малдивите, които може би са понесли по-големи стопански щети. В Шри Ланка има наводнени и опустошени заводи, казва Сун Сън Ун, икономист в Джи Кей Го Рисърч в Сингапур.
Светът изпраща помощи на пострадалите от природната катастрофа
От цял свят постъпват съобщения за помощта, която страните са готови да отпуснат на пострадалото население в района на природната катастрофа.
Китай ще предостави 2,6 млн. долара на засегнатите страни, съобщи китайското министерство на търговията, цитирано от Франс прес.
Индия, Индонезия, Тайланд, Шри Ланка и Малдивите ще получат палатки, одеяла, храни и финансова помощ, се казва в комюнике на ведомството, публикувано в интернет. Министерството благодари на петте страни за помощта, която са оказали на китайските граждани, намиращи се в засегнатите райони.
По непотвърдени данни 1000 китайци са блокирани на тайландския остров Пукет и на Малдивите, а шестима са ранени от приливните вълни, които връхлетяха Южен Тайланд.
Япония обяви, че ще предостави 30 млн. долара помощ. Сумата ще бъде разпределена между засегнатите страни. Токио вече отпусна над 7 млн. евро за неправителствени организации, които изпълняват хуманитарни акции в бедстващите райони.
По-рано Япония съобщи, че ще предостави материална помощ (одеяла, палатки и генератори за ток/ в размер на 360 000 евро на Индонезия, Малдивите и Шри Ланка, отбеляза японското външно министерство.
Премиерът Джуничиро Коидзуми зяви, че страната му е готова да изпрати допълнителна помощ, след като получи повече информация за нуждите на жертвите.
Японското правителство реши да изпрати два ескадрени мноносеца и един спомагателен кораб на тайландския курортен остров Пукет, които ще участват в спасителните операции в района, предаде ИТАР-ТАСС.
Австралия изпрати 4 военни самолета с хуманитарна помощ за индонезийския остров Суматра. Самолетите превозват питейна вода, храни, лекарства и стоки от първа необходимост. В тях пътуват също медицински и спасителни екипи.
Израел изпрати три военни самолета със спешна хуманитарна помощ за Шри Ланка, съобщи Франс прес. В спасителните операции ще се включат 150 души, включително медицински екипи и техници. Самолетите превозват медикаменти, храни, одеяла, палатки, генератори и всичко необходимо за разполагането на полева болница на място.
По последни данни на израелското външно министерство 38 израелци са ранени от цунами в Индонезия. Четирима са в тежко състояние. Израел все още не е успял да установи контакт с най-малко 820 израелци, които се намират в засегнатите от земетресението райони.
ООН ще предостави спешна помощ за около 500 000 души в индонезийската провинция Ачех, където загиналите от труса и приливните вълни са над 25 000, предаде Ройтерс. Провинцията е разположена в северната част на остров Суматра.
САЩ могат да изпратят в Тайланд съдебни лекари и подвижни лаборатории, които да помогнат при идентифицирането на жертвите на бедствието, съобщи Асошиейтед прес, като цитира говорител на американското посолство в Банкок. Според посолството трима американци са загинали, а 70 са в болница с тежки наранявания.
Япония ще открие център за предизвестяване появата на цунами в Тихия океан
Япония, която разполага с една от най-модерните предупредителни системи за цунами в света, ще отвори през март в Токио център, който ще известява съседните страни за неминуема опасност, съобщи Франс прес, като цитира служител на Японската агенция по метеорология.
Центърът ще наблюдава последиците от земните трусове в района на Тихия океан, от Сибир до Индонезия. Той обаче няма да изследва Индийския океан, където силното земетресение в неделя предизвика огромни вълни, които опустошиха голяма част от крайбрежието на 8 азиатски държави.
Американският център за геоложки наблюдения разполага с подобен център на Хавай. Той обаче засича трусове не по-слаби от 7,5 по Рихтер и предупреждава страните от Тихоокеанския басейн.
Лабораторията в Токио ще изследва земетресенията, които са по-слаби от 7 степен по Рихтер, и първоначално ще предоставя информация на пет страни: Индонезия, Китай, Папуа-Нова Гвинея, Филипините и Южна Корея.
Япония, която е разположена в зона с висока сеизмичност, е единствената страна, която може да предвижда появата на цунами между 3 и 4 минути след земния трус.
Австралия също предложи да участва в инсталирането на предупредителна система за цунами в Индийския океан. Страната вече е част от международна система за предупреждение в Тихия океан.
Австралийският външен министър Александър Даунър заяви, че Австралия ще се свърже с други страни, за да започнат преговори за инсталирането на системата.
Световните агенции съобщиха, че в центровете за наблюдение появата на цунами са били получени данни за наближаването на гигантски приливни вълни в неделя, но пароди липсата на системи за подобни наблюдения в засегнатите страни, информацията не е могла да бъде предадена на компетентни органи, които да вземат мерки за намаляване на последиците.
Учените не прогнозират в района на Балканите трусове толкова разрушителни трусове
От научна гледна точка не е възможно катастрофалното земетресение в Югоизточна Азия да повлияе върху разломните линии в Турция, смята Националният сеизмологичен съвет на Турция, цитиран от турския частен телевизионен канал НТВ. В изявление на съвета се посочва, че в миналото има регистрирани случаи на цунами по турското крайбрежие на Мраморно, Егейско и Средиземно море, но вероятността от земетресение с магнитуд 8-9 по Рихтер в Турция е почти нулева.
Вестник Радикал цитира турски експерти, според които в Мраморно море не може да се наблюдават вълни цунами, подобни на тези в Тихия и Индийския океан. Експертите отбелязват, че в Мраморно море са възможни вълни с височина между един и пет метра и може да пострадат постройки покрай брега.
Междувременно истанбулската обсерватория Кандилли съобщи, че земетресение с магнитуд 3,9 по Рихтер е регистрирано в 8.19 часа във вторник в турския окръг Чорум (Северна Турция), съобщи електронното издание на в. "Миллиет".
Епицентърът на земетресението е бил в района на Каргъ. В същия район в 8.58 часа е регистрирано второ земетресение с магнитуд 3,2 по Рихтер. Няма съобщения за жертви и щети.
Според гръцкия сеизмолог Теодорос Цапанос, професор в Солунския университет, има риск от земетресение с магнитуд от 7,4 по скалата на Рихтер в България в периода до 2075 година, пише в броя си от вторник атинският ежедневник "Елефтеротипия".
Прогнозата е част от научно изследване на професора, направено в периода 1988 - 1989 година, което изчислява риска от голям земен трус в различните райони на света в периода от 1990 до 2075 г.
В случая с България възможността за грешка в прогнозата се оценява на 0,1%.
Сред страните на Балканите с най-висок сеизмичен риск е Гърция, която според прогнозата на професора до 2075 г. ще бъде разтърсена от земетресение с магнитуд 8,1 по Рихтер.
Следват Турция със 7,7 по Рихтер, Румъния - 7,5, България - 7,4 и и районът на бивша Югославия - 7,1.
Българите са били част от многобройните туристи, които в тази част на годината посещават атрактивните курорти в Индонезия, Тайланд, Малдивите и други части на Южна Азия.
Това, че българите не са се обадили, не трябва да е повод за предварителна тревога, казаха от Министерството на външните работи. Бедствието е прекъснало повечето от връзките в района и българите може да не успяват да се свържат с роднините си, обясниха оттам.
До понеделник в района на Бенгалския залив са се намирали шест плавателни съда с български граждани - членове на екипажа, припомниха от Министерството на транспорта и съобщенията. Проблеми с управлението на корабите няма и те продължават да изпълняват дейността си по предназначение, допълват от министерството.
Д-р Владимир Николов, представител на българската мисия в Банкок, Тайланд, се е срещнал с основната група от 187 български туристи, които пристигнаха на тайландския остров Пукет малко след бедствието в Югоизточна Азия, съобщиха от Министерството на външните работи.
Българските туристи от групата са настанени на безопасно място в четиризвездни хотели. Повечето от тях искат да довършат почивката си, допълват от министерството. Близо 20 са пожелали да се завърнат в България.
Тайландските власти осигуряват безплатен транспорт от остров Пукет до Банкок, където тези, които искат да се върнат, могат на свои разноски да пътуват с редовния полет Банкок-София.
Самолетът, с който е пристигнала цялата група, е в Патая и има готовност да замине за София при желание от страна на останалите българи.
От МВнР уточниха, че властите в Тайланд не са разпоредили евакуация на остров Пукет, но са помолили чуждестранните туристи да напуснат заради усложнената обстановка и затрудненото снабдяване.
Д-р Николов е посетил и болниците на острова, като на този етап не е получил информация за пострадали българи. Той се е свързал и с индивидуалните български туристи, които са на остров Пукет - около 30-40 души. От тях 15 са напуснали острова, 10 са се преместили в друг незасегнат остров - Ко Самуи. Други трима - българско семейство, което живее в Германия, също са напуснали острова и са заминали за Германия.
Част от индивидуалните туристи са настанени в северната част на Пукет, която не е засегната от бедствието и са пожелали да останат там.
От посолството ни в Индия ще бъде командирован в Шри Ланка български дипломат, който ще събере пълна и достоверна информация за всички сънародници, които се намират в района на бедствието, съобщиха още от МВнР.
Загиналите са над 28 хиляди, още поне 30 хиляди се водят изчезнали
Броят на жертвите от природната катастрофа достигна 28 483 души в страните от района на Индийския океан и продължава да расте. Това съобщиха властите на засегнатите от стихията държави, цитирани от ИТАР-ТАСС. Смята се, че загиналите чужди туристи са над 700.
Сутринта във вторник индийските власти съобщиха, че загиналите са 7 523. От тях 3 000 са загинали на островите Андаман и Никобар в Бенгалския залив близо до епицентъра на земетресението, което предизвика вълните, а 4 500 са загинали в щата Тамил Наду и в бившата френска колония Пондичери, съобщи агенция Прес тръст ъв Индия.
Близо 30 000 са безследно изчезнали на Андаманските и Никобарските острови.
Шри Ланка обяви, че броят на жертвите на нейна територия се е увеличил до 12 212 души. Без покрив са останали над 1,5 млн души, или 7,5% от населението на острова, предаде Ройтерс, цитирайки военен говорител.
Около 1600 шведски туристи засега се водят в неизвестност, съобщи шведско радио, цитирано от Ройтерс. Данните са събрани от няколко туристически агенции, съобщаващи броя на онези туристи, които още не са влезли във връзка с роднините си след бедствието.
В понеделник министър-председателят Йоран Першон заяви, че най-малко десет шведи са загинали и броят им може да нарастне, тъй като около десет хиляди шведи са се намирали по това време в района.
Австралийци, оцелели от опустошителните цунами в Азия, обвиниха австралийското правителство, че не им е оказало достатъчно помощ, предаде Асошиейтед прес.
Семейство Джоан и Дейвид Али от Сидни били на меден месец на тайландския остров Пукет. Те заявиха, че други страни незабавно предоставили допълнителни самолети за евакуирането на гражданите им, докато Австралия не го е направила. Джоан Али съобщи, че получила съобщение по мобилния си телефон, че правителството изпраща вода и одеяла.
Шестима австралийци загинаха в Тайланд. Предполага се, че още 11 са загинали в други страни, засегнати от опустошителните вълни. В курортите в Южен Тайланд в момента на бедствието е имало 10 100 чуждестранни туристи, в това число около 1500 руснаци и близо 6 хиляди датчани.
Икономическите последици от катастрофата ще са по.малки от хуманитарните
Икономическите щети от унищожителното земетресение в Югоизточна Азия в неделя и последвалите го гигантски вълни цунами ще са много по-малки от човешките жертви, смятат експерти, цитирани от Асошиейтед прес.
Макар мащабите на катастрофата да са различни в отделните страни, повечето щети са в селскостопански райони, а голямата част от промишлената и транспортната инфраструктура е незасегната, сочат наблюденията.
Експерти коментират още, че засегнатите райони в Индонезия, Индия, Тайланд и Малайзия са малки в сравнение с общия размер на тези страни и с размера на техните икономики. Изключение правят Шри Ланка и Малдивите, които може би са понесли по-големи стопански щети. В Шри Ланка има наводнени и опустошени заводи, казва Сун Сън Ун, икономист в Джи Кей Го Рисърч в Сингапур.
Светът изпраща помощи на пострадалите от природната катастрофа
От цял свят постъпват съобщения за помощта, която страните са готови да отпуснат на пострадалото население в района на природната катастрофа.
Китай ще предостави 2,6 млн. долара на засегнатите страни, съобщи китайското министерство на търговията, цитирано от Франс прес.
Индия, Индонезия, Тайланд, Шри Ланка и Малдивите ще получат палатки, одеяла, храни и финансова помощ, се казва в комюнике на ведомството, публикувано в интернет. Министерството благодари на петте страни за помощта, която са оказали на китайските граждани, намиращи се в засегнатите райони.
По непотвърдени данни 1000 китайци са блокирани на тайландския остров Пукет и на Малдивите, а шестима са ранени от приливните вълни, които връхлетяха Южен Тайланд.
Япония обяви, че ще предостави 30 млн. долара помощ. Сумата ще бъде разпределена между засегнатите страни. Токио вече отпусна над 7 млн. евро за неправителствени организации, които изпълняват хуманитарни акции в бедстващите райони.
По-рано Япония съобщи, че ще предостави материална помощ (одеяла, палатки и генератори за ток/ в размер на 360 000 евро на Индонезия, Малдивите и Шри Ланка, отбеляза японското външно министерство.
Премиерът Джуничиро Коидзуми зяви, че страната му е готова да изпрати допълнителна помощ, след като получи повече информация за нуждите на жертвите.
Японското правителство реши да изпрати два ескадрени мноносеца и един спомагателен кораб на тайландския курортен остров Пукет, които ще участват в спасителните операции в района, предаде ИТАР-ТАСС.
Австралия изпрати 4 военни самолета с хуманитарна помощ за индонезийския остров Суматра. Самолетите превозват питейна вода, храни, лекарства и стоки от първа необходимост. В тях пътуват също медицински и спасителни екипи.
Израел изпрати три военни самолета със спешна хуманитарна помощ за Шри Ланка, съобщи Франс прес. В спасителните операции ще се включат 150 души, включително медицински екипи и техници. Самолетите превозват медикаменти, храни, одеяла, палатки, генератори и всичко необходимо за разполагането на полева болница на място.
По последни данни на израелското външно министерство 38 израелци са ранени от цунами в Индонезия. Четирима са в тежко състояние. Израел все още не е успял да установи контакт с най-малко 820 израелци, които се намират в засегнатите от земетресението райони.
ООН ще предостави спешна помощ за около 500 000 души в индонезийската провинция Ачех, където загиналите от труса и приливните вълни са над 25 000, предаде Ройтерс. Провинцията е разположена в северната част на остров Суматра.
САЩ могат да изпратят в Тайланд съдебни лекари и подвижни лаборатории, които да помогнат при идентифицирането на жертвите на бедствието, съобщи Асошиейтед прес, като цитира говорител на американското посолство в Банкок. Според посолството трима американци са загинали, а 70 са в болница с тежки наранявания.
Япония ще открие център за предизвестяване появата на цунами в Тихия океан
Япония, която разполага с една от най-модерните предупредителни системи за цунами в света, ще отвори през март в Токио център, който ще известява съседните страни за неминуема опасност, съобщи Франс прес, като цитира служител на Японската агенция по метеорология.
Центърът ще наблюдава последиците от земните трусове в района на Тихия океан, от Сибир до Индонезия. Той обаче няма да изследва Индийския океан, където силното земетресение в неделя предизвика огромни вълни, които опустошиха голяма част от крайбрежието на 8 азиатски държави.
Американският център за геоложки наблюдения разполага с подобен център на Хавай. Той обаче засича трусове не по-слаби от 7,5 по Рихтер и предупреждава страните от Тихоокеанския басейн.
Лабораторията в Токио ще изследва земетресенията, които са по-слаби от 7 степен по Рихтер, и първоначално ще предоставя информация на пет страни: Индонезия, Китай, Папуа-Нова Гвинея, Филипините и Южна Корея.
Япония, която е разположена в зона с висока сеизмичност, е единствената страна, която може да предвижда появата на цунами между 3 и 4 минути след земния трус.
Австралия също предложи да участва в инсталирането на предупредителна система за цунами в Индийския океан. Страната вече е част от международна система за предупреждение в Тихия океан.
Австралийският външен министър Александър Даунър заяви, че Австралия ще се свърже с други страни, за да започнат преговори за инсталирането на системата.
Световните агенции съобщиха, че в центровете за наблюдение появата на цунами са били получени данни за наближаването на гигантски приливни вълни в неделя, но пароди липсата на системи за подобни наблюдения в засегнатите страни, информацията не е могла да бъде предадена на компетентни органи, които да вземат мерки за намаляване на последиците.
Учените не прогнозират в района на Балканите трусове толкова разрушителни трусове
От научна гледна точка не е възможно катастрофалното земетресение в Югоизточна Азия да повлияе върху разломните линии в Турция, смята Националният сеизмологичен съвет на Турция, цитиран от турския частен телевизионен канал НТВ. В изявление на съвета се посочва, че в миналото има регистрирани случаи на цунами по турското крайбрежие на Мраморно, Егейско и Средиземно море, но вероятността от земетресение с магнитуд 8-9 по Рихтер в Турция е почти нулева.
Вестник Радикал цитира турски експерти, според които в Мраморно море не може да се наблюдават вълни цунами, подобни на тези в Тихия и Индийския океан. Експертите отбелязват, че в Мраморно море са възможни вълни с височина между един и пет метра и може да пострадат постройки покрай брега.
Междувременно истанбулската обсерватория Кандилли съобщи, че земетресение с магнитуд 3,9 по Рихтер е регистрирано в 8.19 часа във вторник в турския окръг Чорум (Северна Турция), съобщи електронното издание на в. "Миллиет".
Епицентърът на земетресението е бил в района на Каргъ. В същия район в 8.58 часа е регистрирано второ земетресение с магнитуд 3,2 по Рихтер. Няма съобщения за жертви и щети.
Според гръцкия сеизмолог Теодорос Цапанос, професор в Солунския университет, има риск от земетресение с магнитуд от 7,4 по скалата на Рихтер в България в периода до 2075 година, пише в броя си от вторник атинският ежедневник "Елефтеротипия".
Прогнозата е част от научно изследване на професора, направено в периода 1988 - 1989 година, което изчислява риска от голям земен трус в различните райони на света в периода от 1990 до 2075 г.
В случая с България възможността за грешка в прогнозата се оценява на 0,1%.
Сред страните на Балканите с най-висок сеизмичен риск е Гърция, която според прогнозата на професора до 2075 г. ще бъде разтърсена от земетресение с магнитуд 8,1 по Рихтер.
Следват Турция със 7,7 по Рихтер, Румъния - 7,5, България - 7,4 и и районът на бивша Югославия - 7,1.
Прочетено: 3852 пъти