Разследване: План за застрояване в столицата противочечи на политиките за устойчиво развитие на ЕС и ООН
Автор: Дончо ИВАНОВ
Източник: Гражданско сдружение Хармония
Граждански комитети от столичните квартали Борово, Бъкстон и Красно село подложиха на критичен анализ плана за регулация и застрояване на Общински експертен съвет и ДАГ на среща с медиите в пресклуба на БТА.
Според Боряна Шивачева от Граждански комитет кв. „Бели брези” при процедирането на плана има допуснати закононарушения: според ЗУТ изменението на плана не може да превишава показателите, с които е изграден някога жилищния комплекс; не е приета и не е наложена рамкова програма за запазване на първоначалната жилищна среда; не е установена в предварителен етап осъществената реституция.
Христо Русинов и Методи Йорданов от Граждански комитет кв. „Бъкстон” са проучили, че изменението на плана е продикувано от конкретни частни инвестиционни намерения, които СО не е обсъдила с живущите от квартала, с чиито средства и на чиято територия ще се реализира плана за новите намерения. Заради новите собственици на терена на бившата Софийска брачна колегия, пред блокове 3, 4, 5 и 6 се унищожават цели гори от дървета, засадени със средствата и с труда на живущите, освен, че се премахват и два действащи паркинга.
Наталия Папалезова и Иван Марков от Граждански комитет кв. „Красно село” показаха писмо на министър Сергей Игнатов, че не е уведомен от СО ,че ще строи детска градина до 142-ро СОУ, което показва в действията на ДАГ още веднъж липса на консултации при изготвяне на заданието на проекта. Според тях с плана за изменение е нарушен баланса на гр. София, но и на столицата на България, няма оценка на въздействието върху здравето и околната среда, липсва хармония, сигурност и удобство, с което предстоящите промени противоречат на европейските политики и на политиките на ООН за устойчиво развитие на градовете.
От изказванията на Цветанка Панова, Петър Тарбанов, Веселин Иванов и Детелин Кирев от Граждански комитет кв. „Борово” стана ясно, че се разрушава зелена детска градинка пред бл. 223, построена през 2009 г. с европейски средства. Липсва устойчивост на използваните евросубсидии. Изчисленията им показват, че проектът ще изсече над 230 дървета, отделно още толкова броя храсти и друга растителност, а дървета в съседство със строежите ще бъдат с прекъсната коренова система, от което също ще загинат. На картите липсват повечето от дърветета и зелената растителност, които съществуват сега, а 12 - те сгради, които ще бъдат построени в кв.”Борово” вече се рекламират в сайтове за недвижими имоти, без още да е приключила процедурата по узаконяването им.
Гражданските комитети поканиха обществеността и медиите да присъстват в сградата на община „Красно село”, където на 10-ти, 11-ти и 12-ти май от 16.00 часа ще протекат обществени обсъждание на плана за изменение и регулация като част от законовата процедура, за да се проведе неотложна гражданска намеса и да се спаси София от готвения строителен апокалипсис. В края на проявата новоучреден граждански комитет начело с Никола Говедаров обяви инициатива за застъпничество за зелена и устойчива София и по процедирането на застрояването в кварталите „Люлин”, „Горна баня” и „Суходол”.
Прочетено: 5806 пъти