Държавен архив - Бургас - 60 годишен юбилей
12 Април 2012, Четвъртък
Архивът в Бургас е създаден с ПМС 344 от 18 април 1952 г., на основание на Указ 515 от 10 окт. 1951 г. за организиране на Държавен архивен фонд на НРБ.
По повод 60-годишния си юбилей Държавен архив – Бургас организира на 20 април 2012 г. тържествена сесия от 10.30 ч. в Културен център „Морско казино” – Бургас, зала „Георги Баев” и откриване на изложба с оригинални документи „Бургаската архивна съкровищница”, а от 23 април – 27 април 2012 г. ще се състои седмица на отворените врати в Държавен архив – Бургас, к-с „Славейков”, ул. „Проф. Якимов” № 7
Архивът в Бургас е създаден с ПМС 344 от 18 април 1952 г., на основание на Указ 515 от 10 окт. 1951 г. за организиране на Държавен архивен фонд на НРБ.
В рамките на своя обхват Отдел „Държавен архив” – Бургас в Дирекция „Регионален държавен архив” - Бургас: проучва, определя и води на отчет като фондообразуватели на архива юридическите и физическите лица, обект на дейността му; извършва експертиза на ценността, обработка и комплектуване на архивни документи; осъществява научно-методическо ръководство по организацията на работата с документите, тяхното опазване и използване в учрежденските архиви на държавните и общински институции и опазване на документите в деловодните служби; оказва експертна помощ на държавните и общински институции; осъществява превантивен, текущ и последващ контрол по изпълнението на задълженията по Закона за Националния архивен фонд; популяризира архивните документи чрез издаване на архивни справочници, публикации в специализирани научни издания и медии, изложби, беседи и екскурзии в архива, участие в научни конференции, симпозиуми и др. дейности, присъщи за дейността на архивите.
Фондовата наличност на архива е 4199 фонда, като от тях 3943 са учрежденски и 253 лични, а Частичните постъпления са 1505, или всичко 3210.18 линейни метра.
Първият регистриран фонд в архива е на Областна училищна инспекция – Бургас /1906 – 1944 г./.
Най-старият документ е от 1766 г. на гръцки език и се отнася за имотното състояние на манастира „Св. Анастасия”. Съхранява се във фонда на първия кмет на Бургас след Освобождението – Нико Попов.
Най-ценните документи, съхранявани в архива са: турски тапии, владала и квитанции от началото на ХІХ век; възвание на Велеския епископ Авксентий към българския народ; дневниците на народния будител Стоян Шивачев, разкриващи обществено-политическия живот в Бургас след Освобождението и много други документи засягащи политическия, обществен и културен живот в Бургас и страната, отнасящи се за видни личности от различни епохи, за различни събития от историята ни.
Особен интерес представляват фондовете на Търговско-индустриална камара – Бургас, Окръжен съвет – Бургас, Градско общинско управление – Бургас, Стокова борса – Бургас и много други.
Прочетено: 4418 пъти