Международен Фолклорен Фестивал Бургас
Ключови думи:
МФФ, МФФ Бургас, Международен фолклорен фестивал, фестивал, фолклорен фестивал Бургас, фолклорен, фестивал
21 Август 2011, Неделя
МФФ Бургас за пръв път се провежда в 1965 година. Международният Фолклорен Фестивал в Бургас започва като “Балканиада на народните песни и танци”. За пръв път се провежда през 1965 година. През 1978 г. Фестивалът е приет за член на Международния съвет на организаторите на фолклорни фестивали – ЦНОФФ.
През годините на своето съществуване Международния фолклорен фестивал запазва най – ценното: способства за запазване на фолклорното наследство, като се тръгне от живата фолклорна традиция, от нейното битуване, и се стигне до естетизацията и. Фесивалът съдейства за обмен на съзидателния артистичен опит в тази област между артисти от цял свят, за укрепване на приятелските връзки между народите. Той събира красотата на четири континента, сприятелява с езика на песента и танца, емоционално зарежда с магията на словото, с вълшебството на музиката, с хармонията на песента, с динамиката на танца. Фестивалът няма конкурсен характер. Множество са срещите и проявите, които поддържат фестивалната атмосфера в града: празнично дефиле на участниците, концертни прояви, етнографски изложби, училище за български народни танци, научна конференция, научна конференция, екскурзии по слънчевото Черноморско крайбрежие. Международният фолклорен фестивал в Бургас е своеобразен диалог на българската култура, част от която е фолклорът, с другите световни култури.
Започва 39-тото издание на Международния фолклорен фестивал в Бургас. Тази година фестивалът се провежда от 22 до 26 август. Във фестивала ще участват 9 състава от 7 държави – България, Румъния, Сърбия, Русия, Полша, Словакия и Казахстан. Международният фолклорен фестивал се организира под надслов: “Да съхраним завещаното от дедите ни и го предадем на децата си!”.
През годините в Международния фолклорен фестивал са участвали 500 фолклорни състава с над 18 хиляди участници. От 1978 г. фестивалът е член на Международния съвет на организаторите на фолклорни фестивали (ЦИОФФ), а от 2001 г. И на International Festivals & Event Association Europe (IFEA).
Това е най-старият фолклорен фестивал в България.
Тази година допълнителната сцена, на която ще танцуват фолклорните ансамбли, ще бъде на реновираната открита сцена „Охлюва”. Предвижда се гостуване на съставите в различните селища на община Бургас, както и на по-далечни дестинации.
Традиционно при откриването на фестивала се връчва наградата за народно песенно и танцово творчество “Нестинарка”. Тази година тя отива при най-големият български фолклорен ансамбъл – „Филип Кутев”, който ще се изяви същата вечер. Наградата представлява статуетка “Нестинарка” – дело на скулптора Ненчо Русев, диплом и парична сума. По време на фестивала ще има и съпътстваща го програма в Етнографския музей.
През всичките дни на събитието освен в Летния театър всяка вечер от 20:30 ч., съставите ще се представят и на сцена “Охлюва” от 18 часа. Режисьор на Международния фолклорен фестивал тази година е Симеон Димитров, а сценограф е Михаил Николов. Те обещават да претворят на сцената една магия от музика, танци и слово, която по време на галаконцерта да прерасне в своеобразна “Молитва за Земята”.
Фестивалът ще завърши на 26 август (петък), отново с дефиле на участниците и концерт на всички фолклорни състави. Всички концерти в Летния театър са с вход свободен.
Прочетено: 5562 пъти