Обезоръжаване, помирение и диалог са ключови за нормализиране на ситуацията в Кот д Ивоар
Кризата в африканската държава Кот да Ивоар е във фокуса на 21-та сесия на страните от АКТБ и ЕС, провеждаща се до 18 май в унгарската столица Будапеща.
Продължаващите повече от 5 месеца конфликти бяха предизвикани от оспорването на резултатите от президентските избори, проведени през ноември 2010г. На 5 май 2011 Конституционният съд обяви Аласан Уатара за президент на Република Кот д’Ивоар.
Оратор в състоялия се дебат беше българският евродепутат Мария Неделчева, активен член на Съвместната парламентарна асамблея АКТБ-ЕС, с няколко мисии в подобни конфликтни точки на Африканския континент.
Още в самото начало на изказването си М.Неделчева фокусира вниманието върху гражданите на Кот д’Ивоар: „Спешно трябва да позволим на гражданите да водят нормален начин на живот - да могат да се хранят, да се лекуват, да работят и ходят на училище.”
За да се случи това, евродепутатът настоя да бъдат взети предвид становищата на създадената към ООН независима комисия, разследваща извършените престъпления от началото на конфликта, които да бъдат последвани и от конкретни резултати.
Мария Неделчева призова и за спешно разоръжаване на населението - безброй оръжия са били раздадени по време на кланетата в африканската държава. „В момента тези оръжия циркулират свободно извън обсега на полицията. Гражданското общество има достъп до тях. В Абиджан например ставаме свидетели на всекидневни обири, грабежи и плячкосвания. Как искате ситуацията да се оправи, ако несигурността е всеобща и банализирана до такава степен ?”, алармира българският евродепутат.
Фактор за възвръщане на нормалния ритъм в държавата е и възстановяване на диалога между гражданите, изтъкна М.Неделчева и посочи, че тласъкът на помирението трябва да дойде от избрания президент Аласан Уатара.
Нужни са действия и на местно равнище – хората трябва да си говорят, да се слушат и самите те да предлагат решения за съвместния им живот.
Не на последно място Мария Неделчева наблегна на друг важен момент – препоръките на наблюдателната мисия на ЕС на изборите в Кот д’Ивоар. „Трябва да следим работата на екипите на терен и предложените мерки да бъдат последвани от резултати”, заключи евродепутатът.
Прочетено: 4784 пъти